NASZE STRONY

REGION: 31. Finał WOŚP. Rekordy pieniężne i tłumy wolontariuszy

W tym roku datki przeznaczone zostaną na walkę z sepsą. Szpitale otrzymają urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Puszki i gadżety wystawiały popularne sieci w sklepach, a w dniu Finału w zbiórkę włączyły się również sztaby tworzone przy urzędach miejskich.

Dzielnica Bemowo: 707 652,94 zł

– Pobiliśmy ubiegłoroczny rekord! Z dumą i radością informujemy, że ostatecznie podczas Moto Orkiestry 2023 zebraliśmy aż 707 652,94 zł dla WOŚP! – chwali się na swojej stronie Urząd Dzielnicy Bemowo. W tym roku, podobnie jak w latach ubiegłych, urząd stworzył sztab WOŚP wspólnie z Automobilklubem Polskim. W ramach połączonego sztabu na ulicach kwestowało 235 wolontariuszy oraz zostało zorganizowane wspomniane wydarzenie „Motoorkiestra 2023”. Organizator przeprowadził m.in. licytacje na żywo ze sceny i licytacje online. Wylicytować można było m.in. vouchery motoryzacyjne, nauki doszkalające jazdę samochodem, samochody na weekend, loty szybowcem, płyty oraz różne gadżety z autografami, vouchery na sushi, dzielnicowe gadżety. Poza licytacjami oraz pokazami motoryzacyjnymi na terenie Automobilklubu można było skorzystać z wielu innych atrakcji w tym: warsztaty, pokazy sportowe, klocki lego, symulatory, mini laboratorium dla najmłodszych, mikrobiologiczny teatrzyk dla dzieci, eksperymenty chemiczne, konkurs plastyczny, pokazy pierwszej pomocy itp. 

Dzielnica Ursus: 192 475,07 zł, ale bank jeszcze ostatecznie liczy zebrane pieniądze

W tym roku do Wielkiego Grania i Ślizgania dołączył bieg zimowy w Eko Parku na dystansie 2 km. Pogoda nie odstraszyła i blisko 100 osób – rodzin z dziećmi, a także strażaków z OSP włączyło się do sportowych zmagań. W Parku Czechowickim wystąpiły zespoły muzyczne z Ursusa – Grupa Musicalowa „Crescendo” pod kierunkiem Anny Kałużnej i zespół „Reflektor” oraz gwiazda wieczoru: znany raper B.R.O. Organizatorem koncertu był O.K. „Arsus”. Imprezę prowadził Andrzej Kołodziej. Sztab #5385 WOŚP Ursus zasiliło w tym roku 151 wolontariuszy oraz blisko 20 wolontariuszy pracujących w sztabie. Wolontariusze prowadzili licytacje, w których pomagali Bogdan Olesiński (Burmistrz Dzielnicy Ursus) oraz zastępcy – Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik. Z najbardziej ciekawych rzeczy poddanych licytacjom były: piłka z podpisem Roberta Lewandowskiego (wylicytowana za 2025,00 zł), piłka z podpisami zawodników Legia Warszawa (820,00 zł), koszulka z podpisami Legia Warszawa (1825,00 zł), koszulka Piotra Nowakowskiego z podpisami Projektu Warszawa (910,00 zł), Sushi i Rolada od Burmistrza Wiesława Krzemienia (651,00 zł) oraz podpisana przez niego koszulka z finału WOŚP. Mieszkańcy do licytacji przekazali np.: dwie maszyny do szycia z okresu PRL, obrazy. A firmy zaoferowały Vouchery.

Dzielnica Włochy: liczenie jeszcze trwa

Sztab #5588 WOŚP Warszawa-Włochy dopiero przedstawi owoce 31. Finału podczas transmisji LIVE, która odbędzie się na profilu głównym WOŚP Warszawa Włochy na Facebooku (Link: https://www.facebook.com/WOSPWAWWLOCHY). Warto przypomnieć sobie atrakcyjne aukcje. Po raz kolejny popularyzator astronomii Karol Wójcicki wsparł włochowski sztab oferując „Noc pod gwiazdami z Karolem Wójcickim w Bieszczadach” i autorski kalendarz astronomiczny Karola, z podpisem jego i Jurka Owsiaka. Obie atrakcje zostały wylicytowane na łączną kwotę 8 000 zł. Chętni mogli również wziąć udział w licytacjach na rękawice Joanny Jędrzejczyk, koszulkę Legii Warszawa, piłkę mistrzostw świata, a także mogli powalczyć o gadżety finałowe, dzielnicowe, czy vouchery na masaże, trampoliny i inne! Od 16:30 w Okęckiej Sali Widowiskowej można było posłuchać koncertów Arka Kłusowskiego, a także grupy LarXx. Wolontariuszy wsparł m.in. Warzywniak z ul. 1 Sierpnia 40 (nie pierwszy i absolutnie bezinteresownie! Kolejny rok wsparcia udzieliła Piekarnia Grzybki.

