OŻARÓW MAZOWIECKI

Rusza przebudowa dworca PKP w Ożarowie Mazowieckim 2022–2023

Jak podaje portal transport-publiczny.pl, PKP SA rozstrzygnęły przetarg na przebudowę dworca Ożarów Mazowiecki. Oferty poznaliśmy na początku września. Wystartowało osiem podmiotów z ofertami na kwoty od 10,799 mln zł do 14,164 mln zł brutto. To sporo więcej, niż zakładał budżet, określony na kwotę 6,794 mln zł. Ostatecznie jednak PKP SA zwiększyły środki i 29 września wybrały ofertę firmy Global Budownictwo, która złożyła najtańszą propozycję.

Prace potrwają niemal rok.Pierwsze prace budowlane związane z modernizacją dworca ruszą niebawem. Inwestycja jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. W czasie robót podróżni będą korzystać z tymczasowego obiektu. Obecnie dworzec PKP w Ożarowie Mazowieckim składa się z dwóch budynków.

Pierwszy, dwukondygnacyjny obiekt przy linii z Warszawy do Poznania powstał przy końcu XIX w. w typowo kolejowym, ceglanym stylu. Drugi budynek, w którym do tej pory znajduje się jednokondygnacyjna poczekalnia, pochodzi z lat 20. XX w. Warto wspomnieć, że budynek dworca znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków województwa mazowieckiego, dlatego też nie przewiduje się dużych zmian.

W odpowiedzi na pismo, które wystosowałem do PKP Nieruchomości w zeszłym roku, znalazła się następujaca informacja: Zgodnie z zaleceniami Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków elewacja ceglana 2-kondygnacyjnego budynku pochodzącego z XIX w. podlegać będzie gruntownemu oczyszczeniu i renowacji, przy zastosowaniu technologii przeznaczonej do renowacji zabytków murów ceglanych. Budynek 1-kondygnacyjny pochodzący z XX w. uzyska nową elewację z zachowaniem pierwotnej kolorystki i formy.

Wynika z tego, że wygląd zewnętrzny dworca PKP nie ulegnie zasadniczym zmianom. Wiadomo, że w części dobudowanej dalej funkcjonować będą poczekalnia, kasy, powstaną toalety. Wewnątrz przewidziano podwieszane sufity; posadzki i ściany do wysokości 1 m zostaną wykończone płytkami gresowymi imitującymi lastryko. Natomiast w starszej części dwukondygnacyjnej przewidziano część biurową dla najemców oraz pomieszczenia techniczne (kotłownia, serwerownia, monitoring).

W ramach inwestycji renowację przejdzie elewacja dworca. Na wyższej, 2-kondygnacyjnej ceglanej części zostanie ona wyczyszczona, natomiast na niższej, parterowej planowane jest wykonanie nowych tynków. Dworzec zyska również nową iluminację, podświetlane napisy przestrzenne z nazwą, a także stylizowaną na historyczną stolarkę okienną i drzwiową.

Obsługa podróżnych będzie odbywała się w niższej, parterowej części. Wnętrze zaprojektowano nowocześnie w odcieniach szarości i bieli z drewnianym minimalistycznym detalem przy kasach. Hol zostanie wyposażony w ławki z drewnianymi siedziskami, gabloty na rozkład jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz zegar. W tej części dworca znajdą się również pomieszczenia kas biletowych oraz toalety. W wyższej dwukondygnacyjnej części dworca zaprojektowano pomieszczenia techniczne, a także przestrzeń biurową na wynajem.

Przebudowa dworca Ożarów Mazowiecki to również inwestycja w ekologię i bezpieczeństwo. Żeby ograniczyć straty ciepła, budynek zostanie ocieplony od wewnątrz, wyposażony w kurtyny powietrzne przy głównych wejściach oraz nową stolarkę okienną i drzwiową. Do ogrzewania dworca zamiast kotłowni gazowej będzie używana pompa ciepła. W projekcie uwzględniono również budowę zbiorników podziemnych do gromadzenia deszczówki. Po oczyszczeniu zostanie ona użyta do podlewania terenów zielonych oraz spłukiwania toalet. O optymalizację zużycia energii elektrycznej, cieplnej i wody zadba system inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System) nadzorujący pracę urządzeń i instalacji, w tym nowoczesnych systemów bezpieczeństwa, takich jak monitoring czy kontrola dostępu.

Przebudowa dworca oznacza również zmiany w jego najbliższym otoczeniu. Oprócz budowy pochylni i miejsc postojowych nowością będzie, wzniesiona od podstaw, wiata rowerowa, która pomieści 16 jednośladów.

W pobliżu dworca zostaną ułożone nowe chodniki, zamontowane elementy małej architektury (m.in. kosze i ławki), a także uporządkowana zieleń.
Koszt przebudowy dworca w Ożarowie Mazowieckim to 10,79 mln zł brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą Global Budownictwo z Częstochowy, a dokumentację projektową opracowała pracownia GPVT z Poznania.

Planowany termin otwarcia dworca dla podróżnych po modernizacji to jesień 2023 roku. Na koniec warto zaznaczyc, że obiekt ma być klimatyzowany.

Mariusz Latek

MS 20/2022, 24 listopada 2022

Źródło wizualizacji: https://www.transport-publiczny.pl/wiadomosci/rusza-przebudowa-dworca-w-ozarowie-maz-umowa-z-wykonawca-wizualizacje-75804.html