Warto przeczytać

Warto przeczytać


„Z zimną krwią”

Truman Capote

To książka z klasyki gatunku, jakim jest powieść dokumentalna. Truman Capote opisuje w niej zbrodnie dokonaną przez dwóch nieszczęsnych recydywistów na czteroosobowej rodzinie farmerskiej w miasteczku Holcomb, w stanie Kansas. Niedługo po głośnym morderstwie, autor przyjechał na miejsce zbrodni, by zbierać materiały, początkowo do artykułu dla „New Yorkera”, potem do książki, która na zawsze odmieniła jego życie. Pisarz długo nie mógł się uwolnić od tej historii. Poświęcił jej ogrom swojej pracy i czasu, korespondując ze schwytanymi zbrodniarzami, spotykając się ze świadkami i najbliższymi ofiar oraz sprawców. Mimo że od początku lektury znamy niemal cały przebieg wydarzeń, to liczne szczegóły z życia Dicka Hickocka i Perry›ego Smitha, ich zeznania, a także relacje świadków i członków lokalnej społeczności, wywołują większy niepokój, niż niejeden kryminał. Nie o zagadkę tu bowiem chodzi. Powieść Capote›a to przygnębiające studium zbrodni, szczegółowa wiwisekcja profili morderców, którzy korespondując z pisarzem podczas swojego pobytu w więzieniu, liczyli, że dzięki niemu dostaną łagodniejszy wyrok. Zostali jednak skazani na karę śmierci. Powieść „Z zimną krwią” ukazała się rok po egzekucji, zamykając w ten sposób sześcioletni proces twórczy, który doprowadził autora do twórczego wypalenia.

„Wanda. Opowieść o sile życia i śmierci. Historia Wandy Rutkiewicz”

Anna Kamińska

W ubiegłym roku, nakładem Wydawnictwa Literackiego, ukazała się przejmująca biografia najsłynniejszej polskiej alpinistki i himalaistki, Wandy Rutkiewicz. Była trzecią kobietą na świecie i pierwszą Europejką, która stanęła na Mount Evereście. Jej życiorys, pełen dramatycznych wydarzeń rodzinnych i prywatnych, kończy tragiczna śmierć, którą himalaistka sama niejednokrotnie przepowiadała, mówiąc w wywiadach i rozmowach z najbliższymi, że umrze w górach. Życie w cieniu uprzywilejowanych mężczyzn, w nieustannym oczekiwaniu na kolejną wyprawę stało się polem walki z własnymi słabościami i z własnym strachem. Jego kres nastąpił w 1992 roku, w nieznanych do końca okolicznościach. Wanda Rutkiewicz zaginęła na górze Kanczendzonga w Himalajach, lecz jej ciała nigdy nie odnaleziono. To szokujące i tajemnicze odejście do dziś wywołuje wiele domysłów i spekulacji. Autorka, Anna Kamińska, zasłynęła wcześniej biografią równie niezwykłej i ciekawej postaci – Simona. Opowieść o niezwyczajnym życiu Simony Kossak. Mimo obszernych, często niepublikowanych wcześniej źródeł informacji, biografie jej autorstwa czyta się jednym tchem.

„Kulawa kaczka i ślepa kura”

Ulrich Hub

Berliński autor literatury dziecięcej po raz kolejny udowodnił swój talent do tworzenia mądrych, trafiających do wymagającego, małego czytelnika opowieści. Tym razem zabiera nas w świat zwierząt, gdzie kulawa kaczka i ślepa kura, wybierają się razem w nieznane. Książeczka bogato ilustrowana przez Jörg Mühle stanowi znakomitą alegorię, zrozumiałą dla czytelników w każdym wieku. Można ją czytać na kilka sposobów i dostarcza mnóstwa tematów do dyskusji. Książeczki, w których występują zwierzęta, rozwijają empatię i wyobraźnię. Występujące w nich postaci stanowią personifikacje ludzkich typów osobowości, z którymi dzieci najprawdopodobniej zetkną się na którymś etapie swojego życia. Pierzaste bohaterki Ulricha Huba budzą wiele sympatii, co ułatwia dzieciom zaakceptowanie własnych wad i problemów, z którymi muszą często się borykać. To wspaniała opowieść o przekraczaniu własnych barier, kształtująca postawę otwartości i wzajemnego wsparcia. Lektura pokazuje, że warto wierzyć w siebie, przy jednoczesnym zaznaczeniu, by nie bać się też prosić o pomoc.


Poleca Lucyna Dąbrowska
MS 11-12, 29 lipca 2022