URSUS

Mikołaj z elfami w Ursusie

W tym roku Mikołaj zawitał do Ursusa jeszcze przed 6 grudnia – w pierwszą grudniową sobotę.

Mikołaj przybył dorożką w asyście Elfów, które zagrzewały małych uczestników tańcem i śpiewem. Objeżdżał wyznaczone domy kultury i filie biblioteczne, gdzie nagradzał wspólnie z burmistrzami Dzielnicy Ursus laureatów konkursu „Ursusiaki na tropie makowca”, w którym główną nagrodą był przejazd dorożką z Mikołajem. Każde dziecko czekające w tłumie i tak dostało paczuszkę. To już kolejna edycja tego wydarzenia, które zostało zainicjowane przez Urząd Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy we współpracy z Domem Kultury „Portiernia”, Domem Kultury „Miś” oraz Biblioteką Publiczną im. W.J. Grabskiego w Dzielnicy Ursus. Oprawę artystyczną zapewniła Fundacja Art.

Pomocnicy św. Mikołaja przybyli do potrzebujących

Miłą niespodziankę, już nie pierwszy raz, podopiecznym Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej – osobom doświadczającym bezdomności, sprawili Licealiści z Niepublicznego Liceum Ogólnokształcącego Montessori w Ursusie. Pensjonariusze napisali listy do świętego Mikołaja, a uczniowie zrealizowali ich marzenia. Grzeczni 😉 panowie dostali prezenty i był to dla nich wyjątkowy dzień. Wielu z nich nie ma bliskich, a niektórzy świątecznej wizyty istniejącej gdzieś rodziny nie mogą się spodziewać. Wizyta dużej, kolorowej grupy młodzieży z prezentami i uśmiechami były dla nich dużym przeżyciem. Pewnie ważniejsza niż torby z prezentami okazała się ich obecność, pamięć i otwarte serca.

Najlepiej napisać list

Święty Mikołaj w mikołajki, 6 grudnia tradycyjnie przybywa z Laponii z drobnymi prezentami, często słodyczami, przede wszystkim do najmłodszych. Odwiedza przedszkola, żłobki, czasem szkoły i inne miejsca, gdzie są dzieci. Najczęściej w nocy, niektórzy twierdzą, że przez komin wchodzi do domów i w różnych miejscach zostawia upominki. Po dwóch tygodniach, 24 grudnia, w Wigilię Bożego Narodzenia pojawia się ponownie z wieloma pomocnikami i wszystkim, którzy byli grzeczni zostawia prezenty pod choinką. Na pewno często pomaga napisanie listu do św. Mikołaja z prośbą o wymarzony prezent…

AG | JS | fot. Aleksander Brych

MS 10/2023, 14 grudnia 2023