Warto przeczytać

Warto przeczytać

„Europa. Stop. Wschodnia. Stop”

red. Małgorzata Nocuń, Piotr Brzezicki

Zbiór najlepszych reportaży Nowej Europy Wschodniej, autorstwa dwudziestu jeden reportażystów, którzy odwiedzili i opisali republiki radzieckie i obecne republiki Federacji Rosyjskiej. Teksty pochodzą z lat 2008-2012 i dotyczą problemów państw Europy Wschodniej z tego okresu. Znajdziemy tu reportaże m. in. na temat wojny w Osetii Południowej i Abchazji między siłami zbrojnym Gruzji a tamtejszymi separatystami i wojskiem rosyjskim. Poznamy problem homofobii i ruchów neofaszystowskich w Rosji, dyskryminacji kobiet na Ukrainie, kryzysu gospodarczego w Nytwie, mieście które żyło z produkcji łyżek, a w którym obecnie znajduje się jedyne w Europie Muzeum Łyżek. Z dzisiejszej perspektywy, po napaści Rosji na Ukrainę, nieco inaczej patrzymy na skomplikowane konflikty etniczne krajów byłego bloku wschodniego. Totalitaryzm kremlowskich władz zdaje się nie mieć końca, propaganda jest wiecznie żywa, nawet w dobie powszechnego dostępu do informacji. Polecam tę niezwykłą książkę, dostępną zapewne z każdej szanującej się bibliotece, szczególnie teraz, w czasie narastającego konfliktu za wschodnią granicą.

✻ ✻ ✻

„Sempre Susan. Wspomnienie o Susan Sontag”

Sigrid Nunez

Ten wyśmienity memuar napisany przez byłą partnerkę Davida Rieffa, syna Susan Sontag jest doskonałym uzupełnieniem biografii wybitnej amerykańskiej eseistki. Sigrid Nunez przywołuje w swojej książce osobiste wspomnienia związane z ich relacją. Rzeczywistość jest tu poddana subiektywnej ocenie, podobnie jak i odbiór samej Susan Sontag przez autorkę. W tekście można jednak bez trudu rozpoznać silną osobowość amerykańskiej intelektualistki, jej charakter i temperament, o którym wspominają niemal wszystkie osoby z jej otoczenia, które zechciały podzielić się ze światem wspomnieniem o wspólnej zażyłości. Sigrid Nunez pisze zabawnie i zaskakująco lekko, mimo że nie unika trudnych tematów, takich jak choroba czy przedwczesna śmierć eseistki. Polecam wszystkim sympatykom Susan Sontag.

✻ ✻ ✻

„Co to za kuleczka?”

Iga Ścibek, Przemysław Ścibek

Urocza książeczka Wydawnictwa Dwie Siostry na temat samoakceptacji. W czasach, w których dominuje kult młodości i szczupłej, wysportowanej sylwetki, trudno być zadowolonym z siebie – media bombardują nas bowiem wciąż nowymi, niedościgłymi wzorami piękna. Na taką propagandę szczególnie podatne są dzieci, które patrzą na otaczający ich świat bezkrytycznie i przyjmują wszystkie informacje za pewnik. Presja otoczenia i wyimaginowane, wykreowane przez media kryteria wyglądu stają się zmorą dla wielu małoletnich osób, szczególnie w okresie dojrzewania, kiedy wchodzą w interakcję z rówieśnikami i rośnie w nich tendencja do porównywania się i rywalizacji. „Co to za kuleczka” pomaga spojrzeć na siebie innymi oczami, z czułością, a nie szkolno-rówieśniczą i medialną presją związaną z byciem ideałem. Ideały nie istnieją, są tylko ich wyobrażenia oraz ludzie, którzy krytykując wygląd innych leczą swoje własne kompleksy. Nie jest łatwo przekazać taką wiedzę dziecku, dlatego tak ważne są lektury uczące samoakceptacji i zdrowego podejścia do samego siebie.

Poleca Lucyna Dąbrowska

MS 03/2022, 3 marca 2022