BRWINÓWSOLIDARNI Z UKRAINĄ

Brwinów dla Ukrainy

Gdy o pomoc do mieszkańców Brwinowa zwrócili się bezpośrednio burmistrz gminy Podhajce pod Tarnopolem oraz Ojciec Dyrektor Domu Pielgrzyma w Brzuchowicach pod Lwowem – Władysław Biszko – nie można było odmówić. Transporty z darami wyjechały z miejskiej hali sportowej w Brwinowie na początku marca.

Miejska hala sportowa w Brwinowie od pierwszych dni wojny na Ukrainie stała się gminnym centrum zbiórek. W weekend 26–27 lutego została zorganizowana zbiórka – powiatowa, dla punktów recepcyjnych w Polsce, które jako pierwsze przyjmowały uchodźców. Szybko jednak pojawiła się kolejna potrzeba.

Po telefonie od burmistrza miasta Podhajce (ukr. Підгайці) z apelem o pomoc, ruszyła zbiórka na potrzeby tamtejszej społeczności. Czasu nie było dużo, bo już 1 marca ruszał z Polski w drogę do Podhajców Ukrainiec Wasyl. Niezbędne okazały się koce, śpiwory, materiały opatrunkowe i żywność z długim terminem przydatności do spożycia.

Po Podhajcach przyszła kolej na Brzuchowice (ukr. Брюховичі). O pomoc poprosił Ojciec Dyrektor Domu Pielgrzyma – Władysław Biszko. Rankiem, 9 marca wyruszył zorganizowany przez gminę transport. Wszystkie dary – żywność, leki, woda, środki higieniczne i opatrunkowe zostały dostarczone do szkoły w Korczowej, oddalonej od granicy z Ukrainą o ok. 3 km. Stamtąd są sukcesywnie odbierane.

Dom Pielgrzyma przy Seminarium Duchownym w Brzuchowicach stał się przystankiem dla uciekających przed wojną. Przybywają tam głównie kobiety z dziećmi, ale także osoby starsze ewakuowane z terenu działań wojennych. Każdego dnia z Domu Pielgrzyma wyjeżdżają w dalszą drogę kolejne osoby – większość zamierza przekroczyć granicę Polski, oddaloną stąd o ok. 70 km. Na miejsce wyjeżdżających, napływają kolejni.

Dotychczas Brzuchowice były bazą do prowadzonych przez wiele lat przez ppłk. Waldemara Kruszyńskiego akcji „Gwiazdka Lwów” i „Paczka dla kombatanta”. Przed świętami Bożego Narodzenia paczki przygotowane przez uczniów szkół z Brwinowa, Żyrardowa i Warszawy trafiały do Polaków ze Lwowa i okolic.

Scenariusz realizowany przez kilkanaście lat był podobny: zebranie paczek, wyjazd na Ukrainę, noclegi w domu gościnnym seminarium w Brzuchowicach, spotkanie kolędowe w polskim konsulacie we Lwowie, rozdawanie paczek, wizyta na cmentarzu Orląt Lwowskich – tym razem musiało było inaczej.

Teraz, gdy trwa wojna, pomoc charytatywna jest potrzebna jeszcze bardziej. Oprócz zbiórek celowych, trzeba kontynuować pomoc dla tych uchodźców, którzy przebywają w naszej gminie.

Mieszkańcy gminy czynnie angażują się w niesienie pomocy dla Ukrainy. Wielu przyjęło pod swój dach kobiety i dzieci. W całą akcję zaangażowanych jest wielu wolontariuszy. W różne formy wsparcia dla obywateli Ukrainy włącza się samorząd. Trwają organizowane zbiórki najpotrzebniejszych artykułów dla osób, które są zakwaterowane na terenie naszej gminy. Na bieżąco wydawane są dary gromadzone w brwinowskiej hali sportowej przy ul. Moczydłowskiego 2.

Na stronie brwinów.pl gmina zamieściła szereg informacji na temat pomocy dla obywateli ukraińskich uciekających przed wojną. Został uruchomiony specjalny ogólnodostępny mail przeznaczony do bezpośredniego kontaktu ukraina@brwinow.pl.

UG Brwinów

MS 4/2022, 24 marca 2022