URSUS

XV Festiwal Poezji Słowiańskiej 2022

W Ośrodku Kultury „Arsus” 18 października 2022 r. odbyło się jedno z zapowiadanych spotkań poetyckich zorganizowanych w ramach XV Festiwalu Poezji Słowiańskiej. Udział w nim wzięli zagraniczni i polscy twórcy literatury.

Swoją poezję zaprezentowali: Łyczezar Seliaszki – poeta z Warny, Ewa Zeleny z Węgier, Rahela Schancer z Izraela, Alina Lassota z Litwy, Enromi Stationis z Grecji oraz Jan Rychner z Warszawy, który był organizatorem wydarzenia. Wieczór poprowadził znany literat Bogdan Falicki. Oprawę muzyczną przygotował bard Jacek Boduła.
Współorganizatorem Festiwalu był Kwartalnik Literacki „POEZJA dzisiaj”, a gospodarzem wydarzenia – Bogusław Łopuszyński, dyrektor OK „Arsus” i członek Klubu Literackiego „Metafora”, którego spotkania również odbywają się w „Arsusie”.

Prowadzący zaprezentował najnowszy, 153 numer kwartalnika „Poezja dzisiaj”, w którym można zapoznać się m.in. z wierszami uczestników festiwalu.

W czasie spotkania nawiązała się rozmowa o zmarłym w 2010 r. Wojciechu Siemionie, którego jeden z obecnych poetów nazwał „poetą słowa”, niektórzy uważają, że największym. Zebrani z radością usłyszeli, że jego dworek w Petrykozach, który spłonął, zostanie odbudowany przez syna artysty. Bogusław Łopuszyński wspominał wspaniały czas, kiedy gościł w Petrykozach oraz opowiedział o związkach mistrza Siemiona z „Arsusem”.

Z kolei Bogdan Falicki wspomniał moment, kiedy będąc 22-letnim, młodym poetą miał szczęście usłyszeć swój wiersz czytany przez Wojciecha Siemiona i oniemiał, w jaki sposób mistrz słowa odmienił jego utwór, którego w pierwszej chwili sam nie poznał.

Były też rozmowy o cenzurze, a może jej braku, o zdolnościach poetów Anno Domini 2022 i jeszcze o sprawach, znanych tylko poetom. Szczególnie tym nieco starszym.

Na zakończenie dyrektor Łopuszyński zaprezentował film z piosenką o Ursusie specjalnie napisaną i wykonaną przez nieżyjącego już niestety Staśka Wielanka.

MS 20/2022, 24 listopada 2022

Fot. Jacek Sulewski