URSUS

Zlot Traktorów na 100-lecie Traktora URSUS – odbędzie się we wrześniu br.

100 lat temu, tu gdzie obecnie wielohektarowy obszar po fabryce URSUS zajmują nowe ursuskie osiedla – wyprodukowano pierwszy polski traktor, tzw. ciągówkę.

PLANOWANY NA CZERWIEC BR. ZLOT TRAKTORÓW NA 100-LECIE TRAKTORA URSUS ZOSTAŁ PRZEŁOŻONY NA WRZESIEŃ BR.

Zlot Traktorów to wielkie wydarzenie, które w 2020 r. pomimo pandemii i dużych ograniczeń z tym związanych – przyciągnęło na ul. Gierdziejewskiego w Ursusie (miejsce zlotu) ponad tysiąc zwiedzających. W imprezie uczestniczyli m.in. byli pracownicy zakładów, którzy jako aktorzy-amatorzy brali udział w realizacji filmu „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik. Współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej produkcja otrzymała nagrodę dla najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego na kanadyjskim festiwalu Hot Docs, który jest największym festiwalem filmów dokumentalnych na kontynencie amerykańskim. Pokazom filmowym towarzyszą międzynarodowe targi filmowe i konferencje branżowe.

Tymczasem zapraszamy wszystkich miłośników motoryzacji, a szczególnie mieszkańców nowych osiedli w Ursusie do zapoznania się z historią traktora Ursus produkowanego w ursuskich Zakładach Mechanicznych od 1922 roku.

Chociaż w wielu miejscach (punktach) na nowych osiedlach można spotkać różne symbole istnienia w tym miejscu fabryki traktorów Ursus, to prawdziwe brzmienie powracających do swej kolebki maszyn usłyszymy dopiero na zlocie…

100-LECIE TRAKTORA URSUS – autor Stefan Sobczak

MS 8/2022, 26 maja 2022