URSUS

Akcja Straży Miejskiej w Ursusie. Kto kradnie kratki ściekowe?

Był 9 czerwca 2021 roku. Pracownicy miejscy kosili trawę wzdłuż ulicy Wiosny Ludów. Przy skrzyżowaniu z ulicą Achera po skoszeniu bardzo gęstej i wysokiej trawy, zwieszającej się w kierunku jezdni, ukazała się dziura po żelaznej kratce ściekowej. Głęboka, niebezpieczna. Tą ulicą przemieszczają się rowerzyści, spacerują ludzie z psami, bywa, że bawią się tu dzieci (szczególnie w weekendy), jeżdżą też autobusy miejskie linii 207 do stacji PKP Ursus.

Szybka i skuteczna interwencja Straży Miejskiej

O sytuacji poinformowana została stołeczna Straż Miejska. Wkrótce na miejscu pojawił się stacjonujący w Ursusie patrol Straży. Funkcjonariusze prowizorycznie oznaczyli taśmą niebezpieczne miejsce, a zawiadomieni przez nich pracownicy Wydziału Infrastruktury Urzędu Dzielnicy Warszawa-Ursus, zajmującego się m.in. utrzymaniem dróg, już następnego dnia doprowadzili do wstawienia nowej kratki. Zarówno oni, jak i okoliczni mieszkańcy są przekonani, że wyrywanie takich ciężkich, metalowych elementów jest dziełem miejscowych zbieraczy złomu, najczęściej rekrutujących się spośród bezdomnych. Wielu z nich jako środka transportu do punktu skupu używa wózków na zakupy, będących wcześniej własnością marketów, co można stwierdzić po firmowych napisach. Oczywiste jest, że wózki są kradzione sprzed marketów, ale Policja twierdzi, że nie może podjąć żadnych działań, jeżeli właściciel nie zgłosi kradzieży. Skup złomu znajduje się przy ul. Achera ok. 100 metrów od tego miejsca.

Zamontowanie skradzionej kratki ściekowej i naprawa zapadniętej drogi czeka na wiosnę?

Niestety, minęło pół roku i nieznani sprawcy ponownie uznali, że nowa kratka im jest bardziej potrzebna. Tym razem dziura została zabezpieczona kawałkami betonu i ostrzegawczą taśmą. To miejsce wymaga konkretnej naprawy, również nawierzchni i krawężnika, a opisana sytuacja nie zmienia się od wielu tygodni, w związku z czym uczęszczany, również przez autobusy miejskie, odcinek drogi jest znacznie zwężony. Po drugiej stronie ulicy parkują samochody. W wyniku naszego telefonicznego zapytania do Wydziału Infrastruktury (24 lutego 2022 r.) dowiedzieliśmy się, że miejsce po wyrwanej kratce zostało zabezpieczone w wyniku działań odpowiedniego referatu, a ponieważ potrzebna jest naprawa jezdni i krawężnika w tym miejscu, „czekamy na lepszą pogodę”.

Jak przeciwdziałać nielegalnemu procederowi?

Zbieracze złomu sprzedadzą wszystko. Przeciwdziałanie kradzieży elementów metalowych i żeliwnych z dróg, budów, a nawet prywatnych posesji jest trudne, ponieważ sprawcy niespecjalnie boją się odpowiedzialności karnej. Nawet doprowadzenie do wyroku sądowego, co zdarza się bardzo rzadko, kończy się najczęściej nakazem wyrównania straty finansowej pokrzywdzonemu. Przestępcy nie mają żadnego majątku i najczęściej stałego miejsca zamieszkania, więc ignorują takie wyroki (znane są nam dwa konkretne przypadki w tej okolicy). Dużym ograniczeniem jest zakaz kupowania od złodziei elementów wskazujących na pochodzenie z nielegalnych źródeł, co również jest przestępstwem, ujętym w kodeksie karnym.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 03/2022, 3 marca 2022