BRWINÓW

Wilkoń w Brwinowie

W Brwinowie można obejrzeć dzieła znanego na całym świecie twórcy – Józefa Wilkonia.

Premierowa wystawa rzeźb pt. „Opieńki” jest prezentowana w przestrzeniach zrewitalizowanego Brwinowskiego Pałacu Kultury. Grzyby zwane opieńkami występują w przyrodzie głównie w lasach liściastych. Rzeźbiarską fascynację artysty tymi popularnymi obrastającymi pnie drzew grzybkami można podziwiać w nieco innej skali i kolorystyce. Poza rzeźbami będzie można obejrzeć również ilustracje z cyklu Małe i Duże.

Józef Wilkoń jest jednym z najbardziej cenionych ilustratorów, malarzy, rzeźbiarzy i autorów scenografii. Zasłynął m.in. jako twórca plenerowej Arki Wilkonia. W swoich pracach artysta najczęściej przedstawia zwierzęta i przyrodę, rzadziej ludzi, ale tworzone przez niego portrety psychologiczne zwierząt są w dużym stopniu portretami osób. Jest autorem ilustracji i szaty graficznej do ponad stu książek dla dzieci i dorosłych wydanych w Polsce oraz kilkudziesięciu wydanych za granicą. Ponadto ilustruje czasopisma, projektuje pocztówki, kalendarze oraz inne formy graficzne. Miał wiele wystaw autorskich oraz uczestniczył w wystawach zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą. Artysta jest laureatem wielu prestiżowych nagród artystycznych krajowych i zagranicznych np. w Lipsku, Buenos Aires, Dusseldorfie, Bratysławie, Poznaniu, Bolonii, Padwie, Moskwie, Mentonie, Paryżu, Montreuil, Barcelonie.

Niezwykłą wystawę można będzie oglądać do końca stycznia 2024 r. w siedzibie Gminnego Ośrodka Kultury Okej w Brwinowie ul. Pałacowa 1 – wstęp bezpłatny. Wszyscy, nie tylko miłośnicy sztuki są mile widziani.

UG Brwinów

MS 10/2023, 14 grudnia 2023