NASZE STRONYURSUS

Zielona strona mocy mazowieckich przedszkolaków

Od dziewiętnastu lat krótko po pierwszym dniu wiosny w Domu Kultury „Kolorowa” w Ursusie ma miejsce wielkie wydarzenie – finał konkursu dla mazowieckich przedszkoli – WIOSENNE TRADYCJE. Hasłem tegorocznej XIX edycji konkursu była „Zielona Strona Mocy”. 31 marca 2023 roku odbył się wernisaż prac oraz wręczenie nagród i dyplomów laureatom.

Tego dnia na zewnątrz była prawie wiosenna temperatura (+14oC). Chociaż niebo zachmurzone i trochę wilgotno, to do sali imprez domu kultury zawitała prawdziwa wiosna. Dziesiątki kolorowo ubranych przedszkolaków w towarzystwie nauczycieli, rodziców i opiekunów z Warszawy i innych miejscowości Mazowsza przybyły na coroczną super imprezę. W tym roku w konkursie wzięło udział 40 przedszkoli i 30 uczestników indywidualnych.

Znamienici goście

Przybyli również zaproszeni goście: Kazimierz Sternik – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus, Katarzyna Świtalska – Naczelnik Wydziału Kultury Dzielnicy Ursus i Dariusz Wosztyl – Zastępca Dyrektora Ośrodka Kultury „Arsus”.

Wernisaż poprowadziła Anna Zgutka z „DK Kolorowa” – koordynatorka konkursu, która tak oceniła młodziutkich artystów: – Dzieci na konkurs wykonały piękne, kreatywne, przestrzenne prace, z zastosowaniem różnorodnych technik plastycznych, również tych wykorzystujących recykling. Prace nawiązują do Świąt Wielkanocnych, a jednocześnie pokazują wiosenny, magiczny świat przyrody, o który powinniśmy dbać i który należy chronić, tym bardziej że święta te przypadają na czas odradzania się przyrody do życia.

Edukacja dzieci i dorosłych

Jak to bywa w tego rodzaju konkursach i tym razem organizatorzy nie zapomnieli o edukacji. Działania plastyczne miały za zadanie pokazanie dzieciom zmian zachodzących w przyrodzie, a także rozbudzenie w nich świadomości ekologicznej. Dodatkowo inspirowały dzieci i ich rodziny oraz nauczycieli do proekologicznych zajęć, zachowań, rozmów i spacerów.

Prace są piękne i wykonane w niezwykle kreatywny sposób. Dzieci włożyły w nie dużo pracy, energii i zaangażowania, tworząc przyrodnicze instalacje, płaskorzeźby, czy też inne prace przestrzenne. Uczestnicy konkursu dzięki wspaniałej wyobraźni tworzyli niepowtarzalne prace, które jednocześnie zawierają motywy związane ze Świętami Wielkanocnymi. Niektóre z prac wzbudzały podziw dla dojrzałości autorów prac, staranności, sprawności manualnej i zadziwiającej czasem wyobraźni i fantazji małych artystów. Wszystkie prace plastyczne przez 2 tygodnie można było oglądać na wystawie pokonkursowej w sali imprez DK Kolorowa.


Protokół jury i wręczanie nagród

Jury miało bardzo trudne zadanie wyłonienia – spośród autorów tylu wspaniałych prac – laureatów tegorocznego konkursu. Brało pod uwagę takie kryteria, jak: oryginalność, walory estetyczne, zgodność pracy z tematyką konkursu i samodzielność wykonania pracy.

Ostatecznie równorzędne nagrody otrzymali: Niepubliczne Przedszkole „Koziołki” z Kań, Przedszkole nr 5 z Wólki Grodziskiej i Przedszkole „Delfinki” z Ursusa.

Wyróżnieniami zostali uhonorowani: Przedszkole Integracyjne „Domek przedszkolaka” w Warszawie, Przedszkole „Biedroneczka” w Ursusie, Przedszkole Publiczne „Małe Przedszkole” w Warszawie, Fabian Kostrzyński oraz Jan Marek z Przedszkola nr 8 w Piasecznie, Eva Ognova z Przedszkola nr 168 „Misiowa Gromadka” w Ursusie, Wiktoria Pacześna z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Piastowie, Janina Kusz oraz Zosia Stefańska z Przedszkola nr 89 „Niezapominajka” w Warszawie, Michał Siemiński z Przedszkola Miejskiego w Legionowie.

Nagrody i dyplomy wręczali: Zastępca Burmistrza Dzielnicy Ursus Kazimierz Sternik i Naczelnik Wydziału Kultury Dzielnicy Ursus Katarzyna Świtalska.


Ptaszki z gliny i porcelany

Następnie Anna Zgutka zapowiedziała niespodziankę – Mieczysław Mikuta przedstawił koncert zatytułowany „Wiosenne ptaszki okarynowe”. Pan Mieczysław jest pasjonatem i kolekcjonerem okaryn. Okaryna to ludowy instrument muzyczny, wydający dźwięki na podobnej zasadzie jak flet prosty. Nazwa pochodzi od włoskiego słowa occarina, oznaczającego gąskę. Okaryny najczęściej wykonuje się z wypalonej gliny albo porcelany. Mistrz przywiózł ze sobą całą kolekcję instrumentów w formie gąsek, leśnych ptaszków, zwierzątek, a nawet figurki pastuszka. Niektóre zostały wykonane w XIX wieku. Na kilku z nich zagrał fragmenty ludowych melodii. Starał się zainteresować i zaangażować do uczestniczenia w prezentacji przejęte konkursem i rozbawione dzieci, u których największe zaineresowanie budziły wydawane przez okarynki odgłosy śpiewu ptaków.

Do zobaczenia za rok

Wzdłuż ścian sali zostały wystawione wszystkie nadesłane na konkurs piękne prace przedszkolaków. Wystawa wzbudziła duże zainteresowanie wśród dzieci i dorosłych, podobnie jak druga część sali z wielkim stołem zastawionym słodyczami.

Było gwarno, radośnie i wiosennie

Niektórzy już się zastanawiali, jaki będzie temat jubileuszowego, XX-go konkursu „Wiosenne tradycje”, który odbędzie się za rok.


Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 3/2023, 27 kwietnia