Błonie: na razie 222 700 zł (kwota jeszcze liczona) i 31,5 litrów krwi

W Błoniu padł rekord, a mieszkańcy tłumnie przychodzili na przygotowane atrakcje oraz licytacje! Przyciągnęły turnieje sportowe dla starszych i najmłodszych, koncerty, mecze, a nawet morsowanie! Było w czym wybierać, a co najważniejsze, mieszkańcy chętnie zapełniali przy okazji puszki. Przed oddaniem numeru do druku uzyskaliśmy informacje, że zebrano 222 700 zł i 31,5 litrów krwi, lecz zbiórka w błońskim Sztabie jeszcze trwa. – Pełna kwota będzie publikowana po rozliczeniu wszystkich licytacji na Allegro. W tegorocznym Finale najwięcej emocji wywołała licytacja „Złotego Serduszka WOŚP” z numerem 79 otrzymanego od Sztabu Głównego WOŚP. Gratulujemy zwycięzcy Panu Wojciechowi Pąkowi, który wylicytował serduszko za kwotę 27 000 zł. Dużo emocji wywołała też licytacja zegarka marki Błonie. Zegarek ofiarowany przez Błonie Sp. z o.o. został wylicytowany za 8 000 zł przez Pana Andrzeja Więcławskiego – zrelacjonowała Zuzanna Śliwińska z Biura Promocji UD Błonie. Członkowie Sztabu #151 w Błoniu bardzo dziękują wszystkim sponsorom, organizatorom różnych akcji, wolontariuszom, osobom pomagającym przy XXXI Finale oraz mieszkańcom za olbrzymie serce na rzecz WOŚP.

Leszno: 40 934,14 zł

– Pomimo niesprzyjających warunków atmosferycznych (taka to już tradycja) daliśMY radę! MY! Wszyscy zaangażowani w przygotowanie 31 Finału WOŚP w Gminie Leszno możemy być z siebie dumni!

Niezawodni WOLONTARIUSZE, Pan Stanisław Wrzesiński, Michał Tołczyk i Dziki Zaborów, Marzena Berkowska i Agnieszka Stanicka. To Wasza charyzma sprawiła, że innym też się chciało chcieć i wyszli z domu by RAZEM grać dla małych i dużych. Marzenka, nie wiemy jak to zrobiłaś ale zmobilizowanie ponad 80-osobowej grupy Nordic Walking’owców to nie lada wyczyn! Wow!! Panie Staśku bieg po lesie z grupą mieszaną tj. biegacze, rowerzyści + rodzina z wózkiem i 1,5-rocznym dzieckiem to dopiero wyczyn! Oliwko brawo – dobre nawyki od małego będą procentowały!!! Michał, Aga uwielbiamy tę Waszą dziką energię! Strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Lesznie – OSP Leszno kłaniamy się i dziękujemy za rozgrzewającą grochówkę! Kwota, którą uzbieraliśmy to 40 934,14 zł.

Ożarów Mazowiecki – Dom Kultury Uśmiech: 53 166,51 zł (puszki), 8124,00 zł (eSkarbonki) oraz 10 058,47 zł (aukcje Allegro)

