OświataURSUS

Nowy energoefektywny kompleks oświatowy w Ursusie

Po uchwaleniu planu miejscowego na terenie po byłej fabryce traktorów powstają jak grzyby po deszczu nowe osiedla mieszkaniowe. Teraz przyszedł czas na placówki oświatowe. Przy ul. Silnikowej, róg ul. Tadeusza Hennela od stycznia br. trwają intensywne prace budowlane – powstaje długo oczekiwany przez mieszkańców kompleks szkolno-przedszkolny z biblioteką i atrakcyjnym terenem sportowym.

Inwestycja jest realizowana na działce nr ew. 124/3 o powierzchni 17 017 m2. Władze dzielnicy 18 października 2022 r. podpisały umowę na budowę szkoły z przedstawicielami konsorcjum firm PBO Śląsk Sp. z o.o. i MTM Budownictwo Sp. z o.o., a już w styczniu 2023 r. rozpoczęły się prace budowlane.

Za dwa lata rusza szkoła podstawowa…

Trzykondygnacyjny budynek szkoły będzie zarządzany poprzez system BMS (ang. Building Management System), który pozwala automatycznie administrować wszystkimi jego urządzeniami i systemami – zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz szkoły. Projekt zakłada niskoemisyjność budynku, co oznacza pozyskiwanie energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł energii.  Na dachu będą zamontowane dwa niezależne systemy fotowoltaiczne o mocy 50 kW każdy. Ogrzewanie szkoły, zaopatrzenie w ciepłą wodę użytkową, a latem klimatyzację  pomieszczeń, zapewnią głębinowe pompy ciepła.

Budynek będzie przystosowany do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami dzięki zaprojektowaniu przestrzeni bez barier architektonicznych i z oznakowaniem dla osób niedowidzących. Nadmierny hałas jest ogromnym wyzwaniem dla współczesnej szkoły, dlatego cały obiekt  będzie wyciszony. Do budowy ścian i sufitów zostaną wykorzystane materiały i rozwiązania tłumiące dźwięki.

Ciekawym zabiegiem architektonicznym dla uczniów i nauczycieli będzie wewnętrzne patio o wymiarach 15,21 m × 9,66 m z tarasami na trzech poziomach, pełne zieleni i urządzeń do wykorzystania w czasie przerw czy lekcji w plenerze. Zaplanowano nowoczesną, przeszkloną windę. Wnętrze placówki pomieści również dużą halę sportową z boiskami do piłki ręcznej, koszykówki i siatkówki, a także trybuny dla około 150 widzów. Osobna sala gimnastyczna o wymiarach 18,67 m × 10,72 m przeznaczona będzie dla najmłodszych dzieci z klas 1–3. 

W skrzydle budynku przewidziano miejsce na bibliotekę publiczną, która ma służyć mieszkańcom osiedla. Znajdzie się w niej  miejsce na strefę sensoryczną dla najmłodszych, pomieszczenia przeznaczone na spotkania i działalność kulturalną, a także m.in. wrzutomat z oknem zewnętrznym, który ułatwi zwrot przeczytanych książek o każdej porze dnia i nocy.

Ostatni etap budowy obejmie zagospodarowanie przestrzeni zewnętrznej. Na zaplanowanym terenie sportowo-rekreacyjnym powstaną: bieżnia, wielofunkcyjne boisko (o pow. 1134 m2) i plac zabaw (o pow. 266 m2) – z poliuretanu, a także boisko typu „Orlik” ze sztuczną trawą o pow. 1320 m2. Znajdą się tam również 22 miejsca parkingowe plus miejsca dla osób z niepełnosprawnościami oraz miejsce dla rowerów.

Projekt architektoniczny przygotowała Pracownia Projektowa „Stanisław Konopiński”. Zakończenie prac jest przewidziane na wrzesień 2025 roku. Koszt budowy wyniesie 64 217 000,00 zł.

… a przedszkole już w połowie 2024 roku

Naturalnym dopełnieniem kompleksu szkolno-przedszkolnego będzie przedszkole dla 150 dzieci. Przeznaczono na tę inwestycję 4017 m2 powierzchni.

Budynek przedszkola został zaprojektowany w technologii prefabrykowanego szkieletu drewnianego, która charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną i akustyczną.

Jest to nowoczesna technologia, wykorzystująca zalety naturalnych materiałów – drewna, gipsu i wełny mineralnej. Obiekt powstanie częściowo w technologii modułowej, co znacznie przyspieszy czas budowy. Przedszkole zostanie wyposażone w odnawialne źródło energii – panele fotowoltaiczne, które będą produkować prąd na potrzeby placówki, co ograniczy pobór energii ze źródeł zewnętrznych. Odpowiednia konstrukcja, ocieplenie ścian zewnętrznych i umiejscowienie okien od strony południowej zapewnią niskoemisyjność budynku. Samowystarczalność placówki dopełni własna kuchnia z zapleczem.

