POWIAT PRUSZKOWSKI

Otwarcie super pływalni w Pruszkowie – jesień’2023

31 stycznia 2023 r. na terenie budowy krytej pływalni przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego.

Uroczystość przebiegła niezwykle uroczyście, ale waga wydarzenia to usprawiedliwiała. Od 2003 roku istnieje w Pruszkowie pływalnia „Kapry”, która obecnie, mimo remontu i modernizacji w 2022 roku, już nie wystarcza. Już być może za pół roku, jak zapowiadał Maurycy Bryła, Prezes firmy Moris Polska – Generalnego Wykonawcy sytuacja zmieni się diametralnie. Kryta pływalnia przy ul. Gomulińskiego na terenie ZSOiS już od nowego roku szkolnego spełni najwyższe oczekiwania zarówno młodzieży szkolnej, sportowców jak i wszystkich amatorów pływania rekreacyjnego. Będą się tu mogły również odbywać oficjalne zawody pływackie na każdym poziomie, a na 240 kibiców i obserwatorów będą czekały trybuny. Budynek pływalni będzie mieć  wymiary 56,5m × 31,3 m. W środku znajdzie się basen pływacki o wymiarach 25 m × 21 m i głębokości od 1,35 m do 2 m oraz basen do nauki pływania o wymiarach 17 m × 5 m i głębokości 1,3 m. Dwie szatnie (damska i męska) pomieszczą 160 osób. Ponadto zaprojektowana została przebieralnia dla osób z niepełnosprawnościami połączona z szatnią rodzinną dla ok. 10 osób.

Kondygnację podziemną zajmą pomieszczenia techniczne związane z technologią uzdatniania wody basenowej, obsługą techniczną budynku oraz podłączonymi mediami, zaplecze techniczne, zaplecze sanitarno-szatniowe, pomieszczenia trenerów, ratowników i magazynowe.


Gdzie pływalnia tam Otylia Jędrzejczak

Otylia Jędrzejczak – Prezes PZPł

Na wtorek, 31 stycznia, Krzysztof Rymuza, Starosta Powiatu Pruszkowskiego, zaprosił dużą grupę gości, w większości związanych z historią powstawania pływalni. Gościem specjalnym była Otylia Jędrzejczak, najbardziej utytułowana polska pływaczka, mistrzyni olimpijska z Aten, wielokrotna mistrzyni i rekordzistka świata i Europy. Większość najbardziej prestiżowych sukcesów odnosiła w stylu motylkowym na 100 i 200 metrów, ale zwyciężała też na dłuższych dystansach i pływając stylem dowolnym. Królowała w latach 1999–2007. Przez kibiców i dziennikarzy często nazywana była wówczas „Motylią”. Zakończyła karierę w 2014 r. We wrześniu 2021 r. została wybrana prezesem Polskiego Związku Pływackiego. W 2003 r. Otylia, jako super gwiazda światowego pływania, uczestniczyła w otwarciu pływalni „Kapry”, a w 2023 r., jako Prezeska Polskiego Związku Pływackiego, została zaproszona do wzięcia udziału we wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę nowej pruszkowskiej pływalni.


Politycy i samorządowcy

Pierwsza część imprezy miała miejsce w sali w gmachu szkoły, gdzie zasiedli m.in.: Michał Kamiński, Wicemarszałek Senatu, Anna Krupka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sportu i Turystyki, Anita Czerwińska, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, Łukasz Kudlicki, Szef Gabinetu Politycznego Ministerstwa Obrony Narodowej, posłowie na Sejm RP: Zdzisław Sipiera, Dominika Chorosińska, Paweł Zalewski i Bożena Żelazowska, Emil Sawicki, Sekretarz Marszałka Województwa Mazowieckiego, który odczytał list gratulacyjny od Marszałka Adama Struzika, Artur Świercz Pełnomocnik Zarządu Województwa Mazowieckiego do spraw Osób Niepełnosprawnych, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego, Grzegorz Kamiński, Wicestarosta Pruszkowski, Członkowie Zarządu Powiatu Pruszkowskiego Agnieszka Kuźmińska i Wojciech Herner, Rafał Sieradzki Przewodniczący Rady Powiatu Pruszkowskiego, Radni Powiatu Pruszkowskiego: Magdalena Beyer, Stanisław Dymura, Adrian Ejssymont, Przemysław Sieciński, Mirosława Śliwińska, Paweł Makuch, Prezydent Miasta Pruszkowa, Dariusz Zwoliński, Wójt Gminy Nadarzyn, Anna Tużnik, Dyrektor Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego w Pruszkowie, Maurycy Bryła, Prezes firmy Moris Polska, Generalnego Wykonawcy z pracownikami, Paulina Howis, Pełnomocnik Inwestora Zastępczego firmy Bico Group z pracownikami, Marcin Bartoś, Projektant, dyrektorzy szkół i placówek prowadzonych przez powiat pruszkowski.