Sztab nr 5601 w Domu Kultury Uśmiech w Ożarowie Mazowieckim uwijał się od samego rana pod czujnym okiem Krzysztofa Jabłońskiego. 25 wolontariuszy krążyło z puszkami po ożarowskich ulicach. Datki można było wrzucać również do 25. wybranych miejsc z puszkami stacjonarnymi. Pełne ręce roboty miało 15. wolontariuszy zliczających zawartość puszek. Na licytację zostało wystawionych ponad 100 przedmiotów. Wśród najciekawszych znalazły się: T-shirty WOŚP, Kalendarz kieszonkowy na rok 2023 z nadrukiem 31. Finału WOŚP, Kalendarz ścienny na rok 2023 z nadrukiem 31. Finału WOŚP, Magnes z nadrukiem 31. Finału WOŚP, Zestaw kosmetyków dla dzieci, Kubek porcelanowy z nadrukiem, Bon podarunkowy od Naszej Kliniki „Konsultacja psychodietetyczna”, Bon podarunkowy od Naszej Kliniki „Dowolne usługi na kwotę 200 zł”, Nocleg ze śniadaniem w Hotelu Mazurkas oraz kolacja w Restauracji George Sand, Zaproszenie do remizy Ochotniczej Straży Pożarnej, Kalendarz Kamiliańskiej Misji Pomocy, Płyta CD „Waldemar Malicki & Filharmonia Dowcipu 15 lat na scenie”, Voucher od zakładu Optyk Mikulscy, Obraz, Lego Technic Klocki Batman – Samochód Batmobil, Bawełniany t-shirt męski z nadrukiem 30. Finału WOŚP – rozmiar M – czarny, Voucher na jazdę od podstaw w Klubie MPPM, Voucher do Podologa Maliwny Pietrala, Voucher Stansat na wartość 100 zł. – Za największą kwotę został wylicytowany voucher na wyprawę kamperem dla 5. osób  1625,00 zł  (allegro). Ogromnym powodzeniem cieszyła się także licytacja bonu uprawniającego do zwiedzania Jednostki Ochotniczej Straży pożarnej włącznie z przejażdżką pojazdem bojowym – na allegro bon sprzedał się za 605,00 zł, w sztabie za 500,00 zł – opowiedziała nam Jolanta Kołodyńska-Rzeźnik z ożarowskiego magistratu. Działania sztabowe zostały podzielone na 3 miejsca, w których jednocześnie trwały wydarzenia. W terenie odbył się przemarsz z kijkami Nordic Walking z grupą Wilki. Dla lubiących sport przygotowany został 30-minutowy stretching z instruktor pilatesu, ognisko, gorąca herbata i kawa. W Kręczkach-Kaputach do 15:00 trwała impreza sportowa (mecze, pokazy, konkursy, licytacje). W DK Uśmiech poza licytacjami trwało malowanie buziek, „Wielkie granie i czytanie” przygotowane przez Bibliotekę Publiczną w Ożarowie Maz. Na senie wystawione zostały jasełka, a po nich pojawiła się trupa teatralna Macie Szelki Ewy. Odbyły się koncerty: zagrał zespół muzyczny ALBOCO oraz HEXA. O godz. 20:00 można było podziwiać „światełko do nieba”.

Stare Babice: 79 000 zł

Sztab nr 5299 zlokalizowany został w Domu Kultury Stare Babice w Zielonkach-Parceli. Wielki Finał rozpoczął się o 15.00 w Sali Widowiskowej Domu Kultury Stare Babice. Zagrali m.in. BIG BAND BŁONIE i solowi artyści. Nie brakowało występów tanecznych. Każdy mógł rozkoszować się słodkościami i napojami przygotowanymi dzięki Jadwidze Wasiak i Kołu Gospodyń Wiejskich z Wojcieszyna. O atrakcje dla najmłodszych zadbał Paweł Gajda i Klub Gier Planszowych, Bartek Nowak z EduFun oraz Jarosław Czubiak z Babickiego Klubu Futbolu Stołowego. Licytację otworzyła zrobiona na szydełku figurka Harrego Pottera – poszła za 780 zł. Jednak najwyższą sumę osiągnęło zdjęcie Roberta Lewandowskiego z autografem (aż 1500 zł). Do licytowania zachęcał Jan Żychliński – Starosta Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Michel Moran zagrzewał do licytowania swojego roweru. Imprezie towarzyszyły: kiermasz różności, piłkarzyki, klocki, eksperymenty z suchym lodem a na wieczór „Światełko do nieba”

Piastów: 79 758,75 zł

Organizatorem tegorocznego Finału w Piastowie był Hufiec ZHP Piastów. Padł kolejny rekord: uzbierano 79 758,75 zł dzięki 70 wolontariuszom. Podobnie, jak w Ożarowie Mazowieckim, także Piastowianie mieli możliwość zasilać puszki stacjonarne w 10. Lokalizacjach jeszcze przed Finałem w aż 10 miejscach. W Miejskim Ośrodku Kultury nie zabrakło atrakcji. Działały rozpoznawalne w regionie Graty z chaty i Półki do Spółki. Na scenie swój talent pokazały dzieci z przedszkoli nr 1, 3 i 4 oraz grupa ze Świetlicy Środowiskowo-Integracyjnej. Licytujący mogli zawalczyć o bony i przedmioty ofiarowane przez partnerów Hufca oraz osoby prywatne. Cukiernia Olczak i Syn, jak co roku, ufundowała pyszny tort i razem świętować ten wspaniały, bliski czas. Aukcje na sztabowym allegro trwały aż do 12 lutego br. Piastowski Sztab dziękuje wszystkim mieszkańcom Piastowa za wsparcie.

