Warto przeczytać
„Wielka księga emocji”
Rafael Bisquerra Alzina , Esteve Pujol i Pons
Praca zbiorowa, która w Polsce ukazała się nakładem wydawnictwa Jedność, pełni funkcję edukacyjną i poznawczą. Książeczka została wydrukowana w formie trójwymiarowej. Dzięki lekturze dziecko uczy się nazywać swoje emocje. Nie od dziś wiadomo, że ta umiejętność znacznie pomaga nad nimi panować, jest to więc jedna z najbardziej pożądanych kompetencji w całym naszym życiu. Może warto więc nabyć ją zawczasu? Lektura podzielona jest na trzy części: „moje emocje”, „zbliżają mnie” i „do innych”. Opisane w niej historie są bardzo różnorodne kulturowo. Każda z nich na swój sposób ukazuje nam pewne zachowania społeczne, które przybliżają lub oddalają nas od ludzi. Występują tu m. in. podania ludowe, legendy wietnamskie, nawiązania do kultur niemal z całego świata. Książka stanowi świetny materiał do pracy z dziećmi, do prowadzenia warsztatów terapeutycznych, bajkoterapii. Każda historia jest punktem wyjścia do rozpoczęcia dyskusji z dzieckiem i dowiedzenia się czegoś nowego o sobie nawzajem. To lektura, która bardzo zbliża i pozwala zrozumieć wewnętrzne rozterki dziecka.
„Rok magicznego myślenia”
Joan Didion
To przejmujący zapis procesu żałoby, a także próby poradzenia sobie z życiem po stracie. Joan Didion straciła męża, a niedługo potem córkę. W swojej książce podejmuje próbę zrozumienia tego co się stało. Przytacza mnóstwo utworów nawiązujących do tematu śmierci i żałoby, jak choćby „Czarodziejską górę” Thomasa Manna, „Smutek” C. S. Lewisa, a nawet fragmenty historycznej „Etykiety” autorstwa Emily Post. Wnikliwie analizuje wspomnienia, zdarzenia i swoje reakcje na nie. Z niezwykłą szczerością opisuje swój stan psychiczny po śmierci bliskich, życie w cieniu straty i zmącony udręką umysł. Powszechne w okresie żałoby zjawisko wypierania faktów związanych z odejściem najbliższej osoby nazywa „magicznym myśleniem”, nie jest ono bowiem poparte żadnym racjonalnym odruchem, a jedynie chęcią odzyskania utraconej osoby, mimo iż jest to niemożliwe. Z książki dowiadujemy się również o jej zmaganiach z amerykańską służbą zdrowia, studiowaniu terminologii medycznej i potrzebie kontroli nad sytuacją, której kontrolować się nie da. W „Roku magicznego myślenia” obserwujemy jak jedna z największych postaci amerykańskiej kultury poradziła sobie z własną bezradnością.
„Lew, Czarownica i stara szafa. Opowieści z Narnii”
C. S. Lewis
Niezwykła i ponadczasowa opowieść o krainie skutej lodem, której mieszkańców prześladuje Biała Czarownica. Fantastycznie czyta się ją zimą. Z perspektywy ciepłego, bezpiecznego domu zaśnieżona Narnia wprowadza nas w niezwykły, magiczny klimat. Do tajemniczego świata trafia kolejno czworo dzieci, które uciekają z ogarniętego wojną Londynu na wieś, do domu profesora, w którym mieści się stara szafa. To właśnie ona stanowi wrota do Narnii, której mieszkańcy żyją w strachu przed swoją samozwańczą despotyczną królową, która pozbawiła tronu lwa Aslana i sprowadziła na nich wieczną zimę. Łucja, Piotr i Zuzanna pomagają w walce ze złymi mocami, którym początkowo ulega Edmund, urzeczony władzą i obietnicami Białej Czarownicy. Jak zakończy się ta opowieść o walce dobra ze złem dowiemy się dopiero z następnych tomów, bowiem powieść ma kontynuację, w postaci kolejnych sześciu części. Historia Narnii jest tak wciągająca, że trudno oprzeć się pokusie sprawdzenia jak potoczą się losy jej bohaterów. Mimo że książki te powstały w latach pięćdziesiątych XX wieku, nie straciły na aktualności, o czym świadczą m.in. liczne adaptacje filmowe powieści C. S. Lewisa.
Poleca Lucyna Dąbrowska
MS 20/2022, 24 listopada 2022