Konkurs Recytatorski „Warszawska Syrenka”
Wieczór poezji w wykonaniu młodych artystów z Ursusa
W Ośrodku Kultury „Arsus” w Ursusie 23 marca odbył się dzielnicowy finał 45. edycji Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka”. „Warszawska Syrenka” to konkurs artystyczny dla dzieci i młodzieży, posiadający wyjątkowo długą tradycję. Przetrwał nawet zmiany ustrojowe.Konkurs prowadzony jest metodą wielostopniowych eliminacji. Eliminacje środowiskowe odbywają się w szkołach podstawowych i placówkach kulturalno-oświatowych na terenie gmin i stołecznych dzielnic. Eliminacje gminne, w których biorą udział laureaci eliminacji środowiskowych, przeprowadzają gminne ośrodki kultury. W eliminacjach powiatowych, przeprowadzanych w wytypowanych placówkach na terenie powiatów i w dzielnicach stołecznych, uczestniczą laureaci eliminacji gminnych. Przesłuchania i finał konkursu dla laureatów eliminacji powiatowych i dzielnicowych ma miejsce w Mazowieckim Instytucie Kultury (MIK) w Warszawie przy ul. Elektoralnej 12.
Kilkanaście tysięcy dzieci na przesłuchaniach
Co roku w eliminacjach do konkursu bierze udział nawet kilkanaście tysięcy dzieci i nastolatków z województwa mazowieckiego.
Na przesłuchania finałowe do Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie trafia średnio ok. 200 dzieci z Mazowsza, które z sukcesem przeszły pierwsze etapy eliminacji.
Podstawowe zadania konkursu to ujawnianie młodych talentów recytatorskich, pobudzenie aktywności artystycznej, wrażliwości na piękno poezji, popularyzacja literatury i kształtowanie nawyku czytania, ożywienie kontaktu z poezją, a także promocja i pielęgnowanie języka ojczystego.
Koncert laureatów w OK „Arsus”
W tym roku w dzielnicy Ursus w konkursie udział wzięło 262 młodych recytatorów z dziewięciu szkół, a do eliminacji dzielnicowych zakwalifikowano 79 z nich.
Koncert laureatów poprowadził, wspólnie z Bożeną Iwaniukowicz, Szymon Kusarek, artysta kabaretowy i konferansjer, który dał też krótką prezentację swoich umiejętności śpiewaczych.
Dzieci biorące udział w koncercie oraz wszyscy uczestnicy eliminacji dzielnicowych otrzymali książki, dyplomy i słodycze, ufundowane przez Ośrodek Kultury „Arsus”. Troje zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych reprezentowało dzielnicę w przesłuchaniach finałowych w Mazowieckim Instytucie Kultury.
Patronat honorowy nad konkursem objęli Rada i Zarząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy.
Nad przebiegiem koncertu czuwała Bożena Iwaniukowicz, pracownik OK „Arsus”, animator kultury, koordynator eliminacji dzielnicowych. Pani Bożena od 22 lat zajmuje się przygotowaniem i przebiegiem eliminacji dzielnicowych oraz koncertu laureatów – można więc śmiało powiedzieć, że jest Afą i Omegą jeśli chodzi o stronę organizacyjną.
Tak jak to robi od lat, tak i w tym roku – przybliżyła wszystkim uczestnikom zasady i przebieg konkursu oraz „dyrygowała” ruchem na scenie, żeby młodzi artyści nie czuli się zagubieni.
Niestety, pandemia zaburzyła tradycyjny przebieg eliminacji. Nie odbyły się zwyczajowe warsztaty, w czasie których profesjonaliści uczą uczestników operowania głosem, interpretacji i zachowań scenicznych. Miało to zapewne wpływ na niższy niż w ubiegłych latach poziom występów, szczególnie tych dzieci, które po raz pierwszy występowały publicznie.
Przesłuchania finałowe – w tym roku Ursus bez sukcesów
Przesłuchania finałowe 45. Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka odbyły się w MIK-u przy ul. Elektoralnej w dniach 9 i 10 kwietnia, a ogłoszenie wyników i koncert laureatów 24 kwietnia. Niestety, laureaci pierwszych miejsc w Ursusie nie zostali zauważeni przez jury w finale konkursu.
Sztuka będzie jej drugim życiem
Maja Czułowska, laureatka pierwszego miejsca w najstarszej kategorii, po zakończeniu koncertu udzieliła „Mocnym Stronom” krótkiego wywiadu, z którego dowiedzieliśmy się, że wierszyki lubiła już od dziecka: – Urodziłam się, jestem i recytuję. Maja również śpiewa, a nawet gra w warszawskim teatrze „Syrena”. Nie chciała zdradzić, w jakim przedstawieniu, ale premiery możemy oczekiwać już w czerwcu.
W eliminacjach i finale zaprezentowała „Elegię o chłopcu polskim”, ponieważ, jak powiedziała – „bardzo dobrze czuje ten wiersz”, a autor utworu – K. K. Baczyński jest patronem jej szkoły. Utwierdziła ją w tym wyborze pani od polskiego – Maria Wylot. Po szkole podstawowej planuje dalszą naukę w liceum, a sztuka będzie jej drugim życiem, z którego na pewno nie zrezygnuje, chociaż w szkole jest lepsza z przedmiotów ścisłych, jak wyjawiła ze śmiechem.
Laureaci I miejsc w poszczególnych kategoriach
Nagrodzeni i wyróżnieni w poszczególnych kategoriach oraz tytuły utworów, które zaprezentowali:
W kategorii wiekowej klasy 0–III
- Laureatka I miejsca Aniela Tyszczuk z klasy I d Szkoły Podstawowej Nr 2 – wiersz Juliana Tuwima „Spóźniony słowik” (nieobecna na koncercie z powodu choroby)
- Bartłomiej Suchodolski z klasy II d Szkoły Podstawowej Nr 360 – wiersz Hanny Niewiadomskiej „Moja Babcia”
- Maksymilian Dąbrowski z klasy I b Szkoły Podstawowej Nr 382 – utwór Tomasza Nowaczyka „Łoś”
- Przemysław Kamecki – wiersz Marii Konopnickiej „Krasnoludki są na świecie”
- Wiktoria Skrzypek z klasy 0 c ze Szkoły Podstawowej Nr 383 – wiersz Jana Brzechwy „Kłamczucha”
W kategorii wiekowej klasy IV– VI
- Laureat I miejsca Jakub Żach z klasy IV c Szkoły Podstawowej Nr 383 – wiersz Ludwika Jerzego Kerna „Dialog z pluskwą”
- Maria Wernicka z klasy VI c Szkoły Podstawowej Nr 11 – fragment prozy Lucy Maud Montgomery „Ania z Zielonego Wzgórza”
- Hania Wróbel z klasy V j Szkoły Podstawowej Nr 11 – utwór Wandy Chotomskiej „Makaron”
- Rafał Smyk z klasy IV d Szkoły Podstawowej Nr 360 – wiersz Danuty Wawiłow „Na wystawie”
W kategorii wiekowej klasy VII–VIII
- Laureatka I miejsca Maja Czułowska z klasy VIII c Szkoły Podstawowej Nr 381 – wiersz patrona szkoły Krzysztofa Kamila Baczyńskiego „Elegia o chłopcu polskim”
- Julia Jończyk z klasy VII d Szkoły Podstawowej Nr 11 – utwór Jarosława Iwaszkiewicza „Stary Poeta”
- Alicja Brzoskwinia z klasy VIII b Szkoły Podstawowej Nr 382 – wiersz „Słoneczniki” Stanisława Balińskiego
w kategorii wiekowej klasy IV– VI
w kategorii wiekowej klasy VII–VIII
MS 7/2022, 12 maja 2022
Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski