BRWINÓW

Wśród najlepszych – ogród botaniczny i pałac w Brwinowie

Gmina Brwinów zbiera wyróżnienia w prestiżowych konkursach. Burmistrz Arkadiusz Kosiński w ostatnich tygodniach odbierał je m.in. za utworzenie ogrodu botanicznego oraz rewitalizację zabytkowego pałacu.

W konkursie Innowacyjny Samorząd, który zorganizowała Polska Agencja Prasowa, eksperci oceniali 244 projekty zgłaszane przez miasta i gminy z całej Polski. W ocenie uwzględniającej nowatorstwo w skali kraju i rezultaty zastosowanych rozwiązań brwinowski ogród botaniczny musiał wypaść dobrze. Jest to bowiem unikatowe miejsce w skali regionu. Otwarty w marcu 2021 r. i założony od podstaw ogród oferuje wiele możliwości ciekawego spędzenia czasu, a także tworzy enklawę sprzyjającą bioróżnorodności. Liczne stanowiska edukacyjne umożliwiają poszerzenie wiedzy przyrodniczej, mały plac zabaw służy najmłodszym, a przestronna altana zapewnia gościom ochronę od deszczu czy palącego słońca. Spacer po ogrodzie botanicznym można połączyć z przechadzką po sąsiadującym z nim zabytkowym parku. Alejkami dojść można również do ul. Pałacowej, gdzie uwagę przyciąga nowa siedziba Gminnego Ośrodka Kultury w Brwinowie. Brwinowski Pałac Kultury – jak nazywany jest przez mieszkańców miasta – przeszedł gruntowny remont i odzyskał dawny blask.

Rewitalizacja pałacu została wyróżniona w konkursie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków jako godny naśladowania przykład adaptacji zabytkowego obiektu. Wyniki ogólnopolskiego konkursu „Zabytek Zadbany” zostały ogłoszone 20 czerwca 2023 r. Burmistrz Arkadiusz Kosiński odebrał dyplom oraz pamiątkową tabliczkę ze znakiem Błękitnej Tarczy z rąk sekretarza stanu w MKiDN Jarosława Sellina, natomiast obecność pałacu w Brwinowie w gronie wyróżnionych jest niewątpliwie powodem do dumy dla mieszkańców oraz wielką satysfakcją dla wszystkich, którzy mieli swój udział w pozyskaniu pałacu dla gminy oraz jego późniejszej rewitalizacji.

– Konkurs może być inspiracją do podejmowania podobnych działań przez innych – zaznaczyła Katarzyna Zalasińska, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

UG Brwinów

MS 5/2023, 29 czerwca 2023