Porady prawne

Ulga rehabilitacyjna na wydatki na auto

Jestem inwalidą. Mam własne auto, którym jeżdżę do lekarza albo na zabiegi. Czy w tym przypadku w za rok 2022 przysługuje mi ulga rehabilitacyjna? Czy muszę mieć rachunki za paliwo do auta?

W 2022 r. wciąż można odliczyć wydatki na auto w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Ma do tego prawo podatnik, który jest osobą niepełnosprawną albo podatnik, na którego utrzymaniu pozostaje osoba niepełnosprawna zaliczona do I albo II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia. Z tego tytułu inwalida będący właścicielem albo współwłaścicielem pojazdu może odliczyć rocznie 2280 zł. Wydatki te nie wymagają udokumentowania. To oznacza, że nie trzeba zbierać rachunków np. za paliwo do takiego auta.

Warto jednak pamiętać, że urząd skarbowy zawsze może zażądać przedłożenia dowodów uprawniających do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. W tym przypadku może w zasadzie sprawdzić orzeczenie o niepełnosprawności oraz dowód rejestracyjny pojazdu, z którego wynika, kto jest jego właścicielem albo współwłaścicielem.

MS 1/2023, 23 lutego 2023