Dla mieszkańcówOŻARÓW MAZOWIECKIWydarzenia

Za nami 50. jubileuszowa edycja FORUM HUMANUM MAZURKAS

 – „Sztuka może i powinna towarzyszyć nam każdego dnia, bowiem tkwi w nas naturalna potrzeba obcowania z tym, co piękne i wartościowe. A skoro mamy taką potrzebę, to czemu jej nie zaspokajać?” – powiedział kiedyś podczas jednego z wywiadów dla ogólnopolskiego tygodnika Prezes Grupy Mazurkas Andrzej Bartkowski. To właśnie dzięki takim mecenasom kultury i sztuki już blisko 60 tysięcy osób z naszego regionu miało szansę bezpłatnie obcować na żywo z polskimi artystami różnych dziedzin w Ożarowie Mazowieckim.

Wieczór oglądany przez ok. 800 widzów uroczyście otworzyli Andrzej Bartkowski oraz Andrzej Hulewicz – Prezesi MCC Mazurkas – oraz Aneta Klepacka-Kołbuk – Dyrektor Generalna MCC Mazurkas. Serdeczne podziękowania dla całego zespołu Grupy Mazurkas oraz radość z jubileuszowej 50. edycji FORUM HUMANUM MAZURKAS wyraził Prezes Andrzej Hulewicz. – Patrzycie Państwo na programy, gdzie wymienione jest 50 wspaniałych wydarzeń, na których przeciętnie gromadzimy 700–800 osób. Łatwo przeliczyć, że 40 tysięcy osób może wziąć dziś kieliszek wina i powiedzieć „Jesteśmy szczęściarzami”. 40 tysięcy osób miało możliwość obcowania z ludźmi kultury nie tylko oglądając telewizję, słuchając radia czy przez Internet. To niesamowite przeżycie, kiedy właśnie tutaj mamy wspaniałych ludzi, z którymi możemy rozmawiać. Myślę, że takie chwile warto zapamiętać, bo pozwalają w trudnych momentach patrzeć pozytywnie w przyszłość. A w ostatnich czasach obracamy się w kryzysach (…). Mamy szczęście, że możemy tę chwilę artystyczno-kulturalną wspólnie spędzić i będziemy nią żyli nie tylko w chwili przedstawienia, ale i później.


Prezesi Grupy Mazurkas Andrzej Bartkowski i Andrzej Hulewicz oraz dyr. gen. Hotelu Mazurkas Aneta Klepacka-Kołbuk witają przybyłych

105 wydarzeń kulturalnych w Mazurkasie

Prezes Andrzej Bartkowski – prowadzący wieczór – podkreślił, że 50 edycji FORUM HUMANUM MAZURKAS to 11 lat pracy. Przez 6 lat inicjatywa otrzymuje wsparcie Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego reprezentowanego przez Starostę Jana Żychlińskiego oraz Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego Pawła Kanclerza, za co Prezes wyraził słowa podziękowania. – To nie tylko wsparcie finansowe, ale i duchowe. Panowie podzielają nasze zamierzenia i chcą uczestniczyć razem z nami w kulturze i jej dawaniu. Kultura to jest coś takiego, co jest w środku i staje się źródłem wielu innych poczynań. Dyrektor Generalna MCC Mazurkas Aneta Klepacka-Kołbuk zaprosiła do korzystania z bogatej oferty Grupy MCC Mazurkas i zapowiedziała za chwilę wyświetlony film, który przybliżył bogatą działalność firmy. Do tej pory w Mazurkasie odbyło się 105 wydarzeń kulturalnych. Poza FORUM HUMANUM zorganizowano tu 16 edycji Sympozjonu, 3 edycje Variete Litarackiego i 36 edycji koncertów okolicznościowych.


