BŁONIE

Bzycząco na błońskim rynku

Wreszcie po dwuletniej przerwie spowodowanej epidemią w sobotę 14 maja odbył się XIII Piknik Eko-Błonie! Błoński rynek zatętnił życiem i odgłosami pracowitych pszczółek. A to dlatego, że temat przewodni brzmiał „Pszczoły – nasze złoto”.

Pomiędzy kwitnącymi kasztanami i stoiskami biegały roje pszczółek, które w pięknych czarno-żółtych strojach reprezentowały swoje szkoły i przedszkola.

Wśród rozstawionych kramów z produktami ekologicznymi, stoiskami z wyrobami rękodzieła artystycznego i ludowego nie zabrakło miodu oraz różnych przysmaków do degustacji. Na dzieci czekały warsztaty tematyczne: pszczelarskie, wyrabianie świec woskowych, warsztaty „Z fizyką i chemią za pan brat”.

Swoje pięknie udekorowane stoiska wystawiły Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II z Bieniewic i Szkoła Podstawowa nr 4 im. MM. Kolbego z Błonia. Zaraz obok stoisko edukacyjne mieli harcerze i zuchy z Hufca ZHP Błonie.

Na scenie wystąpiły „pszczółki” z Przedszkola nr 2 „Promyczek”, Przedszkola nr 5 z Radzikowa – grupa „Tygryski”, Przedszkole nr 4 „Stokrotka”, Przedszkole nr 6 z Bieniewic „Iskierka” oraz dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Błoniu i Szkoły Podstawowej w Bieniewicach. Później wystąpił teatrzyk dla najmłodszych ze spektaklem interaktywnym pt. „W malinowym ulu”.

O godz. 11.00 sprzed Ratusza odjechał autobus z dziećmi, które wraz z rodzicami pojechały zwiedzać obiekty Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Błoniu. Około dwudziestu uczestników wycieczki mogło dowiedzieć się co dzieje się z wodą zanim trafi do naszych kranów, a co ze ściekami, które z naszych domów spływają do oczyszczalni. Była spora dawka wiedzy, a także zabawy i konkursy.

Swoje stoisko edukacyjne miała firma Remondis, gdzie mieszkańcy oddawali zużyty sprzęt elektryczny, w zamian za co odbierali roślinkę do sadzenia.

Zaraz obok rozstawiono stoisko Urzędu Miejskiego. Tam na drewnianych tablicach zostały wyeksponowane prace dzieci, które brały udział we wcześniej ogłoszonym konkursie plastycznym. Zwycięzcy odebrali dyplomy i nagrody. W trakcie pikniku można było oddać głos na jedną z prac biorących udział w konkursie.

W tym roku „nagrodę publiczności” zdobyła praca wykonana przez ucznia Szkoły Podstawowej w Bieniewicach. Gratulujemy! Było klimatycznie i sympatycznie, za co dziękujemy wszystkim współorganizatorom oraz mieszkańcom, którzy wzięli udział w Pikniku.

Do zobaczenia za rok!

MS 8/2022, 26 maja 2022