OŻARÓW MAZOWIECKIWydarzenia

Obchody 11 Listopada w gminie Ożarów Mazowiecki

11 listopada 2021 roku gmina Ożarów Mazowiecki uroczyście obchodziła Święto Niepodległości. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji Ojczyzny, potem było uroczyste składanie kwiatów, pokaz musztry konnej i władania bronią. Część oficjalną uświetniły również koncerty pieśni patriotycznych, które wspólnie z artystami śpiewali mieszkańcy.

Obchody upamiętniające 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się Mszą Św. w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym pw. NMP Królowej Apostołów w Ołtarzewie, w której uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych gminy, poczty sztandarowe m.in. Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk J. Kozietulskiego oraz mieszkańcy.

Po uroczystościach w kościele, w ra­mach „Kawaleryjskiego Pikniku Niepodległości” mieszkańcy wraz z oddziałem konnym szwoleżerów uro­czyście przeszli na teren boiska przy Parku Ołtarzewskim, gdzie odbył się pokaz wyszkolenia kawaleryjskiego – musztry konnej i władania bronią białą. Licznie zgromadzeni mieszkańcy gromkimi brawami oklaskiwali popisy wyszkolenia szwadronu. Po zakończeniu pokazów wszyscy zostali zaproszeni na grochówkę i zajęcia edukacyjne, podczas których prezentowano wystawę pamiątek, mundurów i wyposażenia kawaleryjskiego. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu „Ogólnopolski Kawaleryjski Piknik Niepodległości”.

„Wolna i Niepodległa…” to tytuł koncertu jaki odbył się w Centrum Kulturalno-Konferencyjnym Scena Ołtarzew w godzinach popołudniowych. Wystąpił Klasyczny Kwintet Dęty oraz soliści Katarzyna Pawłowska i Krzysztof Ciupiński-Świątek. Koncert składał się z utworów i pieśni patriotycznych takich jak: „Przybyli ułani pod okienko”, „Ułani, ułani”, „Jeszcze jeden mazur dzisiaj”, a także z pieśni patriotycznych z okresu II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego po współczesne piosenki patriotyczne m.in.: „Rozkwitały pąki białych róż” czy „Serce w plecaku”.

Drugim miejscem, gdzie tego dnia odbywały się uroczystości patriotyczne były Bronisze. To tutaj 190 lat temu miała miejsce jedna z ostatnich bitew Powstania Listopadowego, o czym przypomina mogiła powstańcza oraz krzyż. Przedstawiciele władz samorządowych, organizacji kombatantów oraz mieszkańcy oddali hołd poległym żołnierzom składając kwiaty i zapalając znicze. Wydarzenie odbyło się w asyście pocztu sztandarowego, dowódcy oraz warty Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk J. Kozietulskiego. Udział kawalerzystów zrobił na zebranych duże wrażenie i pokazał, jak można pięknie kultywować tradycje kawaleryjskie i przekazywać historię następnym pokoleniom.

Następnie odbył się koncert patriotyczny pt. „Nasza Niepodległa…”, podczas którego wystąpili Małgorzata Urbaniak i Robert Cieśla, artystom towarzyszył pianista Mirosław Feldgebel. Uczestnicy mogli wspólnie z artystami zaśpiewać takie pieśni, jak: „Pieśń wojenna”, „Marsz I Brygady”, „Czerwone maki”, „Sanitariuszka Małgorzatka” czy „Póki Polska żyje w Nas”.

Dziękujemy wszystkim mieszkańcom za wspólne świętowanie 103 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.


MS 20/2021, 25 listopada 2021