LESZNO

Wyjątkowy VIII Bieg Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos Armii Krajowej

3 czerwca odbyła się VIII edycja wydarzenia sportowo-historycznego Cross z historią w tle. W tym roku było to wydarzenie wyjątkowe: zostało połączone z otwarciem bieżni lekkoatletycznej w Zespole Sportowo-Rekreacyjnym w Lesznie. Jest to pierwsza pełnowymiarowa bieżnia lekkoatletyczna w powiecie warszawskim zachodnim.

Na zaproszenie wójta gminy Leszno Grzegorza Banaszkiewicza w uroczystym przecięciu wstęgi uczestniczyli: sekretarz stanu w ministerstwie rodziny i polityki społecznej Anita Czerwińska oraz starosta powiatu warszawskiego zachodniego Jan Żychliński.

Na starcie biegu stanęło blisko 200 osób, nie tylko lokalnych biegaczy. Uczestnicy i uczestniczki przybyli z różnych stron Polski. W Małych Biegach Pamięci wzięło udział łącznie 230 dzieci. Zwycięzcami w biegu głównego zostali: Emilia Mazur i Tomasz Mikulski.

Przebrane w ludowe stroje wolontariuszki i rekonstruktorzy wręczali na mecie pamiątkowe medale. Gratulujemy wygranym i wszystkim uczestnikom pokonania 11-kilometrowej malowniczej trasy po szlakach Kampinoskiego Parku Narodowego.

Atrakcje towarzyszące

Po raz pierwszy dołączyło do nas Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego. Dzięki jego uprzejmości mogliśmy zasiąść za kierownicą warszawy – repliki pojazdu papieskiego, uczestniczyć w warsztatach o wartościach, obejrzeć teatrzyk japoński przygotowany przez MUBABAO oraz wysłuchać prelekcji dr. Edgara Sukiennika o kapelanie Grupy Kampinos – bł. Stefanie Wyszyńskim. 

W tym roku bogatą dioramę partyzancką z pokazem broni i szpitala polowego przygotowała Kurpiowska Grupy Historyczna „OSTOYA” z Ostrołęki oraz Grupa Historyczna „Niepodległość 1863” z Warszawy. Dzieci mogły obejrzeć sprzęt medyczny, kosmetyki, lekarstwa, apteczki używane w polowych warunkach, broń różnego kalibru, zrobić zdjęcia z malowniczo ubranymi rekonstruktorami, poznać harcerzy i harcerki ZHR 63 DH „Husaria” i „Droga”. 

Można było także zobaczyć pokaz kowalstwa i wybić samodzielnie pamiątkową monetę, przygotowaną specjalnie na naszą imprezę oraz 50-lecie gminy Leszno. Warsztaty stolarsko-plastyczne „Drewniane wariacje” przygotowali instruktorzy ze Środowiskowego Domu Samopomocy z Łubca na czele z dyrektorką Iwoną Zielak. Pracownicy Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego w Lesznie prowadzili warsztaty malowanie koszulek historycznych, podczas których powstało ponad 115 własnoręcznie wykonanych prac. Wyględne Dziewczyny z Katarzyną Oleksiewicz (dyrektorką Przedszkola Publicznego w Zaborowie) uczyły, jak tworzyć naturalne kosmetyki. 

Biblioteka prezentowała wystawę unikalnych zdjęć z IPN-u. Świetlica Gminy Leszno prowadziła rozgrywki gry planszowej o AK Grupa Kampinos oraz zabawy podwórkowe naszych dziadków. Gry i zabawy z piłką zorganizował nam KS Partyzant Leszno. Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych razem z Policją przygotowała gadżety policyjne, a Sebastian Ślusarski przeprowadził warsztaty z samoobrony „Nie daj się zaskoczyć!”. Uczestniczki i uczestnicy nabyli niezbędnych umiejętności przetrwania w sytuacjach zagrożenia życia. 

Na stoisku Kampinoskiego Parku Narodowego można było porozmawiać z leśnikami o skarbach Puszczy Kampinoskiej. Świetnie prezentowały się nowoczesne samochody marki Toyota. Dla smakoszy strażacy z OSP Leszno przygotowali znakomitą grochówkę, a harcerki i harcerze – domowe ciasta. 

Nie było niestety już z nami weteranów walk w Puszczy Kampinoskiej. Na ich cześć przedszkolaki z gminy Leszno zaprezentowały piękne programy taneczno-wokalne.

Podziękowania

W wydarzeniu uczestniczyli również: Marcin Biegas – Prezes Zarządu Głównego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz Piotr Dmitrowicz – Dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Nagrody ufundowali: Bio Planet SA, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL, Instytut Pamięci Narodowej, Starosta PWZ, Toyota W&J Wiśniewski, Zespół Sportowo-Rekreacyjny, Dawtona Sp. z o.o., Gminna Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Lesznie.

– Bardzo dziękuję wszystkim patronom honorowym, partnerom, koordynatorom, wolontariuszom, strażakom OSP, ratownikom, policjantom, pracownikom ochrony, UG, ZSR, bez zaangażowania których impreza nie mogłaby się odbyć – mówi Edyta Przybysławska, dyrektorka Crossu z historią w tle.

Poniżej osoby, którym należą się szczególne podziękowania:

 • Koordynatorka biura zawodów i wolontariatu – Agnieszka Kacprzyk
 • Opiekunki: Grażyna Nieporęcka, Ewa Więch i Agata Chrzanowska, Joanna Buniowska (dyrektorka SP w Zaborowie), Wioletta Dziedzic i Jolanta Zdanowska
 • Dyrektor Biegu głównego – Radosław Karpiński
 • Dyrektor Małych Biegów Pamięci – Filip Bąk
 • Koordynatorka Trasy – Marzena Berkowska
 • Koordynatorka z ramienia gminy – Sekretarz Monika Jaskulska
 • Zabezpieczenie trasy – Tomasz Zarzycki (prezes) i strażacy z OSP Leszno
 • Zabezpieczenie ulic – asp. szt. Paweł Pałach (kierownik posterunku Policji w Lesznie) wraz z policjantami
 • Organizacja wystawy żołnierzy Grupy Kampinos AK – Bożena Sulik (dyrektorka Biblioteki Publicznej w Lesznie) i Mariola Łukasik
 • Dekoracje: Ilona Grabarczyk
 • Sędzia główna: Barbara Broniak
 • Dzieci z przedszkoli w Lesznie i Zaborowie i nauczycielki przygotowujące występy: Ewa Mastalerz, Aneta Bocheńska, Iwona Szymczyk, Małgorzata Superek (dyrektorka Przedszkola Publicznego w Lesznie), Magdalena Marinković, Joanna Przygoda, Albert Kicior-Tomasik (akompaniament)
 • Oprawa muzyczna – Michał Piotrowski
 • Pracownicy Zespołu Sportowo-Rekreacyjnego w Lesznie
 • Pracownicy Urzędu Gminy Leszno
 • Fotoreportaż – Agnieszka Kowalska 
Zwycięzcy kategorii OpenKlasyfikacja drużynowa VIII Cross z historią w tle:
Kobiety:
1. Emilia Mazur
2. Monika Szymborska
3. Agnieszka Kowalczyk
Mężczyźni:
1. Tomasz Mikulski
2. Maciej Zarzycki
3. Patryk Domińczak
1. Dystans Leszno
2. DOGOŃ Grodzisk Mazowiecki
3. Stare Babice Biegają
4. Dawid Team
5. Lider Team Grodzisk
Mazo­wiecki

Zwycięzcy VIII Małych Biegów Pamięci Żołnierzy Grupy Kampinos AK:

Roczniki 2019–2020Roczniki 2017–2018Roczniki 2014–2016Roczniki 2011–2013Roczniki 2008–2010
Dziewczęta:
1. Marcelina Ćwieczkowska
2. Marcelina Zawisza
3. Michalina Szwaja
Dziewczęta:
1. Pola Grzeszczuk
2. Ula Socha
3. Oliwia Gładka
Dziewczęta:
1. Anita Sokołowska
2. Sofia Nadyak
3. Zofia Pawlak
Dziewczęta:
1. Anna Napiórkowska
2. Julia Kozakowska
3. Alicja Reichman
Dziewczęta:
1. Oliwia Matyska
2. Gabriela Rozbicka
3. Helena Wrzeszcz
Chłopcy:
1. Marcel Smykaj
2. Wojtek Łahod
3. Mikołaj Przybysławski
Chłopcy:
1. Szymon Karpiński
2. Stanisław Gorczyński
3. Kuba Kornatowski
Chłopcy:
1. Adrian Ściuba
2. Stanisław Tkaczyk
3. Jan Machciński
Chłopcy:
1. Jan Tkaczyk
2. Tymoteusz Skrzos
3. Aleksander Połeć
Chłopcy:
1. Antoni Zielony
2. Wiktor Rutkowski
3. Seweryn Bany

 UG Leszno

MS 5/2023, 29 czerwca 2023