Warto przeczytać
„Ciągle po kole. Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego”
Anka Grupińska
Książka ukazała się w 2013 roku nakładem Wydawnictwa Czarne i jest uzupełnieniem zapisu rozmów z powstańcami warszawskiego getta pod tytułem „Po kole. Rozmowy z żydowskimi żołnierzami” z 1991 roku. Pierwowzór ukazał się dzięki wydawnictwu „Alfa” i stanowił nieco okroją wersję wznowienia. Autorka rozmawia z takimi osobistościami jak Luba Gawisar, Alina Blady-Szwajgier, Marek Edelman czy Kazik Ratajzer. Wszystkie te osoby ocalały z Holocaustu i dały świadectwo czasów Zagłady. Anka Grupińska zadaje pytania w sposób rozważny i porządkujący fragmenty wspomnień z życia powstańców. Stara się zrozumieć coś, czego zrozumieć się nie da. Jak tłumaczy we wstępie do pierwszego wydania książki, rozmowy prowadziła dla siebie, a także innych osób, których myśli wciąż krążą wokół tego tematu. Może dlatego wspomnienia te tak dobrze się czyta. Pomimo zatrważająco strasznego tematu, a może właśnie ze względu na niego, zarówno autorka jak i jej współrozmówcy, starali się ważyć każde słowo, mówiąc oszczędnie, jedynie to, co jest konieczne, by odtworzyć i zachować pamięć o wojennym piekle. 19 kwietnia obchodzimy 79. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Mieszkańcy stolicy przypinają sobie z tej okazji papierowe żonkile – symbol pamięci o powstaniu, jego bohaterkach i bohaterach, którzy chcieli jedynie umrzeć na własnych warunkach, bo o przeżyciu, nie było wtedy mowy. O ekstremalnym doświadczeniu, jakim jest wojna, przypomniała nam nie tak dawna napaść Rosji na Ukrainę. Historia niestety lubi zataczać koło.
„Anatomicum. Muzeum Anatomii”
Jennifer Z. Paxton
Edukacyjna książka skierowana do dzieci w wieku wczesnoszkolnym jest częścią serii Muzeum, w której ukazały się również m. in.: „Planetarium. Muzeum Kosmosu”, „Botanicum. Muzeum Roślin” czy też „Fungarium. Muzeum Grzybów”. Tym razem Wydawnictwo Dwie Siostry odkrywa przed młodym czytelnikiem tajniki działania ludzkiego ciała, czyli Muzeum Anatomii. Można tam znaleźć wiele ciekawostek, np. co sprawia, że nasze zęby są na swoim miejscu, ile krwi w ciągu doby przepływa przez nasze żyły, jak powstaje głos, a także wiele innych informacji na temat działania najważniejszych narządów w ciele człowieka. Lektura „Anatomicum. Muzeum Anatomii” to bilet w głąb naszego organizmu. Książka jest ładnie wydanym, bogato ilustrowanym albumem, z grafiką Kate Wiedemann. Ładna, sztywna okładka, ucieszy oko wymagających małoletnich czytelników.
„Na ryneczku”
Peter Knorr, Doro Gobel
To bardzo efektowna książka dla dzieci w wieku 2-3 lat. Nakładem Wydawnictwa BABARYBA ukazały się również inne tytuły z tej serii: „Jedziemy na wycieczkę”, „Nasze miasteczko”, „Statki”, „Nie ma jak w domu”, „Na placu budowy”. Wszystkie przykuwają uwagę dużym rozmiarem i charakterystyczną, sztywną okładką. Każda z nich przypomina nieco grę planszową i nic dziwnego, bowiem ich lektura przypomina bardziej interaktywną zabawę niż poważne, wymagające skupienia zajęcie, z jakim kojarzy się czytanie. „Na ryneczku” pomaga dziecku zrozumieć czym są ekologiczne zakupy, pokazując wartość i znaczenie ekologii na prostych przykładach. W centrum opowieści jest tutaj osada Kwitnące Łąki, której mieszkańcy zajmują się ekologiczną uprawą warzyw i owoców. Książka nie ma tradycyjnego tekstu, to raczej mapka miejsc i plansza postaci, którym czytelnik sam musi nadać cel i stworzyć narrację. Dziecko, przywiązując się do wybranej postaci, samodzielnie opowiada jej historię, śledząc kolejne ilustracje, na których ona występuje. Ten sposób przedstawienia opowieści bardzo je angażuje, kształtując zarazem umiejętność koncentracji i spostrzegawczość. Ilustracje w tej książce są tak bogate w szczegóły, że można ją czytać godzinami i wciąż na nowo do niej wracać, z tym samym zapałem i przyjemnością.
Poleca Lucyna Dąbrowska
MS 5/2022, 7 kwietnia 2022