KulturaOK ArsusURSUS

Artystyczna wizja przyszłości

XIV Biennale Sztuki Ursusa, Warszawy i Regionu Mazowieckiego –  FUTURE

12 czerwca 2021 w Galerii Sztuki Współczesnej Ad-hoc, w Ośrodku Kultury Arsus przy ul. Traktorzystów 14 w Warszawie miał miejsce wernisaż czternastego już Biennale Sztuki Ursusa, Warszawy i Regionu Mazowieckiego.

Niezmiennie od 26 lat w upalne czerwcowe wieczory artyści z Ursusa i okolic prezentują swoje najnowsze dzieła i swoje poglądy – na Biennale Sztuki w kameralnej przestrzeni Galerii Ad-hoc. Jako że wielopokoleniowość tego wydarzenia również stała się tradycją, swoje wizje przyszłości zwizualizowali w czerni i bieli przedstawiciele najmłodszego pokolenia arystycznego: Szymon Olbryś, Julia Rozczyńska i Magdalena Eggert-Małachowska.

Znana rzeźbiarka eksplorująca materię ceramiki, Jolanta Chodkiewicz oraz Jerzy Graczyk, zaproponowali skrajnie różne wersje przestrzennej interpretacji tematu FUTURE. Arkadiusz Michalik zachwycił wielkoformatowymi obrazami, poetyckimi w wyrazie i perfekcyjnymi w warstwie technicznej. Noemi Cieślińska zaprezentowała przestrzenne kolaże z zastosowaniem części komputerowych i tradycyjnej techniki malarskiej. Grażyna Kostawska sięgnęła do swojego artystycznego archiwum i pokazała obrazy abstrakcyjne inspirowane widokami ziemi z lotu ptaka.

Artysta plastyk Grażyna Kostawska, długoletni instruktor plastyki w OK „Arsus” i współtwórca (wraz z Piotrem Szałkowskim) Galerii Ad-hoc jest pomysłodawczynią i kuratorem Biennale Sztuki. Pierwsze Biennale odbyło się w 1993 roku w Społecznym Domu Kultury „Kolorowa”.

Ekspozycja zaskakuje różnorodnością i zarazem cieszy pewną spójnością, której źródeł dopatrzeć się można w wyrafinowanej kolorystyce prac Tomasza Omelko i Piotra Szałkowskiego oraz Sylwii Radczuk. Eksponowane w galerii prace, oświetlenie, atmosfera, rozmowy z artystami i gospodarzami dostarczały niezapomnianych wrażeń uczestnikom tego wydarzenia.

Wystawa będzie czynna do końca sierpnia.

Opracował Jacek Sulewski
na podstawie informacji z Galerii AdHoc

MS 11-12/2021, 15 lipca 2021

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *