URSUSWydarzenia

Pożegnanie lata

Już w godzinach przedpołudniowych w sobotę, 10 września, w Parku Czechowickim w Ursusie zaczęto rozstawiać liczne kramy z zabawkami i gadżetami, food trucki, punkty z lodami, z napojami, cukrową watą, a także stoiska-sklepiki z interesującymi, różnorakimi produktami, oraz wolontariackie – prezentujące różne formy działalności. Odbył się Wolontariacki piknik rodzinny oraz „Święto latawca” Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Były nawet ćwiczenia z Ochotniczą Strażą Pożarną. Na scenie amfiteatru tego dnia nie mogło zabraknąć również gwiazd.

Prognozy pogody na 10 września 2022 roku dla Warszawy wskazywały na trochę słońca, trochę chmur i możliwość przelotnych opadów. Ku radości licznie przybyłych mieszkańców Ursusa i innych miejscowości – deszcz nie spadł.

Na stoiskach i nie tylko

Kawiarenka babci Róży. Prezes UTW w Ursusie  Grażyna Elsner-Mielniczek powiedziała nam, że Piknik Rodzinny wszystkich wolontariuszy z terenu Ursusa Uniwersytet zorganizował wspólnie z Biblioteką Publiczną w Ursusie. – Zapraszamy do wspólnej zabawy przede wszystkim rodziny: dzieci, rodziców, babcie i dziadków. Upiekliśmy ciasta, którymi częstują nasze koleżanki i wolontariuszki z biblioteki. Jest „Kawiarenka Babci Róży”, w której „studentki UTW” częstują kawą i herbatą. Nasze koleżanki czytają maluchom bajki i wierszyki. Biblioteka przygotowała dla dzieci zabawy ruchowe, plastyczne, rękodzielnicze i quizy, a także grę w kapsle i malowanie kamieni.

Swoje stoisko miało Liceum Montessori z ulicy Plutonu „Torpedy” 41. Opiekun szkolnego wolontariatu Paweł Radkowski, nauczyciel WF i edukacji dla pokoju (nowy przedmiot, mówiący o prawach człowieka, jak je szanować, przestrzegać, zapobiegać konfliktom), Ewa z IV klasy liceum i Zofia – uczennica III klasy opowiedzieli o swoim stoisku na pikniku i czym zajmują się wolontariusze w Montessori – Można u nas sobie zrobić zdjęcie z interpretacją portretu znanego, może ulubionego poety, np. Adama Mickiewicza, Mikołaja Reja, Galla Anonima. Są to komiczne karykatury ich podobizn. Ta akcja ma promować literaturę. Zdjęcia będą opublikowane na stronie biblioteki i na facebooku naszego liceum. Każdy z nas w jakiś sposób udziela się w wolontariacie, chociaż nie zawsze tutaj. Fundacja Montessori niedawno urządziła koncert, w czasie którego prowadzona była zbiórka na rzecz uchodźców z Ukrainy. Pomagamy Kamiliańskiej Misji Pomocy Społecznej z ulicy Traktorzystów w zbiórce odzieży dla ich podopiecznych, niektórzy z nas pomagają w opiece nad psami w Schronisku dla Zwierząt w Pruszkowie, zawsze bierzemy udział w zbiórkach WOŚP.

Sklep zielarsko-medyczny „Biorytm” z Ursusa wystawiał preparaty i produkty ziołowe, które cieszyły się dużym zainteresowaniem, a ciekawe gadżety o tematyce zwierzęcej i akcesoria dla zwierząt wystawiał sklep „Ptakowo”.

Inicjatywy społeczne

Piknik, na który licznie przybywali całymi rodzinami mieszkańcy Ursusa i okolic stał się również okazją do zbierania podpisów pod projektem obywatelskim ustawy o zwiększeniu rent socjalnych do 100% wynagrodzenia minimalnego, czyli aktualnie 3010 zł brutto. Obecnie wynosi ona 1338,44 zł brutto, czyli 1217,98 zł „na rękę”. Żeby ustawa została przyjęta do procedowania przez sejm, projekt musi poprzeć 100 000 osób. Organizatorzy zbierają podpisy już od kilkunastu tygodni. Pomysłodawczynią ustawy jest Posłanka Iwona Hartwich.

Z kolei grupa radnych PiS zbierała podpisy pod petycją do Ministerstwa Infrastruktury w sprawie kompleksowej modernizacji budynku dworca PKP Warszawa Ursus wraz z jego otoczeniem.

Święto latawca

Ważnym punktem programu dnia była trzynasta już edycja „Święta latawca”, zorganizowana, jak zawsze, przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci. Konkurs polegał na kilkukrotnym zbieganiu z górki z latawcem, który dzieci mogły przynieść ze sobą lub wykonać na miejscu – na stanowisku TPD – z przygotowanych tam materiałów. W razie trudności dzieci mogły korzystać z pomocy wolontariuszy lub rodziny. Zgłosiło się blisko 50 uczestników. Latawce były oceniane pod względem wyglądu oraz długości i wysokości lotu. Uczestników podzielono na 3 kategorie wiekowe: do 6 lat, 7–9 lat i 10–15 lat.

Prezes TPD w Ursusie – Aneta Wachnicka podziękowała wszystkim za udział w konkursie. Zaprosiła też chętne dzieci do świetlic TPD w Domach Kultury „Miś” i „Kolorowa”. Nagrody wręczali zastępcy burmistrza Ursusa – Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik oraz członkowie zarządu TPD – prezes Wachnicka i Robert Faliszewski. Zwycięskie dzieci otrzymały w nagrodę torby z upominkami od Zarządu Dzielnicy, a wszyscy uczestnicy – słodycze.

Ochotnicza Straż Pożarna

OSP z Ursusa i strażacki samochód zgromadziły wokół wianuszek młodzieży oraz dzieci z rodzicami. Prezentowali wszystkim zainteresowanym sprzęt strażacki będący na wyposażeniu wozu oraz uczyli chętnych jak prawidłowo udzielać pierwszej pomocy.

Konkursy

Konkursy na scenie przeprowadzał, i jak zawsze profesjonalnie poprowadził całość – Szymon Kusarek (jak sam o sobie pisze – artysta, krzewiciel polskiej piosenki i dobrej satyry). Jedno z pytań konkursowych brzmiało: – Po której stronie Wisły leży Ursus? A – Po prawej, B – Po lewej, C – Pod Wisłą. Padła – na szczęście – prawidłowa odpowiedź.

Tłumy przed muszlą koncertową

Przed występem pierwszej gwiazdy na scenie pojawili się wiceburmistrzowie Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, Dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” (organizatora imprezy) – Bogusław Łopuszyński i radny Rady Dzielnicy Dawid Kacprzyk. Kolejno zabierali głos, ale prawdziwą furorę zrobił – ku uciesze publiczności – Wiesław Krzemień. Najpierw zapowiedział pierwszą gwiazdę wieczoru – Cleo. – Będziemy się, mam nadzieję, świetnie bawić… Potem poinformował o zbliżających się imprezach, a także o Zlocie zabytkowych traktorów na terenie bazaru przy ul. Gierdziejewskiego z okazji 100-lecia wyprodukowania pierwszego ciągnika w Zakładach Mechanicznych URSUS. Na koniec powiedział: – Zawsze marzyłem, żeby zaśpiewać ze sceny, chociaż moje umiejętności wokalne są… hmmm… – Znacie refren? Pomożecie mi? No to spróbujmy! I zaczął: – W dzień nie szukaj gwiazd, one nocą są..!. Publiczność dołączyła do śpiewu. Marzenie burmistrza spełniło się! 🙂

Po takiej zachęcie publiczności, o godzinie 16.00 koncert rozpoczęła Cleo. Piosenkarka jest z wykształcenia architektem krajobrazu. Karierę zaczynała w chórze gospel Soul Connection. Od 2013 r. współpracuje z Donatanem, z którym wydała kilka albumów studyjnych. Pierwszą płytę promowali m.in. singlem „My Słowianie”, z którym zajęli 14. miejsce w finale 59. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2014 roku.

Następnie dawkę energetycznych przebojów zaprezentował zespół Horyzonty. Grupa z Płońska od ponad dwudziestu lat taneczne rytmy łączy z rockowym brzmieniem gitar. W rezultacie grają muzykę, którą nazywają Rock Polo.

Ostatnią wieczorną gwiazdę konferansjer zapowiedział takimi słowami: – A teraz artystka, na którą czekaliśmy od rana!

Na scenie zrobiło się kolorowo, wokół sceny – tłumy. Sylwia Grzeszczak zaczęła swój koncert.

Warto wspomnieć, że pięcioletnia Sylwia Grzeszczak zadebiutowała na scenie (telewizyjnej) w 1995 roku, wykonując w programie „Od przedszkola do Opola” piosenkę „Byle było tak”. Ukończyła szkoły muzyczne I i II stopnia oraz klasę fortepianu w szkole w Poznaniu. Jest wokalistką, autorką tekstów i kompozytorką. Wykonawczynią przebojów, laureatką wielu festiwali i konkursów, również międzynarodowych. Jesienią 2021 r. była trenerką w dwunastej edycji programu The Voice of Poland.

UWAGA! Obszerną galerię zdjęć z „Pożegnania Lata” oraz z koncertów znajdziesz tutaj


Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski