URSUSWydarzenia

Luigi Pagano na scenie letniej

COVID-19 odpuszcza. W sobotę, 29 maja bardzo dobrze przyjęty przez liczną publiczność koncert Luigi Pagano zainaugurował cykl dużych imprez plenerowych zaplanowanych na lato przez Dom Kultury „Portiernia”.
Bożena Kuśmierek – kierowniczka „Portierni”

Bogusław Łopuszyński, Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus”, którego filią jest DK „Portiernia” poinformował, że: – Razem z władzami dzielnicy przygotowaliśmy teren przy „Portierni” specjalnie do wydarzeń artystycznych, eventów, na powietrzu, w plenerze, szczególnie dla mieszkańców z nowych osiedli na terenach pozakładowych. Na pewno będzie tutaj możliwość wypoczynku i spędzenia dobrze czasu. Mam nadzieję, że aż do października.

„Portiernia” mieści się przy ul. Traktorzystów 20 w Ursusie w zaadaptowanym budynku dawnej portierni Zakładów Mechanicznych „Ursus”, przez którą jeszcze w pierwszej dekadzie XXI wieku przechodziło codziennie kilkanaście tysięcy pracowników fabryki traktorów.

Zadaszoną scenę usytuowano na zielonym, otoczonym drzewami obszarze obok domu kultury, na którym stanęły zaaranżowane przez pracowników placówki stoliki, m.in. z wielkich, drewnianych szpul po przewodach elektrycznych. Na pierwszy koncert dla publiczności było zabezpieczonych ok. 50 miejsc siedzących. Kiedy zaczął zapadać zmrok, włączono nastrojowe oświetlenie. Nowe miejsce dla koncertów i innych wydarzeń kulturalnych w Ursusie stwarzało klimatyczny nastrój. Pomimo, że był to pierwszy od ponad roku koncert w plenerze w dzielnicy Ursus i to przy niepewnej pogodzie, przybyło stu kilkudziesięciu amatorów muzyki i śpiewu.


Otwierająca wydarzenie kierowniczka „Portierni” Bożena Kuśmierek wyraziła nadzieję, żeby: … serca i również nogi nie pozostały martwe… I tak się stało – były tańce, wspólne śpiewanie, wspaniała atmosfera. Bo też repertuar był dla wszystkich. Widzowie usłyszeli ponadczasowe światowe przeboje, romantyczne piosenki włoskie, autorskie utwory Pagano. Towarzyszyli mu Don Camello i Arkadiusz Bolecki na instrumentach perkusyjnych. W kilku utworach partnerowała artyście żona Agnieszka, również piosenkarka.

Wybrzmiał m.in. rewelacyjnie zaśpiewany wielki przebój „Bella Ciao”, o którym niewiele osób wie, że jest to pieśń włoskich partyzantów, walczących przeciwko nazistom, pochodząca z 1942 roku; „Volare” – hit Domenico Modugno z 1958 r.; „Amada Mio, Amore Mio” – wylansowany przez El Pasador w 1977 r. i wiele innych światowych i włoskich przebojów. Po polsku Luigi zaśpiewał „Nie płacz, kiedy odjadę”. Do tego przeboju tekst napisała dziennikarka i poetka Wanda Sieradzka de Ruig dla Marino Mariniego na początku lat sześćdziesiątych.

Mimo, że koncert trwał 1,5 godziny, zauroczonym widzom wciąż było mało. Frekwencja na kolejnych wydarzeniach, organizowanych na Scenie Letniej, po likwidacji kolejnych ograniczeń liczby uczestników imprez zbiorowych, powinna jeszcze wzrosnąć.

Dyrektor Łopuszyński dodał na koniec: – Szczegółowy program koncertów na scenie letniej będziemy podawać na bieżąco. Ta placówka mieści się najbliżej nowych osiedli. Inne nasze placówki – Ośrodek Kultury „Arsus”, Dom Kultury „Miś” będą organizować swoje wydarzenia w Parku Czechowickim i na osiedlu „Niedźwiadek”. Na wszystkie zapraszamy. Mamy nadzieję, że COVID już nam nie będzie przeszkadzał. Naturalnie we wszystkich naszych ośrodkach już wkrótce, również wewnątrz, będą się odbywały imprezy, na razie z 50% wykorzystaniem miejsc.

Luigi Pagano – szczególny, niezwykle uzdolniony, o ciekawiej barwie głosu – gitarzysta, kompozytor, autor tekstów, to Włoch, pochodzący z Neapolu. Luigi śpiewa i akompaniuje sobie na gitarze akustycznej. Do Polski sprowadził się w 2014 roku. Jak sam mówi, sprawiła to miłość do pięknej kobiety – piosenkarki Agnieszki Dziąg, z którą w 2001 r. w Abu Zabi wzięli ślub. Od lat dziewięćdziesiątych artyści występowali najpierw niezależnie, potem wspólnie w Emiratach Arabskich. Już 7 lat mieszkają w rodzinnej miejscowości Agnieszki – Słupi pod Skierniewicami.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 09/2021, 10 czerwca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *