PIASTÓWSOLIDARNI Z UKRAINĄ

Z Piastowa do Lwowa

26 maja w południe pod budynek Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena w Piastowie podjechał ciężarowy samochód. Po chwili przez okno z tyłu gmachu młodzi ludzie zaczęli podawać tekturowe pudła, które były odbierane przez grupę osób ustawionych jedna za drugą i metodą „podaj dalej” paczki docierały do samochodu, z którego były odbierane i układane wewnątrz.

W opisanej grupie osób znajdował się burmistrz Piastowa Grzegorz Szuplewski, dyrektor zespołu szkół Jarosław Stolarski, przedstawiciele wielkich firm CAT i Avon oraz uczniowie m.in. klasy mundurowej. Odbywał się tam załadunek darów dla potrzebujących Ukraińców – ofiar wojny.

Głównym darczyńcą była firma Avon Operation Polska Sp. z o.o. (Avon Products to przedsiębiorstwo o zasięgu ogólnoświatowym, zajmujące się produkcją i dystrybucją kosmetyków). Małgorzata Borowiec, przedstawicielka firmy Avon z Garwolina, przekazała informacje o dzisiejszej operacji w Piastowie: – Dzisiaj, w tym cudownym dniu, przekazujemy pakiet kosmetyczno–ubraniowy produktów naszej firmy, żeby wesprzeć społeczność ukraińską zarówno na terenie Piastowa, ale też grupę docelową, która jest za naszymi granicami. Te produkty będą przewiezione w okolice Lwowa. Mamy ogromną przyjemność pokazać nasze serce jako firmy, która nie tylko jest producentem, ale wspiera również lokalne społeczności, a teraz mamy możliwość wsparcia ludzi będących w potrzebie z powodu okropnej wojny. My, jako Avon, nie od dzisiaj prowadzimy działania wspierające lokalne społeczności.

Zapytałem Jarosława Stolarskiego, dyrektora Zespołu Szkół im. Fridtjofa Nansena w Piastowie o udział szkoły w tym przedsięwzięciu.

– Dzięki uprzejmości firmy Avon i współpracy z miastem Piastów otrzymaliśmy 10 palet ubrań dla osób potrzebujących na Ukrainie. Firma przekazała ubrania dla kobiet i mężczyzn, paletę kosmetyków i paletę środków do higieny osobistej.

My część darów rozdysponowaliśmy dla młodzieży ukraińskiej, która uczęszcza do naszej szkoły. Jest u nas w liceum oddział ukraiński, który liczy 36 osób oraz osoby, które są w klasach, ponieważ lepiej znają język polski. Wychowawczynią klasy ukraińskiej, która uczy się według własnego programu, jest nauczycielka z Ukrainy, nawiasem mówiąc poliglotka. Klasa ma tygodniowo 12 godzin języka polskiego, uczą się też języków: rosyjskiego, angielskiego i niemieckiego. Wszystkie dzieci mieszkają w powiecie pruszkowskim.

Kiedy zaczęliście przyjmować Ukraińców do szkoły?

– Zaraz po wybuchu wojny, kiedy uchodźcy zaczęli do nas przybywać. Pan Starosta Pruszkowski, Krzysztof Rymuza w kwietniu 2022 roku podjął decyzję o utworzeniu klasy dla osób z Ukrainy. Nauczycielka z Ukrainy przyjechała do nas jednym z pierwszych transportów, starosta sfinansował dla niej etat i od tego czasu uczy dzieci języków. Wszyscy uczniowie po upływie roku porozumiewają się komunikatywnie w języku polskim.

Bardzo szybko zintegrowali się z polskimi uczniami, nie ma żadnych barier ani konfliktów.

Ponieważ widzę tutaj młodych ludzi w mundurach, korzystając z okazji zapytam Pana Dyrektora o klasy mundurowe, które od kilku lat są w tej szkole.

– 1 września 2018 roku szkoła rozpoczęła współpracę z Ministerstwem Obrony Narodowej, ponieważ została objęta pilotażowym programem dla klas mundurowych. Program jest realizowany w technikum. Od września będziemy mieli też klasę policyjną z nauką obsługi dronów. W tej klasie będzie specjalizacja – technik robotyki. Oczywiście nie będą musieli po ukończeniu szkoły pracować w Policji. Mogą iść do każdej innej służby. Mamy porozumienie z producentem dronów dla wojska z Bydgoszczy, w wyniku którego szkoła zostanie wyposażona w odpowiedni sprzęt. My dostaniemy oczywiście drony w wersji nie uzbrojonej.

Nasze klasy mundurowe cieszą się niezwykłą popularnością. Zgłasza się nawet 4–5 osób na jedno miejsce.

Krzysztof Gontarczyk – Kierownik Działu Dystrybucji Krajowej i Działu Obsługi Klienta CAT w Duchnicach poinformował, że CAT współpracuje od wielu lat z Zespołem Szkół w Piastowie. Jesteśmy operatorem logistycznym. Firma ma też dział magazynowania i dział spedycji. Szkoła dostarcza nam praktykantów, uczniów, którzy w ramach miesięcznych praktyk pracują w firmie CAT Polska, a my staramy się odwdzięczać. Jeżeli są potrzebne jakieś materiały pakowe do takich, jak ta akcji, czy transport towarów, to zawsze jesteśmy do dyspozycji. Nasza firma ma swój oddział w Ukrainie, przewieziemy ten towar między Polską a Litwą i dostarczymy na miejsce przeznaczenia. Najpierw paczki dostarczymy do Duchnic, tam towar będzie przeliczony, spaletyzowany, zabezpieczony. Dwa razy w tygodniu mamy kursy do Ukrainy, więc w ciągu 2–3 dni ładunek będzie na miejscu, w Czajce pod Kijowem. Tam będzie rozładowany i zostanie dostarczony na miejsce docelowe, do Lwowa. Wszystkie koszty my pokrywamy.

Tekst i zdjęcia Jacek Sulewski

MS 5/2023, 29 czerwca 2023