FOTORELACJEKulturaOŻARÓW MAZOWIECKI

Międzynarodowy Festiwal Folkloru – reaktywacja

W niedzielę, 6 sierpnia, koncertem finałowym w sali Zeus Hotelu Mazurkas  zakończyła się VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ożarów Mazowiecki, który powrócił na mapę wydarzeń kulturalnych Mazowsza po czteroletniej przerwie spowodowanej pandemią.

W poprzednich edycjach festiwal kończył się koncertem finałowym na boisku osiedla Floriana przy ul. Obrońców Warszawy, a poprzedzany był paradą ulicami miasta, w której uczestniczyły wszystkie występujące zespoły. W tym roku po raz pierwszy stało się inaczej. Powodem były prognozy pogody, które nie przedstawiały się optymistycznie, a wręcz fatalnie i dlatego organizatorzy – DK Uśmiech, ze względu na  bezpieczeństwo zarówno wykonawców, jak i widzów, podjęli decyzję o odwołaniu parady przed koncertem finałowym, a także zmianę miejsca samego koncertu. Po raz pierwszy wydarzenie zagościło w Hotelu Mazurkas, którego prezes – Andrzej Bartkowski udostępnił salę w tej niespodziewanej sytuacji – decyzję ogłoszono 2 dni wcześniej.


Płochocin, Błonie, Stare Babice, Ożarów

Festiwal odbył się w dniach 2-6 sierpnia, a do tegorocznej edycji zaproszono wykonawców z Indii, Kanady, Meksyku, Turcji oraz Francji. Polskę tradycyjnie reprezentował Zespół Ludowy „Ożarowiacy”, a także Zespół Pieśni i Tańca „KRËBANE” z gminy Brusy na Kaszubach, a na koncercie inauguracyjnym w Płochocinie także Zespół Pieśni i Tańca „Tęcza”z Radzikowa w gminie Błonie. W kolejnych dniach zespoły można było oglądać na scenach Domu Kultury w Starych Babicach, Centrum Sportu w Błoniu i na koniec w Ożarowie Mazowieckim, w Hotelu Mazurkas Conference Center. Popularność poprzednich edycji z roku na rok wzrastała, co znajdowało swój wyraz w ilości uczestniczącej w wydarzeniu publiczności. W tym roku, mimo czteroletniej przerwy widzowie dopisali, a brawa, uśmiechy, dokumentowanie występów, wspólna zabawa i komentarze po występach świadczyły, że była to bardzo udana impreza.


Przemowy, podziękowania i upominki

„Bogactwem każdego narodu jest jego kultura i tradycja, a dzisiejsze wydarzenie to spotkanie kultur różnych narodów”  – tymi słowami prowadząca finałowy koncert Małgorzata Wojciechowska – kierownik zespołu „Ożarowiacy” powitała zgromadzoną na sali publiczność i występujące zespoły. Jej słowa były na bieżąco tłumaczone na j. angielski przez Michała Kanclerza, podczas tegorocznej edycji imprezy pełniącego funkcję koordynatora.

Na scenę zaproszono organizatorów MFFFOM: burmistrza Ożarowa Maz. – Pawła Kanclerza, dyrektora DK Uśmiech – Krzysztofa Jabłońskiego, wiceburmistrza  – Dariusza Skarżyńskiego, wiceburmistrz – Elżbietę Jastrzębską – Jóźwiak, skarbnik gminy – Małgorzatę Piotrowską, przewodniczącego Rady Miejskiej – Andrzeja Cichala i prezesa Hotelu Mazurkas  – Andrzeja Bartkowskiego. Jako pierwszy głos zabrał Paweł Kanclerz – pomysłodawca i patron festiwalu – „ Bardzo wszystkim zależało, żeby po 4 latach przerwy przywrócić tradycję festiwalu. Bez wielu ludzi, którzy w pocie czoła pracowali przez blisko pół roku, tego wydarzenia by nie było”, Podziękowania skierował do zespołu DK Uśmiech, wyraził wdzięczność radnym, którzy regularnie głosują za tym, żeby środki na festiwal się znalazły. Podziękował   obecnemu na sali staroście powiatu warszawskiego zachodniego – Janowi Żychlińskiemu za  wieloletnią współpracę – powiat jest jednym ze sponsorów wydarzenia. Imienne podziękowania skierował do dyrektora DK Uśmiech Krzysztofa Jabłońskiego i wicedyrektor Małgorzaty Wdowiak za koordynację, trud i wielką dyspozycyjność.

– „Tego festiwalu nie byłoby, gdyby nie pomysł, który zrodził się w naszych głowach – mojej i Małgorzaty Wojciechowskiej, gdyby nie pasja rodziców i dzieci, którzy już urośli. Zespół „Ożarowiacy” to jedna wielka rodzina: małych, coraz większych i dużych” – to złożone na ręce pani Małgorzaty wyrazy wdzięczności dla całego teamu za cierpliwość, wytrwałość i chęć do dalszej pracy.

Po burmistrzu poproszono o zabranie głosu Andrzeja Bartkowskiego: – „Jestem zawsze  zadowolony, kiedy mogę być potrzebny gminie i mieszkańcom” – przeniesienie koncertu w tak krótkim czasie było dużą operacja logistyczną, w której prezes Mazurkasa osobiście uczestniczył.

Folklor, wg. przewodniczącego Rady Miejskiej – Andrzeja Cichala, to „suma wielu różnych zdarzeń, rzeczy, elementów, które są charakterystyczne dla danego kraju, narodu. Gdyby dokonać głębokiej analizy elementów folkloru, to okazałoby się, że mamy wspólne punkty, które nas łączą”.

Na scenę zaproszono delegacje występujących zespołów i każdemu wręczono pamiątkowe dyplomy i upominki związane z Ożarowem, a ufundowane przez burmistrza. Podobnie uhonorowano zespół tłumaczy, dzięki którym wszyscy goście mogli się porozumieć – Annę Nowak, Monikę Rękoś, Karolinę Stasiak i Joannę Brodę, która organizatorom wręczyła przygotowany przez siebie mini-słowniczek turecko – polski.


Występy zaproszonych zespołów

Po wystąpieniach i podziękowaniach przyszedł czas na muzykę.

Rozpoczęli goście z Francji – duet  Feu Minéral, który wystąpił w ramach umowy partnerskiej pomiędzy gminami Mazingarbe i Ożarów Mazowiecki.  Jak mówił ze sceny Laurent Poissant – burmistrz miasta Mazingarbe – „Współpraca między naszymi miastami jest młoda, ale już silna. I mam nadzieję, że będzie się dalej rozwijać”. Po nich na scenie pojawił się zespół folklorystyczny z Brus – Krebane, który zaprezentował tańce i przyśpiewki z terenu południowych Kaszub.

Taniec tradycyjny – to w dosłownym tłumaczeniu oznacza nazwa kolejnego zespołu – Tissés Serrés – Kanadyjczyków z Quebecu.

Po nich na scenie pojawiła się Kapela Ludowa pod kierownictwem Waldemara Dąbrowskiego – czyli czas na „Ożarowiaków”. Występ rozpoczęła grupa Dorosłych, która powstała nie tak dawno, bo przed pandemią. Małgorzata Wojciechowska:  – „Na początek przyszło 5 osób, ale potem stopniowo się rozrastała, przychodziły małżeństwa i tak powolutku stworzyła się fajna grupa, która chciała wykonywać tańce i pieśni polskie”. Zespół zaprezentował  suitę śląsko – rozbarską. Przedstawiciele Turcji – „Sarfolk Folk Dance Group” wykonali m.in. taniec porównywany do naszych wieczorów panieńskich, z tą różnicą, że tam pojawiają się także panowie, a panna młoda ma malowane ręce henną.

Po nich przyszedł czas na dawkę folkloru meksykańskiego, który zaprezentował „Monarka Mex Folk” przy akompaniamencie zespołu „Mariachi Real Polska”.

Z Meksyku widzowie zostali ponownie przeniesieni do Polski. Młodsza grupa „Ożarowiaków” – Gęśliki z częścią grupy Młodzieżowej zaprezentowali tańce i pieśni z Łowicza. Występ spotkał się z entuzjastycznymi reakcjami publiczności. Małgorzata Wojciechowska była wzruszona przyjęciem – „Dla takich chwil warto żyć. Zawsze, jak oni występują, serce mi wali jak młot, a na koniec mam łzy wzruszenia w oczach”. „Ożarowiacy” występują w Polsce i za granicą, są wspaniałymi ambasadorami polskiej kultury.

Ostatni wykonawca – „Surtaal Performing Art” zaprezentował efektowne piramidy budowane przez tancerzy, a także polski akcent – „Szła dzieweczka do laseczka” zaśpiewaną razem z publicznością.

To był ostatni wykonawca tego pięknego i wzruszającego koncertu.


Pożegnanie

Burmistrz – Paweł Kanclerz dokonał ze sceny oficjalnego zamknięcia VIII edycji Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ożarów Mazowiecki, ale tradycyjnym finałem jest zawsze wspólna zabawa występujących artystów i publiczności. Tak było i tym razem.

– „To nie koniec, tylko kilkumiesięczna przerwa. Do zobaczenia za rok”.

Tekst i zdjęcia z koncertu finałowego:
Wojciech Grzesik

Mocne Strony, wrzesień 2023 r.