Warto przeczytać

Warto przeczytać


„Książka dla kota”

Monika Hanulak, Grażka Lange

Książka ukazała się w grudniu nakładem wydawnictwa Dwie Siostry, budząc niemałe emocje. To jedna z pierwszych pozycji dla dzieci, która w ciekawy i profesjonalny sposób opowiada o naszych czworonogach, obalając wszelkie mity na ich temat. Dzieło dwóch wybitnych ilustratorek zaskakuje pomysłowością i humorem. Począwszy od zaskakującego tytułu, po niezwykłe ilustracje wykonane „z pazurem”, stopniowo odkrywamy tajniki z życia kotów. Cenna wiedza z zakresu psychologii zwierząt ukazana jest tu w przystępny sposób, a graficzne środki wyrazu tylko ją podkreślają. Autorki dzięki opisanym przez siebie scenkom dochodzą do sedna zarówno kociej natury jak i niełatwej czasem relacji kota z człowiekiem. Ta niezwykła lektura, przyjemna i ciekawa, zawiera więcej niezbędnych informacji o naszych czworonogach niż niejeden poradnik dla dorosłych kociarzy. Świetny prezent pod choinkę dla małoletnich sympatyków tych osobliwych i przeuroczych zwierząt.


„Tawerna w małym porcie”

Jola Czemiel

Powieść ma budowę szkatułkową – raz towarzyszymy młodej pisarce o pseudonimie Joann Gotti, podczas jej pracy nad książką, kolejnym razem natomiast jesteśmy świadkami scen z życia młodej pary, Manueli i Alejandra. W pewnym momencie oba światy się przenikają, dopełniając się nawzajem. Akcja pierwszego z nich ma miejsce we współczesnym Sopocie, zaś opowieść o kubańskim małżeństwie dzieje się w dziewiętnastowiecznej tawernie.

Autorka „Protektora” postarała się o stworzenie atmosfery zgodnej z duchem czasu przedstawionych historii. W pewnym momencie zatapiamy się w nich – fikcja miesza się z rzeczywistością. To wzajemne przenikanie się dwóch odrębnych czasoprzestrzeni nie może pozostać bez wpływu na przebieg akcji powieści. Bohaterowie przechodzą wewnętrzną metamorfozę niemal paralelnie. Czasy się zmieniają, zachowania, zwyczaje, wszystko płynie, ale ludzie wciąż mają te same problemy – bez względu na epokę, w której żyją, tak samo doświadczają straty, miłości, zauroczenia i radości. Klimatyczna lektura na spokojny wieczór.


„Dyskryminacja. Powiedz stop!”

Emma Strack

Wydawnictwo ADAMADA przedstawia nam książkę, która w prosty i przystępny sposób opowiada czym jest dyskryminacja i jak jej zapobiegać. To ważna pozycja, ponieważ mimo że jest XXI wiek i informacje o prawach człowieka są dostępne, to nadal często możemy spotkać się z ich jawnym łamaniem, a dyskryminacja stosowana jest nawet w przestrzeni publicznej. Książka ta ukazuje przyczyny i skutki takiego stanu rzeczy, uwrażliwia na różnorodność poprzez przykłady z różnych zakątków świata. W trakcie lektury poznajemy też aktywistki i aktywistów dzięki, którym udało się coś zmienić na lepsze. Dzięki tej książce ich bohaterskie działania zostały utrwalone i rozpowszechnione wśród czytelników. Przytoczone tu historie stanowią zachętę, żeby się nie poddawać, lecz walczyć o swoje prawa do końca. Sądzę, że o wielu przywołanych tu prześladowaniach nie słyszeli wcześniej nawet i dorośli czytelnicy. Lektura jest bardzo potrzebna, oddaje bowiem sprawiedliwość ofiarom i otwiera szeroko oczy wielu pokoleniom czytelników na krzywdę drugiego człowieka. Polecam jako wspólną, międzypokoleniową lekturę, historia bowiem lubi się powtarzać.


Poleca Lucyna Dąbrowska


MS 21-22/2021, 16 grudnia 2021