Wydarzenie otworzył Krzysztof Rymuza, Starosta Pruszkowski

– W Powiecie Pruszkowskim doskonale wiemy, że nie ma zdrowego i aktywnego społeczeństwa bez nowoczesnej i bezpiecznej infrastruktury sportowej, dlatego chciałbym serdecznie podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w budowę pruszkowskiej pływalni. Cieszę się, że uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych oraz mieszkańcy Pruszkowa i całego Powiatu Pruszkowskiego będą mieli do dyspozycji miejsce, gdzie będą mogli realizować swoje pasje i spełniać sportowe marzenia oraz aktywnie wykorzystywać czas wolny. 

Łukasz Kudlicki, Anna Krupka i Krzysztof Rymuza trzymają tubę z aktem erekcyjnym gotową do wmurowania

Krzysztof Rymuza powitał imiennie większość zebranych, a następnie opowiedział historię powstania obiektu. – Pan dyrektor Borkowski w 2016 roku kandydował na dyrektora Zespołu Szkół i już wtedy zaproponował budowę pływalni. W 2017 został zamówiony projekt i powstała Szkoła Mistrzostwa Sportowego. Powstał cały, unikalny w skali województwa mazowieckiego ośrodek sportowy – szkoła z dwoma halami sportowymi, międzyszkolny ośrodek sportowy, pełnowymiarowe boisko ze sztuczną nawierzchnią, pełnowymiarowa bieżnia lekkoatletyczna. Ośrodek sportowy dla młodzieży naszego powiatu. (…) 17 marca 2022 r. po wieloletnich staraniach Zarządu i Radnych Powiatu Pruszkowskiego, kilka dni po podpisaniu umowy z Generalnym Wykonawcą firmą Moris Polska odbyło się wprowadzenie na budowę firmy wykonawczej, podczas którego omówione zostały podstawowe kwestie związane z rozpoczęciem budowy. Ostatecznie koszt pływalni to ok. 30 mln zł. Ten ciężar udźwignął powiat pruszkowski, zapewniając pełne finansowanie i budżet na realizację tego zadania. Uzyskaliśmy dofinansowanie w wysokości 10 mln 600 tys. zł ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu – edycja 2020  z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Starosta w imieniu Zarządu Powiatu podziękował za otrzymane wsparcie Ministerstwu Sportu i Turystyki oraz Radnym Powiatu Pruszkowskiego, którzy zagłosowali ponad podziałami za realizacją tej potrzebnej inwestycji.

Jeszcze wielu gości zabrało głos składając gratulacje, chwaląc się swoimi dokonaniami czy przedstawiając korzyści płynące z nowej inwestycji.


Łukasz Borkowski – Spiritus Movens

Łukasz Borkowski
– Dyrektor ZSOiS w Pruszkowie

Niewątpliwie głównym inicjatorem i motorem napędzającym doprowadzenie do decyzji o budowie pływalni był dyrektor ZSOiS – Łukasz Borkowski. Jak zauważyła Otylia Jędrzejczak: – Przy pływaniu obie półkule mózgu pracują jednocześnie. Może to pobudziło Pana Dyrektora do czynienia rzeczy wielkich. Bo to jest niezwykła inwestycja, która jest bardzo potrzebna. Nauka pływania powinna objąć każdego z nas. Mam nadzieję, że basen (sanitarny dla chorych leżących – od red.) długo nam nie będzie potrzebny, ale potrzebna jest nam pływalnia. Będą tu się odbywały szkolenia. Związek Pływacki będzie pomagał i uczestniczył. Jesteśmy do dyspozycji. Co jest bardzo ważne, obiekt będzie certyfikowany przez Polski Związek Pływacki.

Poseł Zdzisław Sipiera przemawia do zgromadzonych

Poseł Zdzisław Sipiera, jako mieszkaniec Pruszkowa, były nauczyciel, radny, starosta, a nawet wojewoda mazowiecki, spośród obecnych na uroczystości polityków najbliżej związany z lokalnym środowiskiem i znający realia miasta i powiatu, w swoim przemówieniu powiedział: – To jest ważny dzień dla wielu środowisk i wielu osób. Jak jest święto, to wszyscy odbierają gratulacje. Ale dzisiaj nie ma przegranych, wszyscy są wygrani. Spiritus movens jest oczywiście dyrektor Borkowski. PiS w Radzie Powiatu jest w opozycji, ale ostatni budżet powiatu został przez radę przyjęty jednogłośnie. Miałem zaszczyt być dwukrotnie starostą pruszkowskim. Takich pieniędzy w budżecie nie było nigdy. Powiat pruszkowski jest jednym z najbogatszych powiatów. Najważniejsze, że mieszkańcy widzą, że to, co robimy, robimy dla nich.


Ważne osoby z Rządu RP

– Dzisiejsza uroczystość to ważny dzień nie tylko dla uczniów, ale również dla lokalnej społeczności i dla polskiego sportu – tymi słowami Wiceminister Anna Krupka rozpoczęła swoje wystąpienie. – Ta pływalnia stworzy warunki do profesjonalnego szkolenia i treningu dla sportowców wyczynowych. Będzie łączyła dwie najważniejsze potrzeby – rozwój sportu powszechnego i wyczynowego. 10,6 mln zł pochodzi z inwestycji strategicznej dla polskiego sportu dlatego, że podnosi warunki szkolenia i treningu dla sportowców wyczynowych, ale także będzie wspierała sport powszechny, sport dzieci i młodzieży. Dziękując osobom, które przyczyniły się do tego, że Ministerstwo Sportu i Turystyki dofinansowało powstanie pływalni tak znaczącą kwotą, wiceminister wymieniła: Premiera Mariusza Błaszczaka, Wiceminister Czerwińską, posła tej ziemi Sipierę i posłankę Chorosińską, sprawną drużynę parlamentarną, wspólnotę, która przekazuje rządowi potrzeby powiatu pruszkowskiego, a szczególnie wyróżniła jedną, szczególną osobę, od której starań wszystko się zaczęło – radną, która jest stąd i doskonale rozumie potrzeby sportu tutaj, w Pruszkowie – Magdalenę Beyer.

Wiceminister Anita Czerwińska zauważyła, że inwestycja jest znana już nie tylko w powiecie pruszkowskim. Wspomniała również niezwykłą determinację dyr. Borkowskiego i dodała: – Tak właśnie należy działać, a my będziemy pomagać. Wyróżniła również Magdalenę Beyer, radną powiatową, opowiadając, że przewodnicząca klubu stworzyła grupę osób, która doprowadziła do uzyskania dotacji z Ministerstwa Sportu. – Widzimy, jak ważna jest współpraca samorządu i rządu. Zgoda buduje, a niezgoda rujnuje – zakończyła.

Poseł Michał Kamiński powiedział m.in. o swoich osobistych doświadczeniach. – Pływanie pomogło mi w walce z cukrzycą. Gratuluję, że istnieje w Polsce ogromna przestrzeń możliwości współpracy ponad podziałami w tym co jest dobrem nas wszystkich. Sport jest takim wspaniałym przykładem, że niezależnie od otaczających nas różnych złych rzeczy, to wierzymy w to, że jesteśmy w stanie razem budować wspaniałą Polskę, naszą wielką ojczyznę poprzez te małe ojczyzny.

Poseł Paweł Zalewski stwierdził, że to jest rzeczywiście wielki dzień. Złożył gratulacje Staroście, Dyrektorowi, radnym. – Bardzo się cieszę. Ja z podziwem obserwuję Pana działania, panie Starosto. To jest jedno z wielu działań, które poprawiają poziom życia. Polityka to jest sztuka wydawania pieniędzy. Cieszę się, że Rada i Zarząd Powiatu dobrze wydatkują pieniądze dla mieszkańców. To jest przykład dla Polski.

