URSUS

Rewolucja Sztucznej Inteligencji na XVI Spotkaniu Klubu Przedsiębiorców w Ursusie

17 kwietnia odbyło się XVI spotkanie Klubu Przedsiębiorców w Ursusie. Gośćmi specjalnymi byli Bartłomiej Szczygło i Mateusz Lewandowski, którzy opowiedzieli o sztucznej inteligencji i jej wykorzystaniu biznesie. Po ponad roku cyklicznych spotkań założyciele klubu podkreślają potrzebę budowania partnerskich relacji z Urzędem Dzielnicy – na wzór już istniejących na Targówku czy Ursynowie.

Klub Przedsiębiorców Ursusa został założony w 2022 roku przez cztery osoby. Trzy z nich nawiązały współpracę po wydarzeniu „Ursuskie Forum Spotkań – Ursus moje miejsce” zorganizowanym w dniu 14 września 2022 roku w Ośrodku Kultury ARSUS z inicjatywy Macieja Jakaczyńskiego, ówczesnego radnego dzielnicowego. Miesiąc później 23 listopada 2022 roku odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Przedsiębiorców w Ursusie. Do Macieja Jakaczyńskiego dołączyli Wojciech Jóźwiak – wiceprezes zarządu spółdzielni socjalnej „Kto rano wstaje”, Michał Sutyniec – agent celny, działacz społeczny, pszczelarz, Kamil Bechta – adwokat.

Comiesięczne spotkania nie mają charakteru komercyjnego. Nie prowadzi się na nich sprzedaży bezpośredniej. Członkostwo jest w pełni dobrowolne. Bez składek, wpisowego i opłat za wydarzenie. Celem jest networking czyli tworzenie sieci kontaktów pomiędzy przedsiębiorcami. Budowanie relacji z ludźmi innych branż godnymi polecenia. Klubowicze poznają się i przedstawiają swój biznes często wynikający z pasji. Na każde wydarzenie przychodzi kilku nowych przedsiębiorców. W ostatnim spotkaniu klubu uczestniczyło prawie 30 osób. Aby zwiększyć atrakcyjność spotkań zapraszani są goście specjalni.

W kwietniowym spotkaniu uczestniczyli Bartłomiej Szczygło i Mateusz Lewandowski specjalizujący się w poprawie skuteczności i szybkości kontaktów z klientami oraz innych obszarów działalności firmy. Wszystko dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI). Narzędziem jest chatbot, który „nakarmiony” przez ekspertów danymi oraz odpowiednio skalibrowany jest w stanie przeprowadzić rozmowę z klientem w sposób naturalny i bardzo ludzki. Potrafi wypełnić formularz zgłoszeniowy, dobrać produkt z oferty nawet przy szerokim i skomplikowanym asortymencie wymagającym podania modelu i wersji.

Sztuczna inteligencja (AI) zyskuje na świecie dużą popularność. Śmiało możemy powiedzieć, że to 5. rewolucja przemysłowa i właśnie taki tytuł miała prelekcja. Nie zabrakło pytań o zagrożenia, zmiany jakie ze sobą niesie. Na spotkaniu nikt nie kwestionował tezy, że AI zagości w naszym życiu na dobre. Szybko się przyzwyczaimy i będziemy z niej korzystać. Tak jak po pojawieniu się maszyn poruszanych za pomocą pary wodnej, wynalezienie elektryczności czy linii montażowych, katalog obaw wydaje się bardzo podobny. Strata pracy związana z zastąpieniem ludzi przez AI czy zmiany kulturowe np. zanikanie tradycyjnych zawodów. Odpowiednie zmiany prawa powinny nas zabezpieczać przed zagrożeniami związanymi z ochroną danych osobowych, gwarantować sprawiedliwą transformację. Chronić przed nadmierną próbą ingerencji w nasze życie przez Państwa lub korporacje.

Jak trudno o taką legislację pokazują prace Parlamentu Europejskiego, który 13 marca br. przyjął Rozporządzenie w sprawie AI (Artificial Intelligence Act). Nowe regulacje pozwalają na zbudowanie środowiska prawnego, które z jednej strony zapewni możliwość rozwoju sztucznej inteligencji, a z drugiej zagwarantuje poszanowanie praw człowieka i zminimalizuje zjawisko dyskryminacji.

Co już dzisiaj oferuje AI – właściwie bezkosztowo lub w ramach abonamentu w wysokości rachunku za telewizję? Sztuczna inteligencja poprawi lub napisze e-mail według waszych zaleceń. Zagreguje dane rozsiane w wielu miejscach. Jest w stanie stworzyć logo firmy, plakat lub zaproszenie według wskazań zleceniodawcy. Napisze proste pismo do urzędu, odpowiedź na wezwanie lub ofertę w kolejnych 4 lub więcej językach tłumacząc z polskiego. To tylko niektóre przykłady, a zastosowań codziennie przybywa.

Są jednak sprawy, na które my ludzie mamy monopol i wszystko wskazuje na to, że długo tak zostanie. Obecnie AI nie radzi sobie z tworzeniem poezji i opowiadaniem dowcipów. Poprosiliśmy ChatGPT o opowiedzenie dowcipu o kotku z Ursusa z drzewem w treści. Oto efekt: Pewnego dnia kotek z Ursusa wybrał się na spacer i zobaczył drzewo z ogromnymi gałęziami. Postanowił je zdobyć, więc wdrapał się na szczyt. Gdy już był na górze, przechodzień zobaczył go i zawołał: „Hej kotku, dlaczego tam wspiąłeś się tak wysoko?” Kotek odpowiedział: „Słyszałem, że w Ursusie robią traktory, więc chciałem zobaczyć, czy stąd widzę fabrykę!”. Wydaje się, że komicy, satyrycy, humoryści mogą spać spokojnie. Przynajmniej niektórzy.

Klub Przedsiębiorców w Ursusie szybko i dynamicznie się powiększa. Przybywa pomysłów na działania klubu. Od br. do osób aktywnie kreujących dołączyły Urszula Rudzka-Stankiewicz psycholog behawioralny pomagający firmom wdrażać zmiany oraz Joanna Sobańska-Bijlard prowadząca własną działalność w zakresie środków czystości i higieny dla firm. Spotkania odbywają się dzięki uprzejmości DK Kolorowa przy ulicy Sosnkowskiego w Miejscu Aktywności Lokalnej (MAL).

Przedsiębiorczynie i przedsiębiorcy podkreślają potrzebę budowania partnerskich relacji z Urzędem Dzielnicy na wzór już istniejących na Targówku czy Ursynowie. Pierwsze spotkania były wspierane właśnie przez Klub Przedsiębiorców Dzielnicy Targówek. Nawiązany kontakt pozostaje do dzisiaj. Ursynów może pochwalić się UrsynLab – Przedsiębiorczy Ursynów. Obie inicjatywy powstały przy aktywnej pomocy władz dzielnic. Przedsiębiorcy mogą liczyć na lokal, osobę do kontaktu z klubem, współpracę przy zapraszaniu gości. Wydaje się, że włodarze tych dzielnic rozumieją, jak dużo może taka współpraca przynieść korzyści lokalnie. Stworzenie dobrego klimatu dla przedsiębiorców – szczególnie tych małych i średnich to większe wpływy do budżetu z podatków, a dla mieszkańców możliwość podjęcia różnorodnej pracy i otrzymania oferty handlowo-usługowej.

Michał Sutyniec

MS 4/2024, 25 kwietnia 2024