POWIAT WARSZAWSKI ZACHODNI

Zapraszamy do udziału w 9. edycji akcji krwiodawstwa DAR SERCA!

W tym roku wyjątkowo akcja odbędzie się 16 maja 2024 w czwartek. Ambulans będzie czekał na krwiodawców na parkingu przy budynku Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego w godz. 9.00–13.00.

Dla krwiodawców zapewniamy posiłek regeneracyjny oraz upominki w postaci gadżetów.

Osobie oddającej krew przysługuje także zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych w dniu, w którym oddaje krew, oraz w dniu następnym, a także na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi.

Warto oddać krew, gdyż to bezcenny lek, którego mimo postępu w nauce nie udało się wytworzyć syntetycznie. Jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, lecz także osobom cierpiącym na szereg poważnych chorób. Przetaczana podczas transfuzji oraz podawana w postaci przetworzonych preparatów, ratuje życie i zdrowie.

Więcej oddanej krwi to więcej uratowanych ludzi, więcej operacji ratujących życie, więcej radości, że ktoś jest jeszcze z nami. Każdy może się do tego przyczynić. Ci co mogą i ci co nie mogą oddawać krew. Jedni oddając, a drudzy wspierając informacyjnie, motywując, mobilizując innych do oddawania krwi.

Kto może zostać dawcą krwi?

Krew może oddać każda zdrowa osoba w wieku 18–65 lat (pierwszorazowym dawcą można zostać do 60 lat), o wadze ciała powyżej 50 kg. Przy kwalifikacji uwzględnia się również proporcje wzrostu i wagi ciała. Dawca powinien również władać językiem polskim w stopniu umożliwiającym samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza dawcy i pytań związanych z wywiadem lekarskim.

Pamiętajcie o zabraniu dowodu osobistego !

Organizatorami akcji są: Powiat Warszawski Zachodni, Klub HDK Strażak z Błonia i Zarząd Oddziału Rejonowego Warszawskiego Zachodniego PCK.

MS 4/2024, 25 kwietnia 2024