NASZE STRONYURSUSZdrowie

Pogorszenie słuchu po przejściu grypy?

Rozmowa z panią Agnieszką Kołaczek – protetykiem słuchu w Gabinecie Modelowania Słuchu w Ursusie

Czy grypa może mieć wpływ na pogorszenie słyszenia?

Moi klienci często się żalą, że po przebytej grypie zaczęli gorzej słyszeć. Przyczyną takiego stanu mogą być powikłania pogrypowe objawiające się np. zapaleniem ucha środkowego. Mogą one doprowadzić również do niewydolności krążenia, pogrypowego zapalenia mięśnia sercowego, zapalenia płuc czy oskrzeli, a nawet zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.

Jak rozpoznać objawy zapalenia ucha środkowego?

Objawy zapalenia ucha środkowego są tak dokuczliwe, że trudno ich nie rozpoznać. Dotkliwy ból ucha (spowodowany gromadzeniem się w uchu środkowym płynu, który napina błonę bębenkową), podwyższona temperatura, uczucie pełności w uchu i pogorszenie słyszenia (w takim przypadku może nawet dojść do pęknięcia błony bębenkowej i wydostania ropnej wydzieliny do kanału słuchowego), a dodatkowo pojawiający się wyciek z ucha – to główne objawy zapalenia ucha środkowego. Takiej infekcji nie należy lekceważyć. Może to spowodować przewlekłe stany chorobowe ucha, częściową, a nawet całkowitą głuchotę!

Czy da się uniknąć powikłań pogrypowych?

Tak, należy aktywnie przeciwdziałać samej grypie. Lekarze doradzają szczepienia. Są one szczególnie ważne dla osób znajdujących się w grupie ryzyka, w tym osób po 65 roku życia. Specjalnie dla nich organizowane są programy bezpłatnych szczepień (informacje na ten temat są dostępne u lekarza pierwszego kontaktu). Takie szczepienie powinno odbyć się przed rozpoczęciem sezonu grypowego, czyli w okresie od września do listopada. Pamiętajmy również o regularnym myciu rąk i unikaniu bliskiego kontaktu z osobami chorymi.

Jak odróżnić grypę od „zwykłego” przeziębienia?

Główny Inspektorat Sanitarny opracował grafikę, która wyjaśnia główne różnice pomiędzy grypą a przeziębieniem. Na jej podstawie można samemu dokonać wstępnej diagnozy. Grypa rozpoczyna się gwałtownie, zaś w przeziębieniu objawy nasilają się stopniowo. Dla grypy charakterystyczna jest wysoka temperatura ciała (nawet 39 st. C), w przypadku przeziębienia występuje stan podgorączkowy (temperatura zazwyczaj nie przekracza 38 st. C) i towarzyszą mu ból gardła, chrypka oraz katar. Podczas zakażenia wirusem grypy ból gardła oraz katar występują rzadko, natomiast pojawia się suchy i męczący kaszel z towarzyszącym mu bólem klatki piersiowej, mięśni i głowy, a do tych objawów mogą dodatkowo dołączyć dreszcze. Gdy jesteśmy przeziębieni kaszel jest mokry, zalegająca wydzielina powoduje zatkanie nosa oraz często ból zatok.

Co robić, jeśli występujące objawy wskazują na grypę?

Pierwsze objawy grypy należy leczyć w domu*) – zalecany jest odpoczynek i przyjmowanie dużej ilości płynów. Nie nadużywajmy jednak dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych! Jeśli objawy nasilają się, zdecydowanie należy zgłosić to lekarzowi, który zastosuje właściwą kurację.

A jeśli wystąpi dodatkowo ból ucha?

Pierwsze oznaki bólu ucha trzeba zgłosić lekarzowi pierwszego kontaktu, który najczęściej zleci dodatkową diagnostykę i pokieruje nas do specjalisty otolaryngologa. Jeśli po zakończeniu leczenia ból minął, ale nadal gorzej słyszymy – warto wykonać kontrolne badanie słuchu. Słuch można zbadać w gabinecie protetyki słuchu. Badanie jest bezbolesne, trwa kilka minut i często jest bezpłatne. Jego wynik pozwala określić, czy zmiany w słyszeniu są trwałe i wymagają rehabilitacji, czy też należy kontynuować leczenie farmakologiczne.

*) W dobie pandemii COVID-19 łatwo jest pomylić objawy grypy z covidowymi. Należy skontaktować się jak najszybciej z lekarzem, szczególnie jeśli nie poddaliśmy się żadnym szczepieniom.

MS 1/2022, 3 lutego 2022