KulturaURSUS

Dotknąć pejzażu

Galeria Sztuki Współczesnej „Ad-hoc” przy Ośrodku Kultury „Arsus” w Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, ul. Traktorzystów 14 zapraszana wystawę malarstwa Jarosława Filipka pt. DOTKNĄĆ PEJZAŻU.

Zarówno krajobraz jak i obrazy (pejzaże), odbieramy zmysłem wzroku. Artysta w cyklu „Dotknąć pejzażu” odchodzi od konwencji malarstwa pejzażowego i namawia nas do innego sposobu percepcji.

Idea wystawy zawarta jest w wieloznaczności słowa „dotknąć”.

Tworząc obiekty o bogatej, wyjątkowej, reliefowej strukturze, zachęca obserwatora do używania zmysłu dotyku. Sam dotyka pejzażu na wiele sposobów. Studiuje jego zmienność. Faktury tworzą cienie, powierzchnie pokryte farbami metalicznymi – opalizują, fluorescencyjnymi – świecą, lakierami o wysokim poziomie odbijania światła – błyszczą, matowymi – sugerują atłasowość. Obiekty zmieniają się gdy zbliżamy się do nich, zmieniamy perspektywę patrzenia. Tworzy to iluzję czasu – pejzaże stają się tak dynamiczne jak oglądane w naturze krajobrazy.

Jarosław Filipek. Studiował architekturę na Politechnice Warszawskiej i na University of Detroit w USA, ukończył Warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Malarstwa uczył się w pracowniach Andrzeja Bieńkowskiego oraz Jacka Sempolińskiego.

Mieszka i tworzy w Izabelinie w Puszczy Kampinoskiej oraz w andaluzyjskim Jerez de la Frontera. Prace swoje prezentował podczas Luxembourg Art Week w Luksemburgu, na Salon d’art Carrousel du Louvre w Paryżu oraz Salon international d’art contemporain w Antwerpii i Tuluzie. W dorobku ma kilkadziesiąt wystaw indywidualnych w Polsce, Szwecji, Hiszpanii i Francji.

Wystawa czynna od 5 marca do 10 kwietnia 2022 r.

MS 03/2022, 3 marca 2022