Teren po stronie południowo-zachodniej budynku to przestrzeń rekreacyjna dla dzieci z trzema niezależnymi  placami zabaw dla różnych grup wiekowych. Ponadto na terenie zewnętrznym powstaną ogrody deszczowe odbierające deszczówkę z dachu budynku, a także miejsca „parkowania” dla rowerów i hulajnóg.

Wykonawca, firma Unihouse S.A., przygotowała już teren pod przedszkole. Autorem projektu jest arch. Oskar Amiri z biura projektowego „AMIRI architekci”. Obiekt ma być gotowy do użytkowania do czerwca 2024 roku. Koszt budowy to 14,87 mln zł.

Mówi burmistrz dzielnicy

Poprosiłem Burmistrza Dzielnicy Bogdana Olesińskiego o wypowiedź m.in. na temat przyszłości oświaty w tej części Ursusa.

– Zespół obiektów oświatowych przy ul. Hennela jest bardzo ważną inwestycją dla Ursusa. Będzie to szkoła z biblioteką w skrzydle budynku oraz przedszkole w osobnym budynku. Kompleks jest budowany dla dzieci mieszkańców osiedla Szamoty, ale jednocześnie dzięki tej inwestycji odciążymy inne dzielnicowe szkoły podstawowe. Przy tym obiekcie powstanie także kompleks sportowy na terenie zewnętrznym i bardzo duża, prawie 1100-metrowa hala sportowa o wysokości 6,5 m. Dzięki temu mieszkańcy zyskają kolejny teren sportowo – rekreacyjny do wykorzystania.

W perspektywie kilku lat, mając na uwadze dalszy znaczny przyrost liczby mieszkańców – na terenach pozakładowych nawet do 50 tysięcy – jedna szkoła i przedszkole na pewno nie wystarczą….

– Z planu miejscowego dla terenów pofabrycznych, na etapie jego uchwalania, wyłączono 3 niemałe obszary, których właściciele widzieli inny kierunek rozwoju swoich nieruchomości niż to, co proponowali planiści. Z tego powodu nie zostały one objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który porządkuje postępującą zabudowę i m.in. zabezpiecza przestrzeń na cele oświatowe proporcjonalnie do planowanej liczby ludności, czyli ok. 30–35 tys. mieszkańców. Dziś już wiemy, że na tych trzech działkach także powstanie zabudowa mieszkaniowa, co oznacza ok 10–12 tys. dodatkowych osób. Dlatego szukamy nowych możliwości rozbudowy infrastruktury oświatowej. Widzimy takie szanse poprzez skorzystanie z zapisów ustawy lex developer. Dodatkowo w zeszłym roku prezydent stolicy kupił od firmy Veolia za 21 milionów zł działkę przy ulicy Posag 7 Panien i Taylora o powierzchni 4,37 ha, gdzie jest miejsce na 2 szkoły, przedszkole i żłobek. To będzie kolejny etap naszych inwestycji, które rozpoczniemy od budowy żłobka już w przyszłym roku.

Burmistrz spodziewa się też rozwoju oświaty prywatnej. Zaznaczył, że obecnie powstają również szkoły niepubliczne prowadzone przez fundacje czy stowarzyszenia.

Wizja lokalna

Wizytując 18 kwietnia br. teren budowy w towarzystwie burmistrza Olesińskiego, rzecznik prasowej UD Ursus Agnieszki Wall, zastępcy kierownika budowy Sywestra Janusa i inspektora nadzoru inwestorskiego Lecha Pionki zobaczyłem, że stan robót jest już znacznie zaawansowany. Za chwilę będą szalowane ostatnie stropy 3-kondygnacyjnego budynku.

Byliśmy w skrzydle, gdzie powstanie biblioteka.

TU więcej zdjęć z budowy

W całym obiekcie będą oczywiście zastosowane pompy ciepła i panele fotowoltaiczne na dachu, a nawet na ścianach. Połowa powierzchni dachu będzie biologicznie czynna, czyli pokryta roślinnością.

– Do wakacji chcemy zrobić część elewacji i dach – mówili gospodarze. Kierownik budowy przyznał, że był to najtrudniejszy teren, na jakim pracował: – Wychodziliśmy z podmokłego terenu, pale trzeba było stawiać na głębokości 8 metrów, a kawałek dalej, wystarczyło już wbijać je na głębokość 3 metrów. Tak zmieniała się nośność gruntu.

Łącznie postawiono 420 pali. Mimo trudności prace wyprzedzają harmonogram o 7 tygodni.


Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 3/2023, 27 kwietnia 2023