URSUSWydarzenia

Hołd bohaterom Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia odbyły się w Ursusie uroczystości rocznicowe upamiętniające bohaterów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku, a w szczególności Bitwy Warszawskiej.

Już o godz. 10.30 na skwerze im. ks. Kazimierza Szklarczyka przy pomniku poległych zebrały się liczne delegacje, poczty sztandarowe i mieszkańcy. Kwiaty składali m.in.: Światowy Związek Żołnierzy AK, Koło nr 6, przewodniczący Rady Dzielnicy Dariusz Pastor i radni, przedstawiciele Klubu Radnych PiS w Ursusie, przedstawiciele Stowarzyszenia Obywatelskiego Ursus, delegacja OSP, przedstawiciele Platformy Obywatelskiej w Ursusie, 56 LO im. rotmistrza Pileckiego, SP nr 14 im. Bohaterów Warszawy, SP nr 382.

Ochotnicza Straż Pożarna, jak co roku, wystawiła wartę honorową, a muzycy Orkiestry Koncertowej Reprezentacyjnego Zespołu Wojska Polskiego zapewnili oprawę muzyczną uroczystości. Całość poprowadził Paweł Wyrzykiewicz.


Burmistrz Bogdan Olesiński

W imieniu władz Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy i mieszkańców głos zabrał burmistrz Ursusa Bogdan Olesiński:
– Dziś mija 101 rocznica bitwy warszawskiej, w której obroniliśmy naszą młodą niepodległość. W drugim roku ciężkiej odbudowy państwa, po wielu latach zaborów, przyszło tamtemu pokoleniu zmierzyć się z niezwykłym wyzwaniem. I podołali. Do walki o wolność Polski stanęły wszystkie stany, ludzie ze wszystkich klas społecznych. Wtedy stutysięczna armia obrończa opierała się w większości na ochotnikach. Państwo kompletnie nie było przygotowane na tak głęboki atak. Jednak społeczeństwo w swoim odzewie pokazało, że chce, żeby ten kraj, który dopiero się odradzał, Polska, został, przetrwał. Dzięki tamtemu pokoleniu Polska się odrodziła i my dzisiaj również żyjemy w wolnej Polsce. To był niezwykły wysiłek. Bardzo dobrze, że święto Wojska Polskiego zostało przeniesione na ten dzień. Bo to dzięki wojsku żyjemy w pokoju. Dziękuję Ochotniczej Straży Pożarnej, która zawsze wystawia wartę przy naszym pomniku. Pamięć o tych bohaterach żyje tak długo, dopóki my o nich pamiętamy i oddajemy im cześć. Cześć i chwała bohaterom!

Proboszcz parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Ursusie ks. Zbigniew Sajnóg

Ksiądz prałat Zbigniew Sajnóg, dziekan ursuski, przed odmówieniem modlitwy powiedział:
– Dziś obchodzimy podwójną uroczystość zwycięstwa nad bolszewikami w wojnie roku 1920. W uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej przez jej wstawiennictwo prośmy Boga za naszą Ojczyznę, by Bóg chronił ją od zła, a Maryja otaczała macierzyńską opieką. Módlmy się za władze naszego kraju i naszej dzielnicy, by troszczyły się o bezpieczeństwo każdego – teraz i w przyszłości. Za żołnierzy Wojska Polskiego, by w codziennej służbie starali się dawać przykład swoim zaangażowaniem i postawą godną chrześcijanina. Módlmy się za tych, którzy zginęli w obronie Ojczyzny w 1920 roku na przedpolach Warszawy i Maryja wniebowzięta wyprosiła im chwałę nieba. I za nas, aby Matka Boża Zwycięska, patronka tego dnia, każdego dnia wspierała nas w zdobywaniu świętości i nieba. Wysłuchaj Boże nasze modlitwy, które zanosimy do Ciebie za tych, którzy zginęli, byśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej Ojczyźnie.


Po uroczystościach przy pomniku, w pobliskim kościele parafialnym, ks. Sajnóg odprawił uroczystą mszę upamiętniającą Wniebowzięcie Matki Bożej i rocznicę Bitwy Warszawskiej.

Ostatnia odsłona uroczystości upamiętniających wydarzenia sprzed wieku miała miejsce w amfiteatrze w Parku Czechowickim. Był to koncert piosenek i pieśni legionowych i żołnierskich z udziałem publiczności.

Tekst i zdjęcia Jacek SulewskiMS 15/2021, 9 września 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *