KulturaURSUS

Za oknem deszcz, a na sali widowiskowej hawajski klimat

Tego dnia wieczór DK „Portiernia” wypełnił się duchowym dziedzictwem pewnych malowniczych wysp leżących na Pacyfiku. Mowa oczywiście o Hawajach, a ich magii widzowie mogli doświadczyć na wydarzeniu w ramach cyklu „Wielokulturowość w Ursusie”.

W odległą podróż nad Ocean Spokojny zabrała nas MOC ALOHA – szkoła tańca hawajskiego wraz z charyzmatyczną założycielką grupy Małgorzatą Szokalską. Hawajską pracą z ciałem zajmuje się od 2003 roku, gdy do Polski zaczęła przyjeżdżać nauczycielka z Hawajów – Susan Pa’iniu Floyd. W kolejnych latach brała udział w wielu jej kursach oraz ukończyła nawet szkolenie trenerskie na Hawajach, gdzie była osiem razy, by pogłębiać wiedzę o tamtejszej kulturze i szamaniźmie.

Małgorzata Szokalska bardzo interesująco opowiadała – opierając się na prezentacji – o powulkanicznym archipelagu hawajskim, który ma aż 2400 km długości. Prezentacja przeplatana była tańcami, z których słyną wyspy: Hawai’i, Oahu, Kauai, Molokai, Lānai, Maui, Niihau i Kahoolawe oraz kilkanaście mniejszych wysepek, a także gór podwodnych. Tancerki przebierały się w oryginalne hawajskie stroje aż 7 razy. Tańczyły solo i w grupie – boso, wykorzystując również oryginalne instrumenty wykonane z tykwy. W ten sposób goście poznali różnice dzielące różne wyspy: zwyczaje, wygląd plaży, atrakcje turystyczne jedynego w USA stanu leżącego wyłącznie na wyspach.

Jak na każdym wydarzeniu z cyklu „Wielokulturowość w Ursusie”, nie mogło zabraknąć wyśmienitego poczęstunku przygotowanego przez profesjonalnego kucharza – przyjaciela naszej placówki Pana Jerzego Dobczyńskiego i nasze wolontariuszki. Sałatki z owoców egzotycznych, 10 tart i hawajskie rogaliki – to wszystko czekało na uczestników wydarzenia.

W organizacji pomogli wolontariusze skupieni wokół Ireny Jarzębak: Wanda Sawicka, Halina Góraj, Anna Kuczyńska, Janina Ulanowska, Grażyna Lechowska oraz Nikolas Gawinecki – lat 15.

To nie ostatni klimatyczny wieczór, podczas którego można było doświadczyć odległego od nas świata pełnego głębokiej duchowości, kolorów i tradycji.

Agnieszka Gorzkowska

MS 5/2023, 29 czerwca 2023

Serdecznie dziękuję za zaangażowanie wolontariuszom dorosłym i młodzieżowym oraz Panu Jerzemu Dobczyńskiemu, który nieodpłatnie, wielokrotnie dostarcza pęki róż do dekoracji naszej kawiarenki oraz słodkie przekąski dla gości „Wieczorów Wielokulturowości”.
Irena Jarzębak