KulturaURSUS

Galeria Sztuki Współczesnej „Adhoc” zaprasza na wernisaż „Roztoczańskie klimaty”

4 marca 2023 r. o godz. 17.00, Ursus, ul. Traktorzystów 14

Wernisaż wystawy uświetni występ chóru „Zalesiańskie Towarzystwo Śpiewacze” z Zalesia Górnego koło Warszawy pod dyrekcją Stanisława Szczycińskiego.

Zapraszamy do oglądania wystawy w dniach 4–31.03.2023 r.

Wystawa pt. „Roztoczańskie klimaty” jaką chcemy Państwu zaprezentować 4 marca w Galerii „Ad-hoc” obejmuje malarstwo olejne, akwarele, rzeźby i ikony. Jest wynikiem artystycznych poszukiwań dwojga malarzy Kamili Kuny i Zbigniewa Kotyni. Dlaczego Roztocze? Parę lat temu na zorganizowanym przez siebie plenerze malarskim dla młodzieży i dorosłych we wsi Kawęczynek na Roztoczu zachwycili się pięknymi widokami roztoczańskich pól i lasów oraz niezwykłą, różnorodną i ciekawą kulturą tych terenów. Postanowili uwiecznić na płótnie, w drewnie i w ikonach piękno przyrody i ciekawą historię Roztocza, które nazywane jest krainą czterech kultur.

Serdecznie zapraszamy.

Kamila Kuna (ur. 1955) – mieszkanka Komorowa pod Warszawą. Konserwator zabytkowych tkanin (kilkanaście lat pracy w PP Pracowni Konserwacji Zabytków i w Zamku Królewskim w Warszawie), grafik komputerowy, malarka. Fascynującej sztuki malarskiej uczyła się u takich artystów plastyków jak Jakub Cwieczkowski (uczeń prof. Maciąga) – Ognisko plastyczne w Grodzisku Mazowieckim im. Jana Skotnickiego, art. plastyka Joanny Meissner i art. plastyka Jacka Bukowskiego (ucznia prof. Henryka Tomaszewskiego). Na swej artystycznej drodze podejmuje tematy bliskie malarstwu realistycznemu, ale też trudne tematy malarstwa odrealnionego i abstrakcyjnego. Eksperymentuje z fakturą, kolorem i przestrzenią. Brała udział w wielu międzynarodowych plenerach na terenie kraju. Absolwentka kursu Arteterapia – Kultura przeciw Wykluczeniu. Prowadzi warsztaty rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych na terenie swojego miejsca zamieszkania.

Zbigniew Kotynia (ur. 1945) mieszka w Biskupcu na Warmii, emerytowany żołnierz zawodowy, rzeźbiarz, malarz, ikonopisarz. Działania artystyczne rozpoczął w latach 60-tych od korzenioplastyki, Ale już niedługo zaczyna rzeźbić w drewnie. Malować zaczął po przejściu na emeryturę w 1995 roku. W swoich obrazach poszukuje własnego wyrazu artystycznego. Nie poprzestaje jednak w twórczych poszukiwaniach i od ok. 15 lat pisze ikony, opierając się na rzetelnych średniowiecznych przekazach dotyczących techniki ich wykonywania. Jego prace zawędrowały już do bardzo dalekich miejsc: USA, Francja, Anglia, Niemcy, Rosja, Ukraina, na Litwę a także do Singapuru i Konga. Jest uczestnikiem i komisarzem wielu krajowych i międzynarodowych plenerów na terenie Warmii i Mazur oraz Pomorza. Swoje umiejętności pragnie przekazać innym. Prowadzi warsztaty rysunku, malarstwa i ikonopisania dla dzieci, młodzieży i dorosłych. n

MS 1/2023, 23 lutego 2023