Warto przeczytać
„Dziś wolałabym siebie nie spotkać”
Herta Müller
Wstrząsająca powieść rumuńskiej pisarki, która z powodu prześladowań ówczesnej władzy emigrowała do Niemiec. „Dziś wolałabym siebie nie spotkać” to subiektywny zapis codzienności w państwie reżimu za rządów Nicolaego Ceauşescu, obraz lęku głównej bohaterki, która zostaje wezwana na przesłuchanie. Rzeczywistość państwa totalitarnego jest przytłaczająca, jednak każdy stara się radzić sobie w zastanych warunkach jak tylko potrafi. Część ludzi robi to naginając swój i tak już wątpliwy kręgosłup moralny. Wzajemne donosy, manipulacja władzy niszczą tkankę społeczną. Miłość i przyjaźń stanowią jedyne światło w tunelu, ale nie są ucieczką od destrukcyjnego życia w systemie totalitarnej władzy. Jedni popadają w alkoholizm, inni w szaleństwo, jeszcze inni uciekają w rytualny realizm magiczny. Oby tylko przetrwać do jutra.
Herta Müller otrzymała Literacką Nagrodę Nobla w 2009 roku i była to nagroda w pełni zasłużona. Dawno nie czytałam tak przejmującej prozy i świadectwa rumuńskiej dyktatury.
„Orkan depresja”
Ewa Nowak
Jedna z niewielu młodzieżowych powieści poświęcona depresji. Tytułowy Borys Orkan choruje na często występującą u nastolatków, a niestety rzadko diagnozowaną i leczoną, depresję. Pobyt w szpitalu, toksyczna znajomość z poznanym na oddziale Miszą, tragiczna śmierć sąsiada pogłębiają poczucie wyobcowania szesnastolatka, który mimo miłości i wsparcia, którego doświadcza w rodzinie, stacza się w głąb przepaści, jaką jest depresja.Powieść psychologiczna „Orkan depresja” skierowana jest do dzieci i młodzieży, ale może się też okazać wartościową pozycją dla rodziców, mających problemy ze swoimi pociechami. Czas pomiędzy dzieciństwem a dorosłością jest bowiem jednym z najtrudniejszych okresów w życiu. Temat książki okazuje się bardzo aktualny i potrzebny, w Polsce bowiem odnotowuje się wzrost liczby samobójstw wśród nastolatków.
„Jadzia Pętelka bierze kąpiel”
Barbara Supeł
Nowa książeczka z serii o Jadzi Pętelce ukazała się nakładem wydawnictwa książek dla dzieci „Zielona Sowa”. Pięknie wydana, w żółtej, twardej okładce ilustrowana przez Agatę Łukszę, opowieść o tytułowej Jadzi skierowana jest do dzieci w wieku od 1 do 3 lat. Tym razem Jadzia bierze kąpiel, co staje się doskonałą okazją do zabawy. Dziewczynka boi się, że od mycia włosów, woda dostanie się do jej oczu. Chyba każdy pamięta ten strach z dzieciństwa, a także doskonałą zabawę w wypełnionej po brzegi wodą wannie. Historia małej Jadzi pomaga oswoić się młodszym dzieciom z kąpielą, myciem zębów czy załatwianiem się do nocnika. Ciekawe, zabawne opisy i kolorowe ilustracje przyciągają uwagę maluchów i zachęcają do polubienia niezbędnych zabiegów higienicznych.
Poleca Lucyna Dąbrowska
Wszystkie tytuły dostępne są w Oddziale „Czechowice” Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ursus m. st. Warszawy.