URSUS

Węgierski wieczór przyciągnął wielu gości

Cykl „Wielokulturowość w Ursusie” zdobywa coraz większą popularność

Wiosną przyciąga nas Budapeszt i wyprawa przez największe tereny stepowe w zachodniej Europie. Latem – Balaton i ogromne aquaparki. Zimą – gorące termy i miasteczka o śródziemnomorskim mikroklimacie. Jesienią – winnice Egeru czy Tokaju i spektakularne zamki. Środowy wieczór 16 listopada br. w Domu Kultury „Portiernia” stał się dobrą okazją, by przyjrzeć się z bliska najpiękniejszym miejscom i największym atrakcjom kraju Madziarów.

Węgierski wieczór zainaugurowała prelekcja Gábora Lagzi – węgierskiego historyka i polonisty, dyplomaty, wykładowcy na Uniwersytecie w Debreczynie i Uniwersytecie Pannon w Veszprém; od 2020 r. dyrektor Instytutu Liszta – Węgierskiego Centrum Kultury w Warszawie. Zabrał widzów w wieloaspektową podróż do naszych południowych sąsiadów. Tłumnie zebrani Goście – w tym zastępca burmistrza dzielnicy Ursus Kazimierz Sternik i dyrektor Ośrodka Kultury „Arsus” Bogusław Łopuszyński – zapoznali się z ciekawostkami o języku węgierskim, gastronomii, winach i architekturze miast węgierskich. Dowiedzieli się m.in. o najważniejszych postaciach dla Węgów, np. św. Stefanie – pierwszym królu i założycielu państwa węgierskiego. – Zakon Paulinów przybył do Polski właśnie z Węgier – opowiadał Gábor Lagzi. Jedna z 3 największych synagog na świecie znajduje się właśnie na Węgrzech przy ul. Dohany w Budapeszcie. Przed II wojną światową mieszkało w tym mieście aż 200 tysięcy Żydów.

Królową węgierskiego stołu jest papryka, a daniem numer „1” langosz – płaski drożdżowy placek, smażony na głębokim oleju podawany najczęściej z czosnkiem, śmietaną i serem. Inną potrawą, trudną do przyrządzenia, jest zupa rybna halászlé z kociołka. Któż z nas nie jadł leczo? Węgrzy dodają do niego, poza pomidorami i papryką, jajko.

W drugiej części spotkania sceną zawładnęła zjawiskowa Justyna Reczeniedi – śpiewaczka operowa (sopran liryczno-koloraturowy) – ostatnia uczennica słynnej Bogny Sokorskiej – „Słowika Warszawy”. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie śpiewu prof. Zdzisławy Donat (dyplom z wyróżnieniem). Zachwyca swoim głosem publiczność na całym świecie. Artystce towarzyszyła znakomita pianistka Małgorzata Piszek – od 1988 roku pracuje w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W interpretacji duetu mogliśmy usłyszeć węgierskie pieśni ludowe oraz utwory takich kompozytorów jak Zoltán Kodály, Fryderyk Chopin czy Karol Szymanowski.

Na finał publiczność została porwana wykonaniem Czardasza z operetki „Księżniczka czardasza” węgierskiego kompozytora Imre Kálmána.

Ukoronowaniem wydarzenia był poczęstunek złożony ze smakowitych potraw przygotowanych przez węgierską restaurację Kociołek i Wino. Za słodkości przygotowane z serca odpowiedzialne były niezastąpione wolontariuszki pod wodzą instruktor Ireny Jarzębak.

Agnieszka Gorzkowska

MS 20/2022, 24 listopada 2022

Już 14 grudnia w DK „Portiernia” kolejna odsłona „Wielokulturowości w Ursusie”. O godz. 18:00 dziennikarz i podróżnik Michał Szulim opowie o oryginalnych zakątkach Europy. Na scenie wystąpi zespół PLATEAU z programem „Od Grechuty do Cohena”.