NASZE STRONYWydarzenia

32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przeszedł do historii

Tegoroczna akcja WOŚP odbyła się pod hasłem „Płuca po pandemii”. Zebrane środki pomogą zakupić sprzęt do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc dzieci i dorosłych z oddziałów pulmonologicznych. Wszystkim organizatorom darczyńcom, kwestującym, artystom, wolontariuszom, mieszkańcom w naszym regionie należą się ogromne brawa za wytrwałość, poświęcenie i chęć pomocy potrzebującym.

DZIELNICA URSUS

Zdjęcie organizatora

W sztabie #5385 kwestowało łącznie w dniu finału 131 wolontariuszy. Udało im się zebrać 171 039,10 zł! – Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze dochód z eSkarbonek, w których nasi wolontariusze zebrali około 30 000 zł. Czekamy na zaksięgowanie ostatnich wpłat – informują członkowie sztabu. Dotychczasowy rekord został na pewno pobity – w tym roku przekroczona została magiczna bariera 200 000 zł. Oczekiwane są jeszcze środki za 4 ostatnie aukcje Allegro – na moment pisania tekstu wpłaty z aukcji wyniosły 9 791,83 zł. A co w Ursusie można było w tym roku wylicytować? Oglądanie meczu Projektu Warszawa z Mistrzami Europy (3300 zł), lekcję tańca z siatkarzem Projektu Warszawa – Taylorem Averillem (1400 zł), piłkę Adidasa z Mistrzostw Świata w Katarze w 2022 roku z autografami piłkarzy Reprezentacji Polski (1130 zł), sushi i faworki przygotowane przez Zastępcę Burmistrza Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy Wiesława Krzemienia (630 zł), zestawy gadżetów Urzędu Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy, gadżety Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czy piłkę Adidasa Ekstraklasy z podpisami piłkarzy Legii Warszawa (510 zł).

Podobnie jak w latach ubiegłych organizowany był bezpłatny bieg dla 100 uczestników na dystansie 2 km w EkoParku przy ul. Gierdziejewskiego oraz impreza sportowo-rekreacyjna „Wielkie Granie” w Parku Czechowickim przy ul. Spisaka.  Licytacje ze sceny prowadził Zarząd Dzielnicy Ursus: burmistrz Bogdan Olesiński oraz zastępcy: Wiesław Krzemień i Kazimierz Sternik W wydarzeniu wzięła udział także OSP Ursus prezentując wóz strażacki.

DZIELNICA WŁOCHY

Organizatorzy postawili na wydarzenia sportowe zamiast wydarzeń kulturalnych. W hali sportowej OSiR Włochy przy ul. Gładkiej 18 odbył się Turniej Piłki Nożnej  ,,Gramy razem z WOŚP”. Wydarzenie otworzyli Jarosław Karcz – Burmistrz Dzielnicy Włochy i Dariusz Dziekanowski – Przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki m.st. Warszawy. W turnieju nie brakowało emocji i piłkarskich, nietuzinkowych akcji oraz pięknych bramek. W czasie jego trwania licytowane były również piłki oraz koszulki z podpisami uczestników spotkań pokazowych: Legii Warszawa, artystów polskich, TVN, Pectus. Największym zainteresowaniem cieszyły się te przekazane przez Dariusza Dziekanowskiego oraz zawodników Legii Warszawa. Koszulka Dariusza Dziekanowskiego została wylicytowana za kwotę 1650 zł! Mieszkańcy wylicytowali również noc pod gwiazdami z Karolem Wójcickim – za ponad 6 100 zł, studia MBA w Warszawskiej Wyższej Szkole Biznesu – za ponad 5 000 zł, filiżankę z Ćmielowa od Marszałek Senatu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – za ponad 2 900 zł, kalendarz Ministerstwa Aktywów Państwowych z autografem Jurka Owsiaka i ministra Borysa Budki – są tylko 2 sztuki na świecie – za ponad 900 zł. – Nie mamy jeszcze całkowitego rozliczenia Sztabu, także podane kwoty nie są kwotą ostateczną zebraną w Sztabie #5588 Włochy. Aukcje allegro zakończyły się 9 lutego, ale wpłaty mogą jeszcze wpływać do 2 tygodni. Spodziewamy się, że wynik będzie lepszy od zeszłorocznego, bo już wiemy, że pieniądze zebrane do puszek kartonowych przez wolontariuszy i do firmowych puszek stacjonarnych to ponad 119 000 zł. eSkarbona (czyli puszka elektorniczna), na którą składają się eskarbony wszystkich wolontariuszy i firm, które dołączyły do naszego Sztabu, to kwota 94 833 zł. Jeszcze nie znamy kwoty z allegro – relacjonowała dla nas Małgorzata Kink, rzeczniczka prasowa dzielnicy Włochy.

DZIELNICA BEMOWO

W tegorocznym finale WOŚP na Bemowie wzięło udział 235 wolontariuszy.  – Łącznie (ze wszystkimi licytacjami) zebraliśmy dla WOŚP na tegorocznej MotoOrkiestrze na Bemowie aż 594 180, 01 zł. Już 20 lat gramy na Bemowie w rytmie koni mechanicznych na terenie Autodromu przy Automobilklubie Polski – przekazała Natalia Walka, rzeczniczka prasowa dzielnicy Bemowo. Z tej okazji dla gości był duży tort na poczęstunek. Licytowane były m.in. liczne przejazdy z najszybszymi kierowcami w Polsce, fantastyczne gadżety i vouchery od partnerów wydarzenia, przelot helikopterem nad Warszawą, zaproszenie VIP dla dwóch osób od Burmistrzyni Dzielnicy Bemowo Urszuli Kierzkowskiej oraz Legii Sekcji Koszykówki na mecze Legii Kosz na hali OSiR Bemowo. Wśród licytacji o wyższych kwotach znalazły się: Wyjazd na zagraniczny mecz ligowy z Szymonem Marciniakiem – 20 tys. zł, limitowana felga z podpisami mistrzów kierownicy – 7 tys. zł oraz indywidualny trening z zespołem wyścigowym Mini na torze Poznań –  7 tys. zł. W Busie krwiodawstwa zebranych zostało 20 litrów krwi. Dzieci mogły wziąć udział w warsztatach naukowych w laboratorium, pojeździć na gokartach elektrycznych a także, pod okiem instruktora spróbować swoich sił na motocyklu. Każdy mógł spróbować szczęścia w Loterii z nagrodami. Wieczorem niebo nad Bemowem rozświetlił specjalny pokaz laserów – Światełko do nieba.

OŻARÓW MAZOWIECKI

Na ulice miasta i gminy w Dniu Finału wyszło 24 wolontariuszy. Do puszek zebrali 25 989,65 zł, a do eSkarbonek 2 710  zł. Łącznie zebrana kwota wyniosła 28 699,65 zł i jest niestety niższa od zeszłorocznej – podsumowała Renata Kwiatkowska z Ożarowa Mazowieckiego. Ale przecież liczą się chęci i piękna atmosfera. Wśród najwyżej wylicytowanych przedmiotów znalazły się: voucher na podróż kamperem (od Kamperstacji) za 2225 zł; voucher na kolację z Burmistrzem Ożarowa Mazowieckiego Pawłem Kanclerzem w Restauracji George Sand w Hotelu Mazurkas za kwotę 1325 zł oraz zabytkowy konny karawan pogrzebowy, podarowany przez darczyńcę (mieszkańca gminy) za kwotę 1225 zł. W dniu Finału w sztabie nie brakowało, jak w poprzednich edycjach, koncertów, występów, pokazów, animacji, stoisk, np. z ciastkami.

PIASTÓW

Tu kwestowało 70 wolontariuszy. W ramach Sztabu działało także 10 puszek stacjonarnych i firmowych – stały w przedszkolach, szkołach, bibliotece i firmach. – Do puszek fizycznych zebraliśmy 95 780 zł. W ramach e-skarbonek wolontariusze zgromadzili 27 050 zł. Oznacza to, że łączna kwota wynosi 122 830 zł – cieszy sięKrzysztof Paczkowski, Szef Sztabu #7372 Hufiec ZHP Piastów. Nie zabrakło licytacji. Większość z nich, w tym te najważniejsze, odbywały się na Allegro, część na żywo. – Jesteśmy wdzięczni za wsparcie przez Półki do Spółki, które jak zwykle włączyły się znacznie w granie na rzecz Orkiestry. Przekazali oni mnóstwo książek (wszystkie z autografami autorów), które odpowiadają za lwią część kwoty zebranej z licytacji. Przede wszystkim warte wspomnienia są książki „Cztery pory magii” (Aneta Jadowska, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Milena Wójtowicz) oraz „Wszystko w porządku” (Szymon Hołownia, Marcin Prokop) oraz wyjście do Teatru z Chochlikiem Kulturalnym  których licytacja zakończyła się kolejno na kwotach 630, 560 oraz 487 zł. Jeden z wolontariuszy przekazał na licytację dwa zabytkowe rowery – „Czajkę” i „Jubilata”- poszły za kolejno 430 i 515 zł. Wśród licytowanych przedmiotów znalazły się, między innymi, gadżety WOŚP, ale przede wszystkim, vouchery i przedmioty przekazane przez Piastowian oraz piastowskie firmy i przedsiębiorstwa, za co piastowski sztab jest niezmiernie wdzięczny. – Czekamy jeszcze na opłacenie wszystkich wygranych aukcji internetowych, ale już wiemy, że kwota przekroczy 15 000 zł. Jeżeli chodzi o kwotę uzbieraną podczas tegorocznego Finału, możemy powiedzieć, że odnieśliśmy znaczny sukces. Licząc łącznie kwotę zebraną z puszek, e-skarbonek i licytacji, pobiliśmy nasz zeszłoroczny rekord o zawrotne 30 000 zł. Finałowi towarzyszyły wydarzenia w Miejskim Ośrodku Kultury: występy artystyczne piastowskich przedszkoli (nr 1 i nr 3), lokalnych artystów (Daniel Bożewski, projekt Fela, Małgorzata Mission) oraz Gromady Zuchowej „Wilczy Trop”, wymiany Półek do Spółek oraz Gratów z Chaty, Eko-strefa oraz stoisko z rękodziełem zuchów z Gromady Zuchowej „Dzielni Apacze”. Pomiędzy występami odbywały się licytacje gadżetów związanych z WOŚP.W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piastowie zarówno przed, jak i w dniu Finału wolontariusze zbierali pieniądze do puszek podczas kiermaszu książek i prac na szydełku, a także podczas dwóch spotkań z grami planszowymi organizowanymi przez firmę „Przyczółek” (nowe wydarzenie w tym roku), Piastowski Klub Planszówkowy oraz 150 Mazowiecką Drużynę Wielopoziomową „Chindits”. – Dzień finałowy zakończyliśmy tortem od cukierni Olczak przed budynkiem Hufca Piastów, który pełnił rolę siedziby Sztabu – szczegółowo opowiedział Krzysztof Paczkowski

MICHAŁOWICE

W gminie kwesty odbywały się w trzech sztabach: w Komorowie, Nowej Wsi i Michałowicach. Z puszkami chodziło aż 250 wolontariuszy. Na moment oddania tekstu nie otrzymaliśmy jeszcze ostatecznie potwierdzonej kwoty ze wszystkich sztabów – deklarowana wynosi blisko 269 000 tys. zł i zdecydowanie jest to kwota rekordowa!!!  W Michałowicach vouchery podczas licytacji osiągały najwyższe kwoty, np. Skoda na weekend z pełnym bakiem (za 750 zł) albo Przejazd WKD w kabinie maszynisty (za 500 zł). Wydarzeniu, jak co roku, towarzyszyły warsztaty, kawiarenka, zajęcia fitness oraz kiermasz gier i książek. Fundacja DKMS również była z nami obecna w tym roku – można było zostać dawcą szpiku kostnego. Zorganizowany został także pokaz motorów – opowiedziała Magdalena Nowak-Segieta Podinspektor z Referatu Promocji i Polityki Informacyjnej gminy Michałowice. A co działo się w Nowej Wsi?  Licytowane były przedmioty przekazane przez Fundacje WOŚP oraz przez rodziców uczniów. Dominowały Voucher na różne usługi kosmetyczne, medyczne czy artystyczne oraz rękodzieło. Uczestnicy mogli wziąć udział w balu dla maluchów oraz zabawie tanecznej. Działała kawiarenka. Szczęściarze wygrywali podczas loterii fantowej. Zainteresowaniem cieszył się kiermasz rękodzieła oraz stoisko :Zaadoptuj  misia”. W Komorowie wylicytowano mnóstwo przedmiotów, np. gadżety  WOŚP, czy koszulki – jedna z koszulek została sprzedana za 500 zł; voucher „Spływ kajakowy” (wylicytowany za 1000 zł); voucher „Apartament w Węgorzewie” (za 700 zł); voucher „Muffinkowo” (za 400 zł); voucher „Super Prezenty” Kręgle Warszawa podarowany przez Wójt Małgorzatę Pachecką i Radnych Gminy Michałowice (Beatę Rycerską i Macieja Polarczyka) wylicytowany za 320 zł; voucher „Stara Cukiernia” (za 300 zł a drugi za 280 zł);plakat siatkarzy (za 320 zł); piłki z autografem Igi Świątek (za 300 i 250 zł); chusta robiona ręcznie na szydełku (za 250 zł); obraz Wilk (za 300 zł). Wydarzenia, które towarzyszyły podczas 32. Finału, to poza licytacjami, występy klasowe, pokazy wokalne i taneczne uczniów. Na scenie posłuchać było można koncertu w wykonaniu zespołu „POZYTYWNIE  NASTROJONE”, zespołu „RAZEM Z PASJĄ” czy obejrzeć występ Nauczycieli ZSO w Komorowie Żywiołowo zrobiło się podczas pokazu tanecznego formacji „DANCE IMPERIUM”.

Tradycyjnie była kawiarenka z domowymi wypiekami, stoiska z pierniczkami , ciasteczkami, „przydasiami” i książkami, jak również pracami plastycznymi uczniów. Uruchomione zostały pokazy chemiczne i stanowisko malowania najmłodszym buziek. A atrakcją sportową okazał się w Komorowie IV bieg charytatywny dla WOŚP pod hasłem „BIEGNIJMY PO ZDROWIE NA 32. FINAŁ WOŚP”

BRWINÓW

Zebrano imponującą kwotę 111 085, 27 zł, czyli ponad 27 tys. zł więcej niż w zeszłym roku. Impreza została zorganizowana w brwinowskiej Hali Sportowej. Były stoiska przygotowane przez Radę Rodziców ZSO, gdzie można było kupić wszelkie różności. Przed wejściem druhowie z OSP częstowali pyszną grochówką, a w kawiarence można było wypić kawę i zjeść słodkości. Na licytacje wystawione były wyjątkowe przedmioty i usługi,  a wśród nich także możliwość przejażdżki służbowym maluchem z burmistrzem Brwinowa Arkadiuszem Kosińskim. Ostatecznie zwycięzca aukcji internetowej wsparł fundację kwotą 1 435 zł.

BABICE STARE

Sztab nr 5299 z jego szefem Markiem Biardą działał w Sali Widowiskowej domu kultury w obecności Sławomira Sumki – wójta gminy oraz Janusza Czai – gospodarza miejsca i prowadzącego finał. Muzycznym akcentem powitał publiczność chór VOCALOVE pod dyrekcją Piotra Hajduka. W holu roiło się od atrakcji dla najmłodszych: gier planszowych, kiermaszu słodkości, pokazów przygotowanych przez EDU FUN Academy. Pełne emocji sportowych stoisko zapewnił  Babicki Klub Futbolu Stołowego. Młodzieżowe Centrum Wolontariatu z chętnymi dziećmi przygotowywało biżuterię z koralików. Dorośli mogli zgłosić się jako dawcy szpiku DKMS. Lemoniadą częstowało Koło Gospodyń Wiejskich z Wojcieszyna. Gorącą grochówkę zapewniła restauracja Hedera. Gminna Biblioteka przygotowała kiermasz książek. Wśród licytowanych przedmiotów były oczywiście gadżety WOŚP, ale i voucher na jazdę toyotą Hilux na torze Modlin, voucher do Manufaktury Pączków i inne. Koszulka Roberta Lewandowskiego z jego autografem, dar od Starosty Jana Żychlińskiego, została wylicytowana za 13 000 zł! Pomiędzy licytacjami na scenie wystąpili m. in: tancerze Dance to the Beat oraz Dance to the Beat Junior z Happy Dance Studio, pokaz akrobatyki sportowej klubu Akrosfera, a także pokaz mody uczestników zajęć „Szyciologia” czy pokaz Capoeiry. I tutaj Finał WOŚP tradycyjnie  zakończył się „Światełkiem do nieba”.

BŁONIE

Co istotne, Sztab WOŚP w Błoniu działa od 30 lat! Podczas 32. Finału 60 wolontariuszy zbierało do puszek w Błoniu, Zaborowie i Lesznie. – W tym roku zebraliśmy ponad 250 000 zł i 22 litry krwi. W roku ubiegłym zbiórka zakończyła się na kwocie 220 000 zł i 31 litrach krwi. Najważniejszym przedmiotem na licytacji w naszym sztabie było Złote Serduszko WOŚP nr 74, które zostało wylicytowane przez błońskich przedsiębiorców i mieszkańców Błonia za kwotę 26 000 zł, a następnie przekazane do Muzeum Ziemi Błońskiej wraz z koszulkami szefa Sztabu i gadżetami orkiestry z lat ubiegłych. Kolejny wartościowy przedmiot to komplet zegarków marki Błonie z logo WOŚP, które zostały zlicytowane za 6 500 zł.  Jeszcze jedna perełka na licytacji to limitowana oprawka na okulary Jurka Owsiaka za 3550 zł. Wydarzeń w Błoniu było bardzo dużo. W Centrum Kultury występy dzieci i młodzieży, pokaz pierwszej pomocy, koncerty i kiermasze. W Centrum Sportu wydarzenia sportowe, kiermasze i zabawy dla najmłodszych. W I L.O.  turnieje sportowe, Nordic walking, Morsowanie – zrelacjonowała dla nas Helena Szymańska – zasłużona, wieloletnia koordynatorka błońskiego Sztabu WOŚP.

Zebrała Agnieszka Gorzkowska

MS nr 2/2024, 22 lutego 2024 r.