PsychologiaPsychologia nas samych

Jak pracować z domu i nie zwariować?

W ostatnim czasie sporo osób doświadcza po raz pierwszy pracy z domu. Niektórzy odnajdują się w tych warunkach znakomicie, inni mają duże trudności w byciu w pełni produktywnym w przestrzeni domowej. Długie spanie i potem zasuwanie do nocy czy praca w piżamie to jedne z najczęstszych błędów osób początkujących. Poniżej przedstawiamy dziesięć wskazówek, jak najlepiej organizować sobie pracę zdalną.

1. Zorganizuj sobie warunki pracy

Pracując z domu ważne, aby mieć wydzielone miejsce do pracy, najlepiej osobny pokój z własnym, uporządkowanym biurkiem i wygodnym krzesłem. Miejsce to powinno zapewnić swobodną przestrzeń do wykonywania zadań. Praca przy stole w kuchni kojarzy się mocno z domowymi sprawami, praca na kanapie – rozleniwia. Nie siadaj przy tym stanowisku w piżamie czy w rozciągniętym dresie. Taki typowo domowy strój może być aż zbyt komfortowy i w efekcie będzie cię rozleniwiał. Domowy dress code nie wymaga oczywiście szpilek czy wyprasowanej koszuli, powinien być to jednak strój schludny, w którym spokojnie mógłbyś się pokazać innym ludziom.

2. Wyznacz godziny pracy

Ustalone godziny to plus chodzenia do pracy w biurze. Trzeba przyjść na czas, później jest przerwa na lunch, wychodzi się mniej więcej o stałej godzinie. Jest pewien ustalony rytm i czas, którego generalnie się nie przekracza. Błędem wielu osób pracujących z domu jest przeplatanie pracy i spraw domowych przez cały dzień. Często skutkuje to tym, że ani praca nie jest w pełni wydajna, ani czas przeznaczony na odpoczynek niekoniecznie nas regeneruje. Pracując w domu dobrze jest więc zaczynać pracę mniej więcej o stałej porze, najlepiej o tej, co pozostali pracownicy, i o stałej godzinie ją kończyć.

3. Wyeliminuj rozpraszacze

W trakcie godzin pracy telewizor zdecydowanie powinien być wyłączony. Odrywanie się co chwilę do innych zadań domowych sprawi, że niewiele zrealizujesz z planów zawodowych. To nie jest czas na sprzątanie czy gotowanie. Warto powstrzymać się także od przeglądania Facebooka, Instagrama czy czytania najnowszych artykułów na ulubionych portalach. W firmach często są nałożone blokady na tego typu strony, w domu sam musisz zadbać, aby nie wypełniały Ci one czasu, który powinien być przeznaczony na pracę. Dobra organizacja dnia uwzględnia także realizowanie tych czynności, ale nie w godzinach pracy.

4. Korzystaj z rozwiązań technologicznych

Dzięki nowym technologiom coraz więcej spraw można załatwić na odległość. Poprzez komputer możesz mieć dostęp do wszystkich potrzebnych materiałów, zeskanować ważne pismo za pomocą aplikacji w telefonie czy uczestniczyć w spotkaniach i telekonferencjach z osobami na całym świecie. Paradoksalnie, wiele rzeczy można często załatwić znacznie szybciej niż gdyby wiązało się to z wyjściem z domu. Warto zaopatrzyć się także w przydatny, dodatkowy sprzęt, np. drukarkę.

5. Kontaktuj się z ludźmi

Nie każdy lubi korzystać z komunikatorów internetowych typu Skype czy Zoom – w obecnej sytuacji warto jednak spróbować zwalczyć w sobie tę niechęć. Spotkania z własnym zespołem w formie online coraz częściej stają się standardem w wielu organizacjach, szczególnie w obecnej sytuacji. Pisz maile, dzwoń do ludźmi, utrzymuj kontakt z kolegami z pracy, bądź dostępny i dobrze poinformowany o bieżących sprawach. Natomiast w czasie wolnym wykorzystaj wirtualne możliwości, by porozmawiać z najbliższymi.

6. Zadbaj o aktywność fizyczną

Dbanie o aktywność fizyczną jest obecnie bardziej utrudnione niż zwykle, lecz równocześnie nigdy nie było tak ważne. Przestrzeń, po której się poruszamy, znacznie się zmniejszyła – są osoby, które ostatnie tygodnie spędzają dosłownie w jednym pokoju. Ich aktywność ogranicza się do przejścia do łazienki czy też przeniesienia się po pracy z biurka na kanapę przed telewizor. Warto ćwiczyć więc w domu. Ćwiczenia wcale nie muszą wymagać specjalnego sprzętu, wcale też nie muszą być głośne (to odpowiedź na argument osób, które nie chcą przeszkadzać ewentualnym skakaniem sąsiadom). Wystarczy odpowiedni filmik na YouTube’ie i trochę dobrej woli.

7. Ustal jasne zasady z domownikami

Osoby, które mieszkają z kimś, powinny zadbać o przedstawienie klarownych zasad swojej pracy pozostałym domownikom. Nadrzędna jest właściwie jedna zasada – nie przeszkadzamy sobie w czasie pracy. Można umówić się na wspólne zjedzenie obiadu, zagranie razem w planszówkę po południu, a inną ulubioną czynność ustalić na wieczór (może wspólne ćwiczenia?). Wszelkie odstępstwa od tych zasad sprawią, że trudniej je będzie wszystkim utrzymać. Istotna jest ich precyzja i konsekwencja.

8. Pracuj w blokach

Osoby pracujące zdalnie od wielu lat często polecają metodę Pomodoro: 25 minut pracy, 5 minut na odpoczynek, a po czterech takich interwałach dłuższa przerwa. W 25 minut stuprocentowo koncentrujemy się na pracy, ale nie odpuszczamy sobie tych wyznaczonych przerw. Wszelkie modyfikacje tej metody okazują się mniej skuteczne. Na przykład wydłużając czas pracy łatwo jest stracić to żelazne skupienie. Natomiast pracowanie przez wiele godzin bez przerwy może szybko nas wykończyć i wypalić. Jeśli chcecie pracować efektywnie i regularnie, z zachowaniem takiego samego poziomu energii, system 25 + 5 sprawdza się znakomicie.

9. Bądź zdyscyplinowany

Osoby, które są z natury zdyscyplinowane, dobrze zorganizowane i sumienne, znacznie szybciej i lepiej odnajdą się w dłuższej pracy w warunkach domowych. Osoby bardziej chaotyczne i roztrzepane będą musiały o tę dyscyplinę mocno zadbać. Jednak wszystko opiera się tutaj na dobrych nawykach i zasadach, których zobowiązujemy się przestrzegać każdego dnia. Do tego mogą przydać się różne dodatkowe strategie, sprzyjające dobrej organizacji, np. sporządzenie listy zadań na początku dnia pracy i podkreślenie na niej działań absolutnie priorytetowych.

10. Zadbaj o właściwy odpoczynek

Dobrze realizowana praca zdalna może być wysoce efektywna i równocześnie bardzo satysfakcjonująca. Kilka godzin wydajnej pracy wymaga jednak późniejszego, właściwego odpoczynku. Nowicjusze mają tendencję do mieszania proporcji między pracą a czasem wolnym. Nie pozwól, aby sprawy zawodowe całkowicie przejęły Twoją domową przestrzeń. Kiedy jesteś już po pracy, zadbaj o właściwy odpoczynek, sięgnij po dobrą książkę, pobaw się z dziećmi, włącz Netfliksa bez wyrzutów sumienia. Niektórzy postrzegają wolny wieczór czy odpoczynek jako jakiś rarytas, tymczasem jest on po prostu konieczny dla naszego dobrostanu. Dobry odpoczynek pozwoli ci nie tylko efektywnie pracować z domu, ale także się tą pracą zwyczajnie cieszyć.

Marlena Hess
MS 06/2020, 9 kwietnia 2020

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *