SportURSUSZdrowie

Test Coopera – sprawdzenie sportowej formy i rodzinna zabawa

Wszyscy mający pociąg do biegania lub ciąg na wynik mogli stawić się w niedzielę, 30 maja w warszawskim Ursusie. Po zimowej przerwie swoje siły sprawdzali tam uczestnicy „Testu Coopera Dla Wszystkich”. Najliczniej reprezentowane szkoły ubiegały się o bon na sprzęt sportowy dla swojej placówki.

W ostatnią niedzielę maja na stadionie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Ursusie biegano i maszerowano, by sprawdzić się w popularnej próbie wytrzymałościowej. Polega ona na pokonaniu jak najdłuższego dystansu w czasie 12 minut. Później swój wynik należało sprawdzić w specjalnie opracowanej tabeli. Dla jednych był to też pierwszy w życiu start na bieżni, dla innych – pierwszy po długiej przerwie.Ponad 550 uczestników

Łącznie w imprezie wystartowało ponad 550 osób podzielonych na 15 serii. W gronie biegaczy znalazł się również burmistrz Dzielnicy Ursus Bogdan Olesiński, który w czasie 12 minut przebiegł 2150 metrów. Jest to wynik „dobry” w jego kategorii wiekowej (brawo!). Chociaż celem uczestników było sprawdzenie stanu formy po przerwie i walka z własnymi barierami, to dodatkowo na zwycięzców każdej z fal czekały kody rabatowe do sklepbiegacza.pl.

Impreza miała bardzo rodzinny charakter. Najlepszy w jednej z serii biegów był Robert Ściuba, który w Ursusie pojawił się razem z żoną i dziećmi.

Plan był taki, żeby dobrze się bawić i biec swoim tempem. Dało się dziś tak pozytywnie zmęczyć. Zwłaszcza, że było trochę duszno. Nie miałem jakiegoś dystansu, który planowałem pokonać. Chciałem raczej pobiec razem z synem i puścić go przed metą – powiedział Robert Ściuba, który pokonał 2600 m.

Dla mnie ten bieg to nie jest rywalizacja tylko zabawa, bo mogę spędzić z rodziną czas na powietrzu. Mogę powiedzieć, że to ja zaraziłem tatę pasją do biegania – dodał 11-letni syn Dawid, który w 12 minut przebiegł 2550 m.

Takich rodzinnych startów było wiele tego dnia na bieżni OSiR w Ursusie.Jaka forma po przejściu COVID-19

„Test Coopera dla Wszystkich” okazał się być też dobrą okazją do sprawdzenia swojej formy po przejściu zakażeniem koronawirusa. Tak było w przypadku pani Małgorzaty, która w przeszłości trenowała 400 metrów przez płotki i wciąż stara się prowadzić aktywny tryb życia.

Biegło mi się dobrze i jak na ten moment to jest bardzo dobry wynik. COVID daje się we znaki i trzeba pomału wracać do formy, ćwiczyć i ruszać się. Mimo badań które pokazują, że wszystko jest poprawnie i nie ma wielkich zmian, to jednak czuć, że się przeszło chorobę. Tydzień temu miałam też szczepienie, więc powoli trzeba wracać do sportu. Obaw jednak przed startem nie miałam – mówiła po biegu pani Małgorzata Niedziółka, która pokonała dystans 2500 m i już jesienią planuje pobiec o 500 m więcej.

Podsumowanie

Uczestnicy „Testu Coopera dla Wszystkich” w Ursusie łącznie pokonali 1018,43 km. W zmaganiach szkół zwyciężyła ursuska Szkoła Podstawowa nr 382 im. Warszawskich Dzieci. W Teście wzięło udział 173 uczestników z tej szkoły, którzy łącznie przebiegli 3038,60 km. Dzięki zwycięstwu SP 382 otrzymała bon na sprzęt sportowy w wysokości 2500 zł ufundowany przez firmę Veolia.

Nie zapominamy o Urzędzie Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, który na przeprowadzenie „Testu Coopera Dla Wszystkich” w Ursusie „udzielił mocnego wsparcia” – jak powiedział organizator Rafał Jachimek.

Można jeszcze poprawić swój wynik!

Kolejna okazja do sprawdzenia swojej formy już 13 czerwca w Michałowicach na stadionie Szkoły Podstawowej przy ul. Szkolnej, gdzie 100% kosztów pokrywa Urząd Gminy. Tydzień później (20 czerwca) bieg zagości na stadionie AWF w Warszawie.


Jak to się zaczęło

Organizatorem imprezy jest AZS Warszawa. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Partnerem jest System Gepard, Narodowe Centrum Badań Kondycji Fizycznej. Rafał Jachimiak, wiceprezes stowarzyszenia AZS Warszawa, które jest organizacją pozarządową przypomniał historię imprezy:

Akcję Test Coopera dla Wszystkich pierwszy raz zorganizowaliśmy w 2010 roku jednocześnie na 10 obiektach. Od 2011 roku akcja objęła już całą Polskę. Do Ursusa pierwszy raz zawitaliśmy jesienią 2017 roku. Dzisiejsza akcja, jako że odbywa się pierwszy raz od 2019 r., jest okazją do sprawdzenia swojej kondycji fizycznej po okresie epidemii. Ja zanotowałem niestety najgorszy wynik od paru lat – 2275 metrów – masa i kondycja zrobiły swoje. Zachęcamy do biegania całe rodziny i to się sprawdza. Dzisiaj pomagało nam 13 stażystów z warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego i ponad 30 wolontariuszy ze szkół podstawowych. W Ursusie w ubiegłych latach w Teście brało udział nawet tysiąc osób, więc dzisiejszy udział blisko sześciuset, biorąc pod uwagę jeszcze trwającą epidemię, jest rewelacyjny.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 09/2021, 10 czerwca 2021

W materiale wykorzystano informacje uzyskane od p. Roberta Zakrzewskiego z Biura prasowego AZS Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *