Porady prawne

Konto mieszkaniowe tylko dla młodych

Nie mam teraz pieniędzy, żeby kupić mieszkanie, ale słyszałem, że można teraz założyć specjalne konto mieszkaniowe, na którym można gromadzić pieniądze na jego zakup w przyszłości. Podobno nawet państwo do tego konta dopłaca. Na jakich warunkach można je założyć?

Konto mieszkaniowe może założyć ten, kto nie ma i nie miał wcześniej mieszkania, domu jednorodzinnego lub spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub domu jednorodzinnego. Można na nim gromadzić oszczędności nawet przez 10 lat. Oprocentowanie zgormadzonych na nim środków jest ustalane przez bank, ale przepisy stanowią, że odsetki nie mogą być mniejsze niż 75% oprocentowania rachunku oszczędnościowego prowadzonego przez bank dla zwykłych klientów. Bardzo ważna informacja – odsetki od pieniędzy zgromadzonych na takim koncie są wolne od podatku dochodowego (nie płacisz więc tzw. podatku Belki).

Niestety nie każdy może z tej możliwości skorzystać. Nie mają do niej prawa np. ci, którzy mają już inne konto mieszkaniowe albo lokatę mieszkaniową. Wyjątek robi się jedynie dla tych, którzy mieli takie konto albo lokatę, ale zakończono ich prowadzenie przed ukończeniem przez oszczędzającego 18 lat i przy okazji nie wypłacono mu z tego tytułu premii mieszkaniowej.

To rozwiązanie przeznaczone jest dla młodych. Przepisy dopuszczają, by konto mieszkaniowe mógł założyć ktoś, kto ukończył 13 lat (można je więc założyć np. jako lokatę dla dzieci) i w dniu zawarcia umowy na prowadzenie tego konta nie ukończył 45 lat. Żeby z tej możliwości mogły skorzystać rodziny o niższych dochodach wprowadzono zasadę, że takie konto można założyć także wtedy, gdy miało się lub ma mieszkanie albo, nie większe niż 50 m2, jeśli zamieszkuje się w nim z dwojgiem dzieci. Powierzchnia rośnie do 75 m2 w przypadku rodzin z trojgiem dzieci i do 90 m2 jeśli mamy do czynienia z rodziną z czworgiem dzieci. Pięcioro dzieci zwalnia już z ograniczeń powierzchniowych. Konto takie mogą też założyć ci, którzy odziedziczyli mieszkanie przed jego założeniem, ale pod warunkiem, że ich udział spadkowy nie był większy niż 50%. Wpłacać można od 500 zł do 2000 zł miesięcznie.

MS 6/2023, 24 sierpnia