URSUS

Malowana Wielkanoc

W piątek, 8 kwietnia, w Domu Kultury „Kolorowa” w Ursusie odbył się finał osiemnastej już edycji konkursu plastycznego dla przedszkoli z województwa mazowieckiego z cyklu „Wiosenne tradycje”.

Każda z dotychczasowych edycji przyciągała setki uzdolnionych artystycznie dzieci. Twórcy wydarzenia, chcąc zapobiec monotonni, za każdym razem proponowali temat wiodący konkursu, np. „Bukiet pani Wiosny” czy „Stroik wielkanocny”. Było to wielkie wyzwanie, ponieważ zazwyczaj jedna osoba musiała przyjąć, wyeksponować dla jurorów, a potem dla zwiedzających oraz opisać kilkaset, często dużych, przestrzennych prac (nie wspominając o ogromie pracy organizacyjnej, e-maili, telefonów itp.). Tegoroczny konkurs przygotowała i poprowadziła Anna Zgutka, która od kilku lat godnie zastępuje w tej roli Janusza Łukaszewicza, byłego wieloletniego pracownika Domu Kultury, pomysłodawcę konkursu.

Na tegoroczny konkurs zatytułowany „Malowana Wielkanoc”, dzieci miały za zadanie wykonanie pracy malarskiej w formacie A3, która przybliża motywy, zwyczaje i obrzędy najbardziej wiosennych, radosnych i kolorowych Świąt Wielkanocnych! Dopuszczalne było użycie farb plakatowych, akwareli, tempery, pasteli suchych lub olejnych oraz technik mieszanych. Udział mogły wziąć dzieci w wieku 5–6 lat. Wpłynęło łącznie ponad 250 prac z 80 przedszkoli z Warszawy i całego Mazowsza. Jury miało bardzo trudne zadanie wybrania prac najładniejszych i wykonanych według konkursowych kryteriów (oryginalność, walory estetyczne, zgodność z tematyką konkursu, samodzielność wykonania) z tak ogromnej liczby nadesłanych. Ostatecznie 12 prac zostało nagrodzonych, a 28 małych artystów otrzymało wyróżnienia.

Laureaci

Nagrody przyznano: najmłodszej z nagrodzonych – 4-letniej Zuzannie Krzesiak z Przedszkola nr 4 w Gostyninie, Michalinie Ryży z Przedszkola nr 289 w Warszawie, Łucji Perkowskiej z Przedszkola nr 5 im. „Kota w Butach” w Wołominie, Idze Andrzejewskiej z Samorządowego Przedszkola w Łącku, Marysi Wojtyle z Przedszkola nr 240 im. „Polskich Olimpijczyków” w Warszawie, Annie Przyborek z Przedszkola nr 248 w Warszawie, Marcie Wódkowskiej z Przedszkola nr 70 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie, Julii Błażkiewicz z Przedszkola nr 240 im. „Polskich Olimpijczyków” w Warszawie, Konstancji Kędziorek z Przedszkola niepublicznego „Mini Przedszkole Dino” w Żyrardowie, Kornelii Tołłoczko z Przedszkola nr 217 Sióstr Rodziny Maryi w Warszawie, Ignacemu Kardaczowi z Przedszkola nr 418 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie-Ursusie i Zofii Górnik z Przedszkola Niepublicznego „Mini Przedszkole Dino” w Żyrardowie.

Wśród wyróżnionych znalazło się m.in. sześcioro dzieci z przedszkoli w Ursusie: Maja Paczuska z Przedszkola nr 418 z Oddziałami Integracyjnymi, Aurelia Marcinkowska z Przedszkola Niepublicznego „Leśna Kraina”, Patryk Rzążewski z Przedszkola nr 413, Justyna Hawryluk z Przedszkola nr 439 oraz Kacper Kaszuba i Artem Kurtiak z Przedszkola Artystyczno-Sportowego „Delfinki”.

Nagrody, dyplomy i… teatrzyk

Nagrody i dyplomy wręczali wiceburmistrzowie Dzielnicy Ursus, Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, naczelnik dzielnicowego Wydziału Kultury, Katarzyna Świtalska i kierownik DK „Kolorowa” Elżbieta Zdanowska-Cozac.

Niespodzianką dla dzieci był występ dwojga artystów, którzy zaprezentowali wesoły spektakl o pociągu pełnym instrumentów muzycznych i ich przygodach. Był to pretekst do zapoznania dzieci z nazwami i brzmieniem najróżniejszych instrumentów. Aktorzy do poszczególnych fragmentów fabuły śpiewali piosenki przy akompaniamencie kolejnych instrumentów.

Na zakończenie dzieci, ich opiekunowie i zaproszeni goście obejrzeli wszystkie prace konkursowe, w międzyczasie korzystając ze słodkiego poczęstunku, przygotowanego na wielkim stole. A było co oglądać. Dominowały kolorowe pisanki, zajączki, kurczaczki, bazie, a więc elementy wielkanocnych koszyczków, ale były też myszki, zwierzątka, do których identyfikacji trzeba było uruchomić wyobraźnię, bocian z koszem w dziobie, scenki z udziałem wyraźnie szczęśliwych, radosnych dzieci i wiosenne plenery. Cała sala tonęła w kolorach. W międzyczasie wiceburmistrz Sternik z wielkim koszem cukierków docierał do najbardziej nieśmiałych dzieci, ale nie żałował też słodyczy dorosłym gościom.

W tej uroczej, wiosennej imprezie brała udział także grupa dzieci z Ukrainy, spędzających na co dzień czas w DK „Kolorowa” od rana do godz. 15.00 pod opieką pani Ludmiły, która trafiła do Polski tuż po wybuchu wojny na Ukrainie, w pierwszych dniach marca. Mali goście dostają tutaj posiłki, mają zabawki i zagospodarowany czas. Panie, pracujące w domu kultury również w miarę możliwości uczestniczą w opiece nad dziećmi.

Ukraińskie dzieci były tak samo zaciekawione przedstawieniem, jak polskie przedszkolaki. Może tylko nie śmiały się tak samo beztrosko.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 6/2022, 28 kwietnia 202