Warto przeczytać

Warto przeczytać

„RÓŻOWA WALIZKA”
Susie Morgenstern

Książka adresowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym i przedszkolnym wydana przez gdańską oficynę Adamada. Opowieść amerykańskiej autorki Susie Morgenstern stawia przed młodym czytelnikiem pytania o stereotypy oraz pokazuje, że można być sobą mimo powszechnie panującym błędnym przekonaniom, o tym co komu wypada a co nie. To historia o osobistej wolności, bogato ilustrowana przez francuskiego ilustratora – Serge Bloch. Zwykła różowa walizka, którą główny bohater otrzymał w prezencie od babci, wywołuje serię kuriozalnych reakcji otoczenia i tylko od siły woli chłopca, a następnie dorosłego już mężczyzny zależy czy podda się presji czy pozostanie do końca sobą. Zakończenie jest zaskakujące, a książka bardzo pouczająca i dodająca pewności siebie. „Różową walizkę” polecam zarówno dzieciom jak i dorosłym, bo w każdym wieku warto być sobą.

✻ ✻ ✻

„TEORIA WZGLĘDNOŚCI I JEJ TAJEMNICE”
Sheddad Kaid-Salah Ferrón

Popularnonaukowa książeczka dla dzieci ukazała się na rynku w 2021 roku nakładem wydawnictwa Adamada. Mały czytelnik dowiaduje się z niej podstawowych informacji a także rozmaitych ciekawostek z zakresu fizyki. Ta wydawałoby się niezbyt angażująca dziedzina nauki ukazana jest tutaj w ciekawej i – co najważniejszej – przystępnej formie. Wiedza z zakresu teorii względności okazuje się interesująca i przydatna, a ciekawostki z nią związane pobudzają wyobraźnię. Czytelnicy dowiadują się m. in. czym są zegary atomowe i czy mogą odmierzać czas, czy światło ma zawsze tę samą prędkość oraz jak powstają miony. Nowe abstrakcyjne pojęcia i zjawiska wyjaśnione są tu w angażujący i wyczerpujący sposób, zaspokajając ciekawość nawet najbardziej dociekliwych smyków.

Dzięki ładnym, kolorowym ilustracjom dziecko chętniej przyswaja naukową wiedzę, odnajdując w tym niemałą przyjemność.

✻ ✻ ✻

„PRZYCZYNEK DO HISTORII RADOŚCI”
Radka Denemarkova

Powieść czeskiej pisarki ukazała się w Polsce w 2017 roku, autorka była tu znana jednak już wcześniej, głównie za sprawą swojej powieści „Pieniądze od Hitlera”, za którą otrzymała m. in. nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. „Przyczynek do historii radości” to mieszanka kryminału z dramatem, z dużą dawką ornitologicznej metaforyki. Czytając ją trzeba się skupić, bo fabuła przedstawiona jest wyrywkowo i nie tworzy linearnej całości. Książka porusza temat gwałtu, przez wiele osób bagatelizowanego, a będącego przecież nieodwracalną traumą. Autorka, podobnie jak Swietłana Aleksijewicz w swojej książce „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety”, ukazuje długotrwałe skutki gwałtu, który po drugiej wojnie światowej nie został wliczony do katalogu zbrodni wojennych ani zbrodni przeciwko ludzkości.

Powieść Radki Denemarkovej to głos oddany ofiarom.

Poleca  Lucyna Dąbrowska

MS 11-12/2021, 15 lipca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *