POWIAT WARSZAWSKI ZACHODNI

Spotkanie z Trylogią w Lipkowie i Powiatowy Dzień Seniora za nami!

Ostatni weekend przed wakacjami był aktywny i obfitujący w różnorodne wydarzenia , które odbyły się na terenie Powiatu Warszawskiego Zachodniego.W sobotę 17 czerwca br. na Polanie Rekreacyjnej w Lipkowie odbyła się kolejna edycja Pikniku Historycznego – Spotkanie z Trylogią. Organizatorem wydarzenia jest Powiat Warszawski Zachodni i Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim, przy wsparciu Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Przez jeden dzień w roku Polana staje się sceną plenerową, na której odbywa się widowisko historyczne w scenerii i atmosferze wydarzeń, które rozgrywały się na kartach powieści Henryka Sienkiewicza – Miejsce pikniku jest nieprzypadkowe, bowiem to właśnie tu na lipkowskiej polanie Henryk Sienkiewicz umiejscowił akcję słynnego pojedynku Jurko Bohuna z imć Panem Michałem Wołodyjowskim zapisanego na kartach „Trylogii”. W miejscu słynnego powieściowego pojedynku pojawili się liczni odwiedzający, na których czekało wiele historyczno-literackich atrakcji, tj. warsztaty rzemiosła dawnego m.in. z garncarstwa, tkactwa, mincerstwa, dzięki którym każdy uczestnik wydarzenia mógł wcielić się w rolę dawnych rzemieślników i sprawdzić swoje umiejętności. Dzięki zaś przybyłym do Lipkowa grupom rekonstrukcyjnym goście zwiedzali obozowiska z połowy XVII wieku mogąc poznać tym samym dawną oręż, zbroje, zwyczaje, stroje z epoki i posłuchać opowieści z tamtych lat. W wyjątkowy nastrój z ówczesnej epoki wprowadziło zebranych również odczytanie fragmentów powieści ,,Ogniem i mieczem’’ przez „Henryka Sienkiewicza”. Duże zainteresowanie zebranych budziły również pokazy jazdy konnej i musztry husarskiej. Najbardziej emocjonującym jednak punktem wydarzenia, na który czekali wszyscy zebrani uczestnicy była inscenizacja pojedynku Jurko Bohuna z płk. Michałem Wołodyjowskim, w którym to zwycięstwo odniósł Mały Rycerz.

– Piknik Historyczny w Lipkowie to niezwykła lekcja polskiej historii, kultury oraz literatury odbywająca się na łonie natury na skraju Puszczy Kampinoskiej. Urzeczywistnienie wydarzeń z powieści Henryka Sienkiewicza było podróżą w czasie zarówno dla młodych jak i starszych osób – mówi Członek Zarządu PWZ Romuald Reszka.

Tradycyjnie już pod koniec czerwca Starosta Warszawski Zachodni zaprasza na uroczysty Powiatowy Dzień Seniora. W niedzielę 18 czerwca br. prawie 400 seniorów z terenu Powiatu Warszawskiego Zachodniego bawiło się w Gościńcu Julinek. Były wspaniałe występy artystyczne, tradycyjny konkurs na najlepsze ciasto i nalewkę i oczywiście świetna zabawa przy muzyce.

PWZ

MS 5/2023, 29 czerwca 2023