POWIAT WARSZAWSKI ZACHODNI

Nie nowotworom u dzieci!

Mobilna klinika Fundacji Ronalda McDonalda przed Starostwem

Pod koniec września przed gmachem Starostwa Powiatowego w Ożarowie Mazowieckim zaparkował autobus – ambulans Fundacji Ronalda McDonalda. Fundacja realizuje ogólnopolski program profilaktycznych badań USG wśród dzieci.

W ciągu dwóch dni przebadano 140 małych pacjentów w wieku od 9 miesiąca do 6 roku życia. Niestety nawet już u tak małych dzieci występują problemy onkologiczne, warto zatem badać się, aby jak najwcześniej zapobiegać rozwojowi choroby.

– Współpracę z Fundacją McDonalda prowadzimy już od 5 lat – mówi Starosta Warszawski Zachodni Jan Żychliński. Badania prowadzone są bezpłatnie, a ich wyniki wraz z opisem wydawane są od razu po ich zakończeniu. Zainteresowanie tym programem jest bardzo duże. W tym roku lista małych pacjentów zapisanych na badania szybko została zapełniona, a jeszcze ponad 20 dzieci trafiło na listę rezerwową. Mobilna klinika kompleksowo badała: tarczycę, węzły chłonne, jamę brzuszną, nerki i inne organy. Stwierdzonymi nieprawidłowościami zajmują się już lekarze onkolodzy. Zachęcam wszystkich Państwa do udziału w profilaktycznych badaniach również w przyszłości – powiedział starosta.

Zdaniem lekarzy ok. 70% dorosłych pacjentów diagnozuje się zbyt późno. Choroby onkologiczne są drugą ilościowo przypadłością naszego społeczeństwa po chorobach układu krążenia. W wielu przypadkach o możliwościach skutecznego wyleczenia choroby decyduje szybka diagnoza. Może zatem warto nawyki profilaktycznych badań w różnych dziedzinach wprowadzać już u małych dzieci. Miły kontakt z lekarzami w dzieciństwie może procentować w dorosłym życiu.

PWZ

MS 18/2022, 20 października 2022