OK ArsusURSUS

Wszyscy mamy prawo do szczęścia

Inauguracja roku akademickiego UTW w OK Arsus

O godzinie jedenastej, 7 października 2021 roku scenę Ośrodka Kultury „Arsus” zapełnił chór „Viva Musica” pod dyrekcją Aliny Małachowskiej. Popłynęły wspaniałe dźwięki Gaudeamus Igitur (pol. Radujmy się więc). Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Ursusie zainaugurowali rok akademicki 2021/2022.

Studenci nie spotykali się przez półtora roku. Wszyscy obecni przyszli na uroczystość z nadzieją, że ten rok przebiegnie bez wymuszonych przez wciąż nie dający o sobie zapomnieć COVID przerw. Po raz pierwszy od 18 lat na tej uroczystości zabrakło Lucyny Wasilewskiej, nieodżałowanej, zmarłej przed rokiem Prezes Uniwersytetu.

Zaproszeni goście

Była zastępczyni Pani Lucyny, obecnie Prezes UTW – Grażyna Elsner-Mielniczek powitała studentów i zaproszonych gości, a byli wśród nich: Wiceburmistrzowie Dzielnicy Ursus Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik, Dyrektor OK „Arsus” Bogusław Łopuszyński, Poseł na Sejm RP Michał Szczerba, Dyrektor Biblioteki Publiczneuj w Ursusie Agnieszka Proszowska, kierownik DK „Kolorowa” Elżbieta Zdanowska-Cozac, przedstawiciele filii Arsusa – DK „Portiernia” i DK „Miś”, Kręgu Seniorów ZHP, klubów seniora.


„Musimy mieć chęć”

Chwilą ciszy uczczono pamięć tych, którzy odeszli ze społeczności seniorskiej w okresie pandemii.

Pani Prezes życzyła wszystkim słuchaczom, sobie i całemu zarządowi tyle siły, … żebyśmy mogli Państwu zapewnić rozwój. Słowo Uniwersytet zobowiązuje. Uniwersytet jest po to, żeby rozwijać swoje pasje, swój umysł, żebyśmy mogli ćwiczyć fizycznie. Mamy w planach zorganizowanie na wiosnę pierwszej spartakiady. Będziemy ją organizować wspólnie z biblioteką. Mamy w nowym roku akademickim wiele propozycji. Lektoraty z języków obcych, zajęcia chóru, z psychologii. Na terenie naszej gminy mamy kilka Miejsc Aktywności Lokalnej (MAL), m.in. w Domu Kultury Kolorowa. Tam też będziemy organizować różnego rodzaju zajęcia. Ale musimy mieć chęć.


Listy i wystąpienia

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, w liście odczytanym przez Jadwigę Iljin wiceprezes UTW, przekazała społeczności UTW wyrazy wsparcia, życzenia siły, zdrowia, uśmiechu… – „Mogą państwo liczyć na moje wsparcie w każdej sprawie” – zakończyła Pani Wicemarszałek.

Poseł Szczerba, wiceprzewodniczący sejmowej Komisji Polityki Senioralnej, od lat obecny na uroczystościach inauguracyjnych, złożył oczywiście najlepsze życzenia i podzielił się m.in. informacjami o sesji w senacie „Krajobraz po pandemii – jak powrócić do dawnej aktywności”. Dodał, że w Japonii w wyniku pandemii powstał specjalny urząd „ministra do spraw samotności”. – Możecie Państwo być z sobą, być razem i uciekać od samotności – zauważył poseł.

Panowie burmistrzowie życzyli tradycyjnie zdrowia, siły, uśmiechu, wielu lat życia i nauki. Burmistrz Krzemień zwrócił się do seniorów: – Drogie studentki, drodzy studenci. Cieszę się, że wszyscy Państwo zdaliście najważniejszy egzamin, przetrwaliście pandemię. Starajcie się dalej dbać o siebie. Zapiszcie się na trzecią dawkę. Dziś usłyszałem, że na 10 zmarłych, 9 nie było zaszczepionych. I zakończył słowami: – Życzę Wam, żebyście się dalej rozwijali, żebyście korzystali z tego, co może Państwu zaoferować dzielnica. Deklaruję Pani Prezes, że będziemy Panią wspierać. Życzę wszystkim samych szóstek i piątek.

Burmistrz Sternik wspomniał, że w 2003 roku funkcjonował w komitecie założycieskim uniwersytetu. – Ta cudowna inicjatywa ma dzisiaj 18 lat, jest pełnoletnia. Bawcie się, usprawniajcie się, usportowiajcie, ponieważ jesteście dalej młodzi.

Dyrektor biblioteki Agnieszka Proszowska zaczęła od słów: – 30 lat jestem bibliotekarzem i przyświecają mi takie słowa, że biblioteka jest wielka przez swoją gościnność, a nie przez swoje rozmiary. Zapraszam państwa do wszystkich placówek biblioteki, ponieważ mamy dla Państwa nie tylko kursy komputerowe, specjalnie dla Państwa przygotowane i zmodyfikowane po poprzednich latach doświadczeń, ale na każde spotkanie autorskie. I zapraszamy oczywiście do czytania, czytania i jeszcze raz czytania. Bibliotekarze są bardzo kreatywni, bardzo pomocni, bardzo mili. Gratuluję „osiemnastki” i również życzę samych szóstek i piątek.

Wykład inauguracyjny

Leszek Leonard Nadstawny, artysta urodzony w Pruszkowie, od 1976 r. związany z Ursusem, wygłosił inauguracyjny „Wykład o pięknie” – głęboki, bardzo osobisty, interesujący. Zacytuję tylko malutki fragment: – Konwencja Praw Człowieka uznaje prawo do piękna jako osobiste prawo każdego człowieka, tak jak prawo do szczęścia, do wolności, do informacji. (…)


Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 18/2021, 28 października 2021