BRWINÓWDla mieszkańców

Portrety w maseczkach

Do połowy lutego w dworku Zagroda w Brwinowie oglądać można wystawę „Zamaskowani”, na którą składa się 15 fotografii wykonanych w czasie pandemii przez Tomasza Truszkowskiego.

Towarzystwo Przyjaciół Brwinowa zaprasza na wystawę zdjęć Tomasza Truszkowskiego, absolwenta LO w Brwinowie (matura ’92) oraz Wydziału Filmu i Fotografii Wyższej Szkoły Sztuki i Projektowania w Łodzi, nagradzanego za prace fotograficzne m.in. na Międzynarodowym Konkursie Fotografii Cyfrowej  Cyberfoto w 2012 r.

Zdjęcia pokazywane w dworku Zagroda są portretami osób w maskach, które podczas trwającej od dwóch lat pandemii stały się już elementem codzienności. Maska kryje połowę twarzy, ukrywa mimikę i utrudnia rozpoznanie innych ludzi, a jednak fotografie pokazują, że ponad nią można też pokazać swoją osobowość oraz wyrazić wiele emocji spojrzeniem.

Pierwsze zdjęcia powstawały na początku lockdownu na warszawskim Ursynowie. W kwietniu 2020 r. stanęło w moim przyblokowym ogródku tło i krzesło, na które zapraszałem sąsiadów i znajomych. Goście wchodzili przez furtkę, ja wychodziłem na balkon i z zachowaniem bezpiecznej odległości rozmawialiśmy czasami krótką chwilę, czasami godzinami, a ja przy okazji fotografowałem, pozostawiając modelom całkowitą swobodę w pozowaniu. Efekt był na tyle satysfakcjonujący, że do pozowania udało mi się namówić również osoby znane. W ten sposób powstały niepozowanie portrety czasów pandemii. Obecnie w swoim zbiorze mam zdjęcia ponad osiemdziesięciu osób – opowiada Tomasz Truszkowski. 

Wystawę można oglądać w dworku Zagroda przy ul. Grodziskiej 57 w Brwinowie od poniedziałku do piątku w godz. 9–15. Finisaż planowany jest wstępnie w połowie lutego, o ile nie pojawią się obostrzenia uniemożliwiące takie spotkanie.

UG Brwinów

Mocne Strony, styczeń 2022