MICHAŁOWICE

Nowe przedszkole w Regułach już otwarte!

Od końca listopada br. 230 dzieci z gminy Michałowice  uczęszcza do nowego, na miarę XXI wieku przedszkola, bardzo dobrze wyposażonego i energofektywnego. 9 grudnia br. odbyło się jego roczyste otwarcie. Wcześniej, podczas dnia otwartego, mieszkańcy mogli zwiedzać budynek.

Przez 3 godziny dnia otwartego, który odbył się 4 grudnia br., przedszkole odwiedziło ponad 700 osób. Tego dnia była możliwość zwiedzania nie tylko pięknie wykończonych i wyposażonych sal lekcyjnych i sanitariatów, ale także pozostałych pomieszczeń, m.in. sal terapii, pokoi administracyjno-biurowych i pomieszczeń technicznych. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyły się sale integracji sensorycznej i wielozmysłowego odczuwania i poznawania świata, przeznaczone do zajęć relaksacyjnych i uspakajających dla dzieci, a także „zielony dach” i nowoczesna kotłownia wraz z imponującym osprzętem.

Budynek przedszkola, jego architektura i wyposażenie zrobiły bardzo duże wrażenie zarówno na zwiedzających, jak i na wszystkich zaproszonych na uroczyste otwarcie, które odbyło się 9 grudnia.

Zaproszeni goście

Wśród gości byli m.in. radny Sejmiku Województwa Mazowieckiego – Piotr Kandyba, sekretarz Marszałka Województwa Mazowieckiego – Emil Sawicki, Starosta Pruszkowski – Krzysztof Rymuza, Burmistrz Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy – Jarosław Karcz, radni Gminy Michałowice z przewodniczącą Beatą Rycerską na czele, przedstawiciele firm: projektującej obiekt – M.O.C. architekci i realizującej inwestycję – Grupy Ekoenergia, sołtysi i przewodniczący zarządów osiedli z całego terenu gminy Michałowice, a także przedstawiciele powiatowych instytucji, służb mundurowych, Młodzieżowej Rady gminy, urzędu gminy i CUW, szkół i przedszkoli, jednostek organizacyjnych oraz rady rodziców przedszkola.Miłe chwile

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonały Laura z grupy „Pszczółek” wraz z Małgorzatą Pachecką – wójt gminy, Renatą Bontron – dyrektor przedszkola, Beatą Rycerską – przewodniczącą rady gminy oraz przedstawicielami wojewódzkich i powiatowych władz samorządowych, projektantów i wykonawcy obiektu. 

Otwarcie przedszkola uświetniły piękne występy dzieci z przedszkolnych grup: „Pszczółki”, „Słoneczka”, „Misie”, „Zajączki” i „Biedronki”. Były to dla wszystkich naprawdę wzruszające chwile.

Z okazji otwarcia nowego przedszkola wójt Małgorzata Pachecka przygotowała niespodziankę dla przedszkolaków. Każdemu wręczyła książeczkę zatytułowaną „Gmina Michałowice – Mój zielony dom” ilustrującą wszystkie miejscowości gminy, w tym także Reguły z jego nowym przedszkolem. 

Od konkursu do realizacji

Historia inwestycji zaczęła się w marcu 2019 r., kiedy to wójt podpisała umowę ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich na organizację konkursu architektoniczno-urbanistycznego na zagospodarowanie terenu w Regułach. Wyniki dwuetapowego konkursu ostatecznie ogłoszono 24 września 2019 r. Laureatem, i co za tym idzie – autorem projektu budynku – została firma M.O.C. architekci z Katowic. Rozpoczął się stosunkowo długi czas przygotowania dokumentacji, uzyskania pozwolenia na budowę i przygotowania przetargów, który zakończył się w maju 2021 r. podpisaniem umowy z wykonawcą – firmą Ekoenergia. W czerwcu 2021 r. pierwsze maszyny wjechały na plac budowy. Bryła budynku powstawała do końca 2021 r., a już w styczniu 2022 r. rozpoczęły się prace wykończeniowe, które trwały do października 2022 r.

O budynku

Obiekt został zaprojektowany z myślą o energoefektywności, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdy ceny energii w zawrotnym tempie szybują w górę. Do technologii pozwalających zaoszczędzić energię można zaliczyć: konstrukcję dachu („zielony dach”), system ogrzewania i wentylacji, panele fotowoltaiczne, sterowanie sztucznym oświetleniem, oświetlenie typu LED, a także podziemny zbiornik wody deszczowej służący gromadzeniu deszczówki używanej do podlewania zieleni. 

Powierzchnia użytkowa przedszkola to ok. 2000 m2. Na parterze wokół centralnego patio doświetlającego wnętrze usytuowany jest hol wejściowy oraz 9 sal dydaktycznych z zapleczem szatniowo-sanitarnym, z których dwie przystosowane są do pełnienia w przyszłości funkcji sali rekreacyjnej oraz sali do zajęć ruchowych. Na parterze znajduje się także kuchnia obsługująca wszystkie sale dydaktyczne oraz jadalnia dla dzieci starszych.

Na piętrze są sale m.in. do terapii sensorycznej oraz doświadczania świata, pokoje biurowo-administracyjne oraz pomieszczenia techniczne.

Duże przeszklenia budynku, otwierające przestrzeń na otaczającą zieleń i teren wokół budynku oraz estetyka wykończenia i kolorystyka sal  zostały zaprojektowane z myślą o jak najlepszym samopoczuciu dzieci w miejscu, w którym spędzają kilka godzin dziennie.

Budynek z pewnością będzie służył wielu pokoleniom najmłodszych mieszkańców gminy. UG Michałowice

MS 20/2022, 24 listopada 2022