Posłanka Bożena Żelazowska zwróciła się do wszystkich, ale przede wszystkim: – … zwracam się do Was, drodzy uczniowie, bo to jest też święto dla waszej szkoły i dla młodzieży, która czynnie uczestniczy w tej uroczystości, ale pewnie niecierpliwie czeka na to, kiedy będzie mogła korzystać z pływalni. To ważny dzień dla samorządowców, bo czas jest trudny, a powiat pruszkowski odważnie buduje kolejne duże i potrzebne inwestycje, obiekty. Korzysta z różnych dotacji: rządowych, samorządu województwa mazowieckiego. Ważne jest, żeby ten obiekt służył też sportowcom niepełnosprawnym. Pani poseł wymieniła niepełnosprawnego radnego powiatowego, a jednocześnie zapalonego sportowca i działacza społecznego, Artura Świercza. Podziękowała też za udział Otylii Jędrzejczak i miejscowym księżom.

Dyrektor MOS Anna Tużnik w interesującym, ważnym wystąpieniu zwróciła m.in. uwagę, że Idea olimpizmu to stworzenie sposobu życia opartego na radości, wysiłku, wychowawczych wartościach dobrego przykładu i poszanowaniu uniwersalnych, podstawowych zasad etycznych. Celem tej filozofii jest, aby sport służył harmonijnemu rozwojowi człowieka z wizją propagowania miłującego pokój społeczeństwa i poszanowania ludzkiej godności. To wpisuje się niezwykle pięknie w naszą uroczystość. Sport to piękna alternatywa w tym trudnym okresie, szczególnie pandemii, szansa na zdrowie i radość.

Łukasz Borkowski, Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Sportowych w Pruszkowie przypomniał, że pierwsze rozmowy w 2016 r. początkowo dotyczyły pływalni 4-torowej, później 6-torowej z trybunami, aż doszliśmy do 8-torowej z 2,5-metrowymi torami, z możliwością ustawienia 10 torów 2-metrowych. Kiedy startowałem do konkursu na dyrektora z wizją pływalni, było to marzenie. Pan Łukasz dziękował wszystkim po kolei za poparcie, również Polskiemu Związkowi Pływackiemu.

Słuchając wystąpień, można było chwilami odnieść wrażenie, że jak to często bywa „sukces ma wielu ojców”, ale w tym przypadku w sprawę powstania pływalni i starania o dotację z zaangażowało się dużo osób z wielu środowisk.

Całą uroczystość profesjonalnie poprowadzili uczniowie ZSOiS: Urszula Powałka i Franciszek Koluch z I klasy pływackiej.


Wmurowanie kamienia węgielnego i poświęcenie budowy

Na zakończenie obecni podpisali sporządzony ku wiecznej pamięci akt erekcyjny pod budowę pływalni i udali się na teren budowy, gdzie nastąpiło wmurowanie przez uczestników uroczystości metalowej tuby z aktem, gazetą lokalną z tego dnia i kilkoma monetami.

Księża: dziekan pruszkowski Marian Mikołajczak, proboszcz parafii pw. św. Kazimierza i ks.  Dariusz Boguszewski, proboszcz parafii pw. Św. Józefa w Pruszkowie dokonali poświęcenia „kamienia węgielnego”. Proboszcz Mikołajczak stwierdził, że ta inwestycja będzie pięknym i ważnym dziełem. – Jesteśmy tu z ks. proboszczem, żeby dać świadectwo, jak ważny dla Kościoła jest pełny rozwój człowieka, nie tylko edukacja, ale walka o wartości, żeby człowiek miał swoją godność i odmówił modlitwę. Będą tu przychodzić celem umocnienia duszy i ciała. To rozwój zgodny z ideą olimpijską.

TU WIĘCEJ ZDJĘĆ


Tekst i zdjęcia: Jacek Sulewski

MS Nr 2/2023, 30 marca 2023

Na zdjęciu głównym – zaproszeni goście oraz uczniowie przed rozpoczętą budową pływalni