Prezes Grupy Mazurkas Andrzej Bartkowski

Sukcesy wystawiennicze

Janina Tuora

Na jubileuszu nie mogło zabraknąć Janiny Tuory – kuratorki projektu FORUM HUMANUM MAZURKAS od jego początku, czyli od 2012 roku. Od wielu lat pani Janina zajmuje się promowaniem sztuki jako kurator wystaw, marchand, komentator sztuki, producent i pomysłodawca filmów dokumentalnych o artystach. Przez 7 lat pełniła funkcję wicedyrektora Muzeum Karykatury w Warszawie, w czasie jego tworzenia przy boku Eryka Lipińskiego, od którego nauczyła się przygotowywać wystawy, projektować katalogi. Podsumowała działalność wystawienniczą w Mazurkasie: – Zorganizowaliśmy 52 wystawy indywidualne, 16 wystaw zbiorowych, 2 edycje forum rzeźby, 1 salon sztuki. Ten dorobek dla mnie samej jest zaskakujący. Posiadamy także materiały filmowe – 45 filmów o artystach oraz impresje filmowe, czyli relacje z wydarzeń wokół FORUM HUMANUM MAZURKAS. Takim przykładem jest choćby montaż wystawy rzeźb balansujących (…), wielkie przedsięwzięcie, w którym uczestniczył nasz Prezes Andrzej Bartkowski – wspominała Janina Tuora dziękując za zaufanie i podkreślając, że swoją pracę w Mazurkasie wykonuje zupełnie społecznie.


35 lat Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury

Prezes Andrzej Bartkowski zapowiedział wkraczających na scenę gości specjalnych jubileuszowego FORUM – przedstawicieli Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury (SPAK). – Ludzie karykatury robią wspaniałą robotę. Każda gazeta, każde czasopismo zawiera karykatury, nie zdajemy sobie sprawy z ich ważności. Witold Mysyrowicz – ustępujący prezes SPAK, podziękował Andrzejowi Bartkowskiemu za zaproszenie właśnie podczas 50. FORUM. Wyjawił, że 2022 rok to również jubileusz 35. lat Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury. Na scenie pojawili się również, obok pana Witolda, Tomasz Niewiadomski – Prezes SPAK – oraz Jacek Frankowski – honorowy Prezes SPAK. Wspominali nieżyjącego już Eryka Lipińskiego – uznanego karykaturzystę, satyryka, dziennikarza, grafika, autora plakatów i ilustracji książkowych, tekstów kabaretowych i felietonów, książek o historii karykatury i rysunku satyrycznego, który był twórcą powstałego w 1978 roku Muzeum Karykatury przy ulicy Koziej 11 w Warszawie (obecnie noszącego jego imię), a swój udział miał również w utworzeniu SPAK.


Goście specjalni SPAK

Nagrody dla słynnych satyryków i karykaturzystów

Andrzej Mleczko

Podczas wieczoru najbardziej znani polscy przedstawiciele satyry i karykatury otrzymali od SPAK „Order Krzywego Ołówka” (nagroda zainicjowana przez Macieja Pietrzyka; jej laureatami byli m.in. Sławomir Mrożek, Jacek Fedorowicz) oraz „Dyplom Doktora Humoris Causa”. Nagrodzeni podczas 50. FORUM zostali Andrzej Mleczko (najpopularniejszy polski rysownik, grafik, plakacista oraz malarz), Maciej Pietrzyk (aktor, karykaturzysta, malarz, bard „Solidarności”, działacz społeczny) i Stanisław Tym (aktor, reżyser, komediopisarz, scenarzysta, felietonista, autor skeczy). Niestety, z różnych przyczyn, głównie zdrowotnych, żaden laureat nie pojawił się podczas wieczoru. Zabrakło również Jacka Fedorowicza, który miał wręczać odznaczenia. Andrzej Mleczko przysłał natomiast krótki film, w którym przeprosił za nieobecność w Ożarowie Mazowieckim, podziękował za uhonorowanie nagrodami i obiecał, że jeszcze trochę porysuje, bo z kariery nie rezygnuje. Statuetką został również wyróżniony sam Prezes Andrzej Bartkowski.


Żywiołowe musicalowe przeboje

Premierowym wykonaniem pieśni o karykaturze rozpoczął część muzyczną Marek Majewski – członek honorowy SPAK, satyryk polityczny. Jego występ stał się preludium do żywiołowego dwuczęściowego koncertu w wykonaniu 20-osobowej Grand Royal Orchestry oraz artystów Teatru Rozrywki w Chorzowie – nagradzanych i wykształconych muzycznie solistów: Kamila Franczaka, Marty Florek oraz Anny Surmy. Widzowie usłyszeli „Największe Hity Musicali”; znane utwory z musicali „Chicago”, „Koty”, „Kabaret”, „Deszczowa Piosenka”, „Skrzypek na dachu”, „Upiór w Operze”. W przerwie widzowie mogli się poczęstować lampką wina i obejrzeć zbiorową wystawę karykatury, na którą złożyło się niemal 500 prac. Swój finisaż tego dnia miała wystawa wybitnych polskich akwarelistów: Michała Suffczyńskiego i Grzegorza Wróbla. Na zakończenie wjechał gigantyczny tort przygotowany przez zespół cukierników pod kierownictwem Szefów Kuchni Mazurkas: Michała i Jakuba Budników. Wszyscy goście byli zachwyceni, a większość bardzo zainteresowana degustacją.



Bezpłatne, dostępne, na najwyższym poziomie

Na wydarzenie od lat przybywają goście nawet z odległych dzielnic Warszawy, czego dowiedzieliśmy się podczas krótkich rozmów. – Jesteśmy bardzo zadowoleni. Pogratulować takiego przedsięwzięcia i chęci. – Jesteśmy częstymi bywalcami FORUM. Przyjeżdżamy z Warszawy. Jesteśmy pod wrażeniem całego wydarzenia i innych imprez tu organizowanych. Co ważne, są one bezpłatne, dla wszystkich dostępne. (…) To sztuka na bardzo wysokim poziomie. Występuje tu wiele znanych twarzy. – Jesteśmy z Pragi Południe. Byliśmy tutaj wiele razy i jesteśmy bardzo zadowoleni. Każdy koncert jest inny, występują tu artyści polscy i zagraniczni, młode talenty. Dajemy najwyższą notę. Prezesi „stają na głowie”, efekty są wspaniałe. Spotkaliśmy się tu z szacunkiem i miłą obsługą. – Mam 11 lat i przyjechałam tutaj z Białołęki z rodzicami i bardzo mi się podoba. Najbardziej podobał mi się występ zespołu Mazowsze. Jesteśmy tu często. – Prezesi z roli mecenasów kultury wywiązują się bardzo dobrze. To tylko kilka cytatów z wypowiedzi wielu gości.

„Moją pasją jest przybliżanie ludziom kultury”

– Na razie mam dużo siły i radości w sobie, aby takie wieczory organizować. Oglądalność naszych filmów dokumentujących wydarzenia kulturalne osiąga dziesiątki milionów i mamy z tego ogromną satysfakcję – skomentował dla nas wieczór Prezes Andrzej Bartkowski, trzymając w ręku podarunek od rodziny obecnej podczas wieczoru – czapkę zmarłego w 2020 r. Bernarda Ładysza, polskiego aktora i żołnierza, śpiewaka operowego o światowej sławie. – O! – właśnie takich osób benefisy organizujemy. Za nami już 18, a planujemy następne, np. benefis Wiesława Ochmana. Hołdujemy starszym artystom, troszkę już odsuniętym dziś od dużych widowisk. Udowadniamy, że warci są pamięci, a ich talent i sztuka oby nie ginęły. W głowie mam z 15 pomysłów na wydarzenia. Najprawdopodobniej w styczniu odbędzie się wieczór ze składanką artystów występujących do tej pory na FORUM HUMANUM. W planach mamy jeszcze wieczór jazzu z największymi gwiazdami, np. Włodzimierzem Nahornym.

Zapytany o to, jak jest w stanie tak podźwignąć się z okresu covidowego, odparł: – Jak się czegoś mocno pragnie, to dopina się tego. Ja chcę, ja tym żyję. Moją pasją jest przybliżanie ludziom kultury, co wpływa na kolejne moje pomysły. Od młodości związany jestem z turystyką zagraniczną, organizowałem również koncerty dla cudzoziemców w Polsce, na statkach pasażerskich. Obcuję ze sztuką cały czas. W młodości bardzo często chodziłem na balet do Teatru Wielkiego, dlatego w Ożarowie zorganizowaliśmy ok. 10 baletów pełnospektaklowych. Mam satysfakcję, że dziś ludzie dopytują mnie, kiedy następny balet? (…) Robię, co mogę…


TU GALERIA ZDJĘĆ
Z 50 FORUM H
UMANUM MAZURKAS


Agnieszka Gorzkowska

MS 21-22, 15 grudnia 2022