Pruszków: ok. 300 000 zł

Na terenie miasta działały cztery sztaby: w Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 8, Szkole Podstawowej nr 10 oraz sztab zorganizowany przez Szczep Harcerskich Drużyn Sokolich im. B Wieniawy-Długoszowskiego w Centrum Kultury i Sportu w Pruszkowie. W każdym z miejsc odbywały się licytacje, kiermasze, koncerty, pokazy. Nikogo nie dziwił widok wolontariuszy z puszkami i tradycyjnymi już czerwonymi serduszkami. Środki można było również wpłacać dzięki eSkarbonkom. – Już wiemy, że na terenie naszego miasta udało się zebrać blisko 300 tys. złotych – podało miasto na oficjalnym profilu na Facebooku

Michałowice: łącznie ponad 250 000 złotych

W gminie stacjonowały 3 sztaby, które zlokalizowane były w gminnych szkołach: w Michałowicach, Komorowie i Nowej Wsi. Sztab w Michałowicach zebrał ok. 45 tys. zł, w Komorowie ponad 90 tys. złotych, a najwięcej, bo ponad 119 tys. zł w Nowej Wsi. Łącznie sztaby pobiły gminny rekord zbiórki WOŚP – zebrały ponad 250 tys. zł. Licytacje były prowadzone w każdej szkole. Pod młotek szły: obrazy, rękodzieło, ubrania, przedmioty przekazane przez gminę, w tym Vouchery z numerem 1 i pakietem startowym na Półmaraton i Bieg na 5km „Lasy nad Utratą”, a także sukienka zaprojektowana przez Małgorzatę Sochę (sprzedana za 2200 zł). W każdej ze szkół nie brakowało atrakcji. W Michałowicach miały miejsce rozgrywki sportowe dla dzieci i ich rodziców; warsztaty rękodzieła; nauka tańca dla dzieci i dorosłych; zajęcia fitness; zumba, malowanie twarzy, fotobudka, kiermasz książek i gier, kawiarenka. W szkole w Komorowie można było podziwiać występy wokalne i taneczne uczniów,  koncert zespołu „Pozytywnie Nastrojone”, występ zespołu „Pruszkowiacy”, występ nauczycieli ZSO w Komorowie. Wieczór umiliło stoisko z książkami, kawiarenka. Nie zabrakło sportowych atrakcji, m.in. miała miejsce 3. edycja konkursu „Biegnijmy i maszerujmy po zdrowie” (w dniach 19.01.–27.01. 23 r.). W hali sportowej szkoły chętni wzięli udział w Turnieju Tenisa Stołowego. W szkole w Nowej Wsi w ofercie Finału były występy przedszkolaków i uczniów; loteria fantowa; kiermasz rękodzieła; punkt „zaadoptuj pluszaka”, kawiarenka, foto-budka; pokaz baniek mydlanych. Działał nawet punkt medyczny Promotus (masaż biurowy, badanie stóp dzieci, pomiar składu ciała, pomiar ciśnienia oraz poziomu cukru). Wieczorem rozbłysło „Światełko do nieba” a na poczęstunek był tort. Dzień wcześniej ruszył Bieg Policz się z cukrzycą.

Brwinów – Gminny Ośrodek Kultury: 62 075,02 zł oraz 1791,00 zł (eSkarbonki WOŚP)

Dzięki kweście 88 wolontariuszy Sztab WOŚP w Brwinowie zebrał 62 075,02 zł a suma z eSkarbonki wyniosła 1791,00 zł. Trzeba przyznać, że licytujący mieli w czym wybierać. WKD zaoferowało voucher na przejazd w kabinie maszynisty, voucher na jeden dzień w dziale napraw, parasolki, plecaki, kalendarze itp. Cukiernia Jarzyna wystawiła tort i zestaw pralin. Burmistrz Sławomir Walendowski zaoferował deski do serów a Grzegorz Batory koszulki Legii Warszawa. Do wylicytowania były jeszcze: kosz słodkości i obraz z mchu od Regalto, vouchery od klubu Raion, vouchery od Wake Family, torby z pracowni Sitodruku w Owczarni, rodzina jeży od Biblioteki Publicznej, zestawy od promocji Gminy Brwinów i wiele innych rzeczy ofiarowanych przez ludzi o gorących sercach: Justynę Golec, Elżbietę i Natalię Oskiera, Agatę Skibę, Elżbietę Ciszewską, Ewę Gronostajską, Izabelę Pałuba, Anetę Potrzebowską. O poczęstunek dla wolontariuszy zadbali: Catering Pobudka Otrębusy, PaMar Catering, Restauracja ELITA, Usługi Gastronomiczne Tomasz Reperowski

Zebrała Agnieszka Gorzkowska

MS 1/2023, 23 lutego 2023