KulturaURSUS

Karnawał z „Belcanto”

Zespół operetkowy „Belcanto” wystąpił 25 stycznia w sali widowiskowej Ośrodka Kultury „Arsus” (nie po raz pierwszy) z pięknym koncertem karnawałowym. Na scenie pojawili się przedstawiciele co najmniej trzech pokoleń.

Na program koncertu złożyły się występy członków zespołu „Belcanto”, stworzonego przez wspaniałą, znaną nie tylko w Polsce pianistkę, Olgę Romaszko-Niewiadomską. Zespół powstał w 2002 roku i od tego czasu ćwiczy i występuje w Domu Kultury „Kolorowa”. Pani Olga jest kierownikiem artystycznym oraz akompaniatorem zespołu. Opracowuje również i przygotowuje programy koncertów.

Maestria Pani Olgi połączyła pokolenia

Na zmianę z gwiazdami „Belcanto” – które śpiewając najpiękniejsze arie operetkowe i przeboje musicalowe zachwyciły i porwały publiczność – karnawałowy koncert ubarwili swoimi występami bardzo młodzi, ale niezwykle utalentowani pianiści: siedmio-, ośmioletni uczniowie Olgi Romaszko-Niewiadomskiej oraz jej syna, Dymitra Romaszko.

Koncert zainaugurowała Olga Romaszko-Niewiadomska piękną kompozycją Dymitra Szostakowicza „The Second Waltz”, we własnym opracowaniu. Po niej Irena Puszkarowa zaśpiewała „Man I love” braci Gershwinów. Klaudia Kulik (obdarzona niezwykłym, poruszającym sopranem lirycznym) wykonała m.in. utwór „Po co stworzyłeś miłość”, Mirosław Jaskólski przypomniał piosenkę miesiąca marca 1967 roku „Przyszła dziś do mnie nostalgia”, śpiewaną wówczas przez Piotra Szczepanika oraz „Apassionatę” – jeden z pierwszych, wielkich przebojów Janusza Gniatkowskiego. Wybrzmiały też „Beata z Albatrosa” i „Mały kwiatek”, przebojowo wykonane przez Tadeusza Kowalczyka. Alicja Mieszało – solo i w duetach z panami – zachwyciła i zdumiała publiczność swoim pięknym sopranem. Gościnnie wystąpiła Ukrainka Luba Susłoparowa, której mąż zginął w obronie Ukrainy. Wzruszająco zaśpiewała m.in. pieśń „Czeremszyna”.

Na zakończenie – dorośli artyści nie mogli oprzeć się chęci zatańczenia na scenie.

Młodzi pianiści, jak się okazało – wspaniale wykonujący skomplikowane dla ucha utwory to: Zuzia Wdowiarek, Ania Wideńska, Kaja Chodkiewicz, Bartosz Kałuża – uczniowie p. Olgi oraz Ruexi Wang, Youchen Yin, Yiayifei, Jiaynuo – uczniowie Dymitra Romaszko. Być może w przyszłości staną się laureatami wielkich konkursów… gwiazdami światowych koncertów…

Olga Romaszko-Niewiadomska, dusza i matka zespołu, kilkakrotnie zasiadała przy fortepianie prezentując kunszt najwyższej klasy. Zasłuchana publiczność miała szczęście wysłuchać znanych utworów w jej niezwykłych aranżacjach. Pianistka jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień: im. Janusza Górskiego za upowszechnianie kultury, odznaki honorowej „Zasłużony dla Kultury Polskiej” i medalu „Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

Koncert – profesjonalnie i z humorem poprowadził Konferansjer, Paweł Zięba. Występy poprzedzał informacjami o wykonawcach, utworach i ich twórcach, sprawnie przeplatając wszystko anegdotami. Na koniec wszystkich artystów uhonorowano gromkimi brawami.

O zespole. Zespół pani Olgi początkowo składał się ze śpiewaków zawodowych – byłych artystów Teatru Wielkiego, Operetki Warszawskiej oraz znanych chórów warszawskich. W ostatnich latach dołączyli do niego utalentowani śpiewacy, w tym również amatorzy. „Belcanto” ma bogaty i różnorodny repertuar: arie i duety operowe i operetkowe, romanse, pieśni klasyczne, retro, patriotyczne, współczesne, kościelne, piosenki filmowe i musicalowe. Śpiewacy zdobywają nagrody na konkursach wokalnych – krajowych i międzynarodowych. W ciągu ostatnich pięciu lat wykonali w DK „Kolorowa” i w OK „Arsus” ponad 30 koncertów. W większości były to koncerty tematyczne: patriotyczne – w maju i listopadzie, kolędowe – w grudniu, „O kobietach dla kobiet” – w marcu, „Walentynkowe” – w lutym. Zarówno prowadząca jak i artyści mają niespożyte siły i gotowi są dalej cieszyć uszy i oczy publiczności w domach kultury, szkołach i innych miejscach, nie tylko w Ursusie.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 1/2023, 23 lutego 2023