BEMOWO

Bemowo poznaje historię Ursusa

Akadamia bemowskiego seniora

17 listopada, jak co czwartek seniorzy z Bemowa spotkali się w Bemowskim Centrum Kultury przy ul. Górczewskiej 201, w ramach Akademii Bemowskiego Seniora (bezpłatne wykłady dla seniorów organizowane przez Urząd Dzielnicy Bemowo).

Tym razem seniorzy poznawali historię Ursusa – sąsiedniej dzielnicy, która jeszcze przed 1977 r. była samodzielnym miastem. To właśnie tam mieszkali m.in. prezydent Stanisław Wojciechowski i premier Władysław Grabski. Miejscowość była znana także z produkcji traktorów oraz robotniczego protestu w 1976 roku. Uważni słuchacze dowiedzieli się o historii Batalionu „Miotła”, który ma swoją ulicę na Bemowie niedaleko pl. Kasztelańskiego. Te i inne ciekawostki zaprezentował historyk, redaktor Jerzy Domżalski, członek Towarzystwa Miłośników Historii, partnera Akademii Bemowskiego Seniora. W ramach tego mini cyklu ABS pod nazwą „Sąsiedzi Naszej Dzielnicy” słuchacze poznali już nie tylko dzieje dzielnicy wywodzącej swoją nazwę z „Quo Vadis”, ale poszerzyli swoje wiadomości o historię dzielnicy Włochy, a także inne ciekawostki dotyczące Ogrodów Ulrycha położonych niedaleko Bemowa, tuż za torami kolejowymi.

Wcześniej słuchaczy przywitał wiceburmistrz Mariusz Wajszczak zapraszając na następny wykład, w czwartek  24 listopada poświęcony lekom i ich suplementom.

UD Bemowo

MS 20/2022, 24 